אזכרה לטופז אבן חן שנהרגה באסון הכרמל

היום מתקיימת אזכרתה של טופז אבן חן בת ה-28, אחת מהרוגות האסון בכרמל. אבן חן היא בתו של ניצב בדימוס זאב אבן חן, שהגיש אחרי מותה בקשה ליועץ המשפטי, שיחקור את מעורבות רה"מ ושר הפנים במחדל שהוביל לשריפה

היום מתקיים טקס האזכרה לטופז אבן חן, שנספתה באסון הכרמל. טופז הייתה אחת מ-39 הרוגי אוטובוס הסוהרים שנלכד בדרכו לפינוי כלא דמון. טופז היא בתו של הניצב בדימוס זאב אבן-חן אשר עתר ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את מעורבותם של ראש הממשלה ושר הפנים במחדל שהוביל לאסון. האזכרה מתקיימת בבית העלמין הצבאי ברחובות.

תזכורת: נאום ה"אני מאשים" של זאב אבן חן

שמונה ימים לאחר שאיבד את בתו טופז באסון האוטובוס על הכרמל, הגיע ניצב בדימוס זאב אבן-חן לתכנית "אולפן שישי", שם שטח את טענותיו כלפי ממשלת ישראל, והעומד בראשה, על שלא מנעו את האסון וגרמו למותם של צוערי השב"ס, קציני המשטרה והכבאים.

"אני שבוע כמעט ולא ישן, והרגשתי שאני צריך לבוא לפה למרות זאת. אני לא איש פוליטי ולא מונע משאיפות פוליטיות", הבהיר אבן-חן בתחילת דבריו, "לא באתי להתאבל בפומבי על מותה של טופז. אני לא מונע מרגשות נקם, אני פשוט חרד לעתידה של מדינת ישראל ולכן הבטחתי מה שהבטחתי - לפעול עד שהאחראים למחדל הזה ייקחו אחריות על מעשיהם".

"בשבוע שעבר שילמתי מחיר כבד. טופז, חבריה, קציני המשטרה והכבאים נהרגו. לזכרם אני מתריע עכשיו, לפני שהמחדל הנורא הבא יקרה, אתם לוקחים את הסיכון שאתם וילדיכם תהיו הבאים בתור: כולם מדברים על רעידת אדמה, גלי צונאמי מהים התיכון, טילים כימיים שינחתו בשטח ישראל ופיצוץ של חומרים מסוכנים. כשהבתים ירעדו - יהיו 40 אלף הרוגים ולא 40.

כשזה יקרה יגידו בממשלה לא ידענו, לא היו תקציבים ויטילו את האשמה אחד על השני כמו במקרה הזה. את מי זה מעניין? מדינת ישראל התגלתה במלוא מערומיה ובשיא חולשתה, אויבינו מרוצים מהמצב ואנחנו עלולים לאבד את יכולת ההרתעה שלנו. אין לנו הרתעה!. אסור לנו להמתין למכה הבאה - יש למחות בעוז ולא להרפות. ראש הממשלה צריך לקום, להתפטר וללכת לבחירות! לא הוא לקבוע אם הוא מתאים להמשיך בתפקידו אלא העם! ואם לא יהיה לו האומץ לעשות כן צריכה לקום זעקה ציבורית כזו גדולה שתגרום לו להתפטר".

"ראש הממשלה הוא פחדן ושקרן"

זאב אבן חן המשיך: "יש פה מציאות שקשה לתפוס אותה במדינה. זאת פעם ראשונה שמשפחות הנספים, מוחרמות ומוקצות מחמת מיאוס", אומר אבן-חן, ומדגיש ששום גורם מהממשלה לא הגיע לנחם אותו במהלך השבעה. "מי שבא אלינו היה הנשיא פרס שהיה מאוד רגיש וישב עם המשפחה. ביקרו אותנו גם שרים שהם חברים שלי אבל באו באופן פרטי: יצחק אהרונוביץ שהיה איתי ניצב במשטרה, עוזי לנדאו, משה כחלון ויצחק (בוז'י) הרצוג, אבל נציג רשמי של הממשלה לא היה בהלוויה ונציג רשמי לא היה בשבעה. אצלי לא ואני מניח שגם לא במקומות אחרים".

לסיכום דבריו, תקף אבן-חן את ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן אישי. "אם ביבי לא יבוא אליי וידבר איתי אז הוא פחדן. זה שאף אחד לא בא זו משמעת קואליציונית? איך הם יטפלו במחדלים הבאים? מה זה חוסר הרגישות הזו?. אותי לימדו שאם תקלות קורות במשמרת שלך - עלייך לקחת אחריות למעשייך. אם הוא הבטיח יום אבל לאומי, אז לא צריך לקחת יומיים לפרסדם מודעות בעיתונים. בטח הוא התייעץ קודם עם יחצ"נים ויועצים משפטיים. אחר כך הוא התנכר אלינו, אז הוא גם שקרן ולא רק פחדן!

"דקה אחרי שבעלה של טופז, עמית, שהוא אלמן בן 28 והיה קצין בצנחנים התראיין לרדיו מדם לבו, סיפרו לי אנשים שעלה ניר חפץ, הבחורצ'יק הזה, שהוא הדובר של ראש הממשלה וראש אגף ההסברה ועוד כמה תארים. הוא אמר 'בשעת צער גלי האתר יספגו הכל'. או שראש הממשלה ידע על הדברים הללו, ואז זה חמור, אם הוא לא ידע זה גם חמור! אז שיעיף אותו".

יום האסון: המשפחה התקשתה לעכל

טופז, צוערת בשב"ס, נשלחה יחד עם עמיתיה לקורס לפנות את כלא דמון. כמו יתר חבריה, גם היא לא שרדה את התופת ונספתה באש. לאחר שהגיעה הבשורה הטרגית לבית משפחתה ברחובות, הגיעו עשרות בני משפחה וחברים של האב, רבים מהם ניצבים בהווה ובעבר במשטרה.

בעלה של טופז התקשה לעכל את העובדה שלא יפגוש אותה יותר. "היא הייתה האור של חיי. השנה וחצי האחרונה מאז התחתנו היו חיים שלמים עבורי", אמר. אמה של טופז התקשתה מצוא מילים לתאר את כאבה. "נתתי לה כל מה שיכולתי. היא הייתה בחורה חמה, אהבה את החיים, הייתה אמביציוזית והצטיינה בכל מה שעשתה", סיפרה.

אבל כבד מלווה מאז את בני המשפחה, שחייהם קשורים במשטרה. טופז עצמה גדלה לאב שוטר, ולפני כשנה וחצי נישאה לעמית קליין, גם הוא בנו של ניצב בדימוס חיים קליין. כחיילת, היא התגייסה למשטרה ושירתה תחת אביה שהיה אז ניצב. היא סיימה תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני במנהל עסקים במכללה למינהל. במותה היא הותירה אחריה בעל, הורים, ושני אחים: עדי, שוטר במשטרת ישראל, וענבל.

האסון בכרמל: סיקור מיוחד

איפה יכולים המפונים להתארח?

41 נהרגו באירוע הדליקה בכרמל

כבאים שנלחמים באש: זה נראה כמו שדה קרב

נתניהו פנה לסיוע בינלאומי דחוף

ראש עיריית חיפה: כואבים ובוכים

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

רה"מ סייר במסוק מעל אזור הדליקה

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

"השריפה הגדולה" - מעשה ידי אדם"

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

ישראל מתגייסת למען תושבי הצפון

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

תזכורת: השריפות הגדולות מהעבר

האסון בכרמל - המדריך המלא