זינוק בפניות של נפגעות תקיפה מינית

הרשעת הנשיא לשעבר משה קצב באונס, הביאה לעלייה משמעותית בפנייה לסיוע של נפגעות מיניות, כך מדווחים מרכזי הסיוע השונים. ככל הנראה, סיפור הרשעתו של קצב עורר אצל רבות מהנפגעות את סיפורן האישי, מה שהוביל אותן להתלונן אחרי שהורשע

עלייה בפניות של נפגעות תקיפה

כנראה שהרשעתו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב, פתחה פתח לנשים אחרות שעברו תקיפה מינית להתלונן. עיתון "ישראל היום" מדווח הבוקר כי ארגוני הסיוע לנפגעות תקיפה מינית מספרים על עלייה חדה במספר הפניות אליהם במהלך סוף השבוע.

מנכ"ל איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי אלימות מיכל רוזין סיפרה כי: "המשפט מעורר אצל רבות מהנפגעות את סיפור פגיעתן שלהן", דברי רוזין. עוד מסרו ממרכזי הסיוע השונים כי בכוונתם לקיים "משמרות הזדהות" עם נפגעות קצב, עד לתחילת ריצוי עונשו.

פרקליט המדינה: "לא ניתן היה לכלול את א' מבית הנשיא בתיק"

פרקליט המדינה, עורך הדין משה לדור, דוחה את הביקורת שמוטחת בו על הסדר הטיעון שכמעט נחתם עם נשיא המדינה לשעבר משה קצב. בריאיון מיוחד ל"פגוש את העיתונות" אמר לדור כי טובי המשפטנים אישרו פה אחד את הסדר הטיעון. באשר להחלטה שלא לכלול את א' מבית הנשיא בכתב האישום, הוא אומר: "לא בטוח שניתן היה להשיג הרשעה לגביה".

"המערכת חשבה והחליטה עוד לפני הסדר הטיעון שכמעט נחתם, וגם בלי קשר אליו, שלא ניתן להכליל בכתב האישום את א' מבית הנשיא", מסביר לדור. "אף אחד לא אמר שהיא שיקרה, אלא שנמצאו קשיים שעל פיהם החליטה המערכת שלא לכלול אותה", הוא מוסיף.

לעומת א' מבית הנשיא, במקרה של א' ממשרד התיירות, דווקא חשבו בפרקליטות המדינה כי יש סיכוי גבוה להגיע להרשעה. "מעבר לכך, לא הייתה אפשרות לפתוח מחדש את התיק של א' מבית הנשיא לאחר הסדר הטיעון".

"לא מדובר בתקלה"

באשר להרשעתו של קצב, אמר פרקליט המדינה כי האמין שאכן כך יקרה. "לא כולם בהכרח חשבו כך וגם נערכנו לתרחיש של זיכוי, אבל בית המשפט קיבל את עמדת התביעה ואני לא הופתעתי מכך", אמר והוסיף כי למרות הכול לא היה מדובר בתסריט מובן מאליו.

עסקת הטיעון, לדברי לדור, גובשה עוד בטרם נכללו בה פרטים נוספים שהיו משנים את התמונה. "יש הבדל בין חומר החקירה שלפני עסקת הטיעון לחומרים שלפיהם הכריע בית המשפט", טען לדור. "תמיד כשבוחנים מחדש חומרים מגלים שניתן להוסיף עוד דברים", אמר ודחה את הטענה כי אם הייתה נחתמת העסקה ניתן היה לקבוע שמדובר בתקלה.

החלטה על העונש המבוקש - בעוד שבועיים

לסיכום דבריו, שיבח לדור את עבודת הצוות שחקר את קצב, בראשות ראש אגף החקירות ניצב יואב סגלוביץ', ואמר כי החקירה התנהלה באופן אחראי ביותר. "בית המשפט אימץ את התזה שהונחה בפניו בזכות עבודה מקצועית ביותר", ציין לדור.

"גם אם יש פער בין הסדר הטיעון ברמת החומרה לבין התוצאה בסופו של דבר, חייבים להבין שהיה מדובר בתיק מאוד לא פשוט בהרבה מובנים", אמר לדור. "קצב בא, הציע את ההסדר וחשבנו שבנסיבות העניין זה נכון לחתום אותו", הוסיף. באשר לעונש שתבקש הפרקליטות מבית המשפט להטיל על קצב, אמר לדור כי ההחלטה בנושא תתקבל במהלך השבועיים הקרובים.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשייגזר עונשו של קצב? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

"קצב ביקש לחזור לעסקה - ונדחה"

הערכה: בפרקליטות לא יבקשו עונש מקסימלי

ליאור קצב: "אחי נשאר לבד"

צפו: מאחורי הקלעים של הכרעת הדין

הערכה: בתוך חודשיים - קצב יהפוך לאסיר

הכרעת הדין המלאה

העולם בהלם: הנשיא הישראלי אנס

פרקליטי קצב: "המסכן נתן את אמונו בשופטים"