יום של סיוט לנוסעי רכבת ישראל

בעקבות השריפה ברכבת בשבוע שעבר, הופסקה פעולתם של כל הקרונות מאותו הדגם. התוצאה, הבוקר: עומסים כבדים במיוחד ואלפי אנשים שנותרו בלי דרך להגיע לעבודה. דנה סומברג יצאה לבדוק איך מרגישים הנוסעים - ומתי הסיוט הזה ייגמר כבר

כך נראו היום תחנות הרכבת לאחר ההודעה על הפסקת פעילות הקרונות שעלו באש: עומס כבד, ובעיקר בלבול וכעס של הנוסעים על כך שיאחרו לעבודה - ושוב בגלל הרכבת.

הפסקת עבודת הקרונות המסוכנים הביאה לביטול 9,000 מקומות לנוסעים ברכבת. מספר קווים בוטלו והנוסעים הופנו לאוטובוסים. "אתה מוצא את עצמך שוב פעם ועוד פעם ועוד פעם מגיע למצב שאתה צריך לשנות את לוח הזמנים שלך בגלל הרכבת", סיפר לנו היום אחד הנוסעים.

עובדי הרכבת ניסו לנחם את הנוסעים בשוקולד, ואפילו המנכ"ל יצא לשטח. "באתי לוודא שהשירות שאנחנו נותנים הבוקר לנוסעים הוא שירות שנותן מענה לאותם נוסעים שההודעה על סגירת הקו לא הגיעה אליהם", אמר יצחק (חקי) הראל למצלמת חדשות 2.

"אני בזמנו אמרתי שאין מערכת מיגון ואין מערכת התרעה, וצריכה להיות", אומר דני אפלבוים, לשעבר השמאי של רכבת ישראל. הוא לא מאמין שהתקלה נמצאה רק עכשיו – אחרי שהקרונות עלו באש כבר 4 פעמים בעבר. "יש סיבה לשריפה וזה לא קצר חשמלי, אלא משהו במערכת הדלק", הוא מוסיף.

גם ברכבת מכירים את הסכנה. בתביעה לפיצויים שמתנהלת נגד החברה הדנית שמייצרת את הקרונות, עקבות השריפות בעבר, הציגה הנהלת הרכבת נתונים על שריפות דומות בדנמרק. "בדוחות הנ"ל יש משום כדי להגביר את החשדות כי במערכות הרלבנטיות של הרכבות יש משהו פגום ביסודו", כתבו אנשי הרכבת.

"היה כשל מכני", מסביר סמנכ"ל הבטיחות של הרכבת, עמוס גלרט. "לא קצר חשמלי באחד הקרונות, אלא כשל מכני שנשבר איזשהו ציר, וכשהוא נשבר הוא היה מעורב בבקיעה של מיכל סולר".

בינתיים, צמצום הקווים ברכבת יימשך עד לפתרון הבעיה המכנית. הנוסעים יצטרכו להישאר עם הכעס – ולמצוא דרך אחרת להגיע לעבודה.

45 אחוזים מהרכבות הושבתו

בעקבות ההודעה על השבתת כל הקרונות מסוג IC3 מדנמרק, שפורסמה לראשונה בחדשות 2 באינטרנט, צפויים שיבושים קשים בתנועת הרכבות עד להודעה חדשה. רכבת ישראל הודיעה כי בכוונתה להשבית 45% מהרכבות הנוסעות, מה שיוביל לביטול חלק מהקווים ולפגיעה בלוחות הזמנים של קווים אחרים.

בהודעה שנמסרה לתקשורת מטעם רכבת ישראל ביום חמישי האחרון, פורסם כי הרכבת תבצע שינויים להתמודד עם הצמצום. נמסר כי למרות שמדובר ב-45% מהרכבות שיושבתו, הצמצום הדרוש בכמות הנוסעים הוא רק 15%. עוד נמסר כי נוסעים אשר רכשו כרטיסי "חופשי חודשי" לסוגיו לקו שיבוטל, יקבלו החזר כספי.

בין הקווים שתנועתם תופסק: קו תל אביב-ירושלים, קו הוד השרון-ראשון לציון וקו באר שבע-דימונה. בנוסף, נמסר כי לא פחות מ-11 תחנות יופסקו לחלוטין. מהרכבת נמסר כי הקווים שבוטלו הם רק אלו אשר להם קיימת חלופה של תחבורה ציבורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עוד בנושא:

מהבוקר: שיבושים קשים ברכבת

רס"מ סלמאן עמאר שוחרר מבית החולים לביתו

הלוחם שחילץ: לא חושב שאני גיבור

קרונות נוסעים עלו באש ליד שפיים