צפו: תיעוד מהרכבת הבוערת

איש חדשות 2 יעקב הרשקוביץ היה על הרכבת שעלתה היום באש סמוך לקיבוץ שפיים - והצליח לתעד את הרגעים הראשונים, לאחר שנמלט מהאש. ברשת ב' דווח הערב כי מתחזקת ההערכה כי השריפה, בה נפצעו 116 אנשים, נגרמה עקב דליפה של סולר ממיכל באחד הקרונות

במכבי האש מעריכים כי השריפה הבוקר ברכבת נגרמה עקב דליפה של סולר ממיכל באחד הקרונות - כך דווח הערב בקול ישראל.

"נמצא סולר על המסילה מבית יהושע ועד מקום עצירת הרכבת", סיפר מפקד תחנת הכיבוי נתניה יצחק שילן.

בשעות הבוקר פרצה דליקה בין קרונות הרכבת שיצאה מנהריה בדרכה לתל אביב. באזור קיבוץ שפיים נשמעו רעשי פיצוץ ועשן החל לחדור לקרונות. נוסעי הרכבת נאלצו להימלט דרך החלונות. 116 מנוסעי הרכבת נזקקו לטיפול, בהם חמישה במצב בינוני, שסובלים מנזקי שאיפת עשן וכוויות. 11 נפצעו באורח קל. כולם פונו לבתי חולים במרכז הארץ.

איש חדשות 2 יעקב הרשקוביץ היה על הרכבת כשהאש פרצה והצליח לתעד את הרגעים הראשונים לאחר השריפה. בתמונות נראית האש בקרון, כשהיא פורצת מכל פתח אפשרי ומתיכה כל מה שבדרכה. ניתן לראות גם נוסעים נמלטים מהחלונות ועשן סמיך ושחור.

הלוחם שחילץ: "עשיתי את המוטל עליי"

רס"מ סלמאן עמאר, לוחם מג"ב שחילץ נוסעים מהרכבת שעלתה באש, שוחרר אחר הצהריים לביתו מבית החולים השרון בפתח תקווה, שם היה מאושפז לאחר שנפצע באורח קל באירוע.

עמאר היה בדרכו לבסיס בו הוא משרת, כשפרצה האש בקרון. הוא חילץ את הנוסעים תוך שהוא יורה בנשקו האישי לעבר החלונות ומנפץ אותם - כדי לאפשר לאנשים להימלט.

"אני לא רוצה להצטייר כגיבור, עשיתי את המוטל עליי", אמר רס"מ עמאר בשיחה עם מפקד משמר הגבול ניצב ישראל יצחק, ששיבח את פעילותו. "ביצעת את המוטל עליך", אמר מפקד מג"ב ללוחם. "לוחמי מג"ב מחונכים לערכים של הצלחת חיי אדם וגם בדרכך למשימה גילית תושייה ופעלת כראוי", הוסיף.

עדת ראייה שנסעה באחד הקרונות סיפרה על חייל נוסף שנסע ברכבת ועזר בפינוי ברגע שהבחין באש. "זה היה זוועה, היה שם עשן סמיך כמו בשריפה של יערות הכרמל לא פחות. ישבנו בקרון השני אחרי נהג הקטר, ואז הגיע אלינו חייל אמיץ שאמר 'חבר'ה בלי לחץ, יש שריפה ברכבת'. נדמה לי שהוא היה מפיקוד העורף - מגיע לו פשוט צל"ש".

"שמענו יריות וחשבנו שזה פיגוע"

"תשע דקות היינו כלואים מבלי יכולת לפתוח את הדלתות. רצנו החוצה, זה היה ממש כמו פיגוע", תיארה הנוסעת. "הרכבת בערה ושמענו בומים ואנשים רמסו אחד את השני ונפלו על המסילות. זה היה מזוויע. לקח זמן עד שהגיעו כוחות ההצלה ואף אחד מעובדי הרכבת לא פנה אלינו, לא הבנו מה קורה. התחלנו לרוץ ושמענו יריות וחשבנו שזה פיגוע, אחר כך הבנו שירו לכיוון החלונות כדי שאנשים יוכלו לצאת".

נוסע אחר סיפר שניסה לכבות את האש בעזרת אחד המטפים שעל הקרון, אך לא היה כל סיכוי להתמודד עם האש. "המטף נגמר אחרי 10 שניות", סיפר לחדשות 2 באינטרנט.

"חשבנו שאנחנו הולכים למות"

"עלינו לרכבת ואחרי 20 דקות של נסיעה התחילו להבות. חשבתי בהתחלה שזה מבחוץ אבל אחר כך הבנתי שיש שריפה בקרון", סיפרה אנט שבת שהייתה על אחד הקרונות ממיטתה בבית החולים לניאדו בנתניה. "חשבנו שאנחנו הולכים למות. מספר צעירים שברו את החלונות עם הרגליים שלהם והבנתי שגם ירו בחלונות. היה הרבה עשן ואש. בעלי נכה צה"ל ולא ידעתי איך הוא יקפוץ מהקרון. אני יצאתי קודם ונחתכתי מהסלעים. היה המון עשן ונחנקתי מהעשן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עוד בנושא:

רס"מ סלמאן עמאר שוחרר מבית החולים לביתו

הלוחם שחילץ: לא חושב שאני גיבור

קרונות נוסעים עלו באש ליד שפיים