הלוחם שחילץ מהרכבת הבוערת שוחרר מביה"ח לביתו

תושייתו של רס"מ סלמאן עמאר, כך אומרים היום במשטרה, מנעה אסון גדול עוד יותר. לוחם מג"ב חילץ ומילט נוסעים מהקרון שעלה באש היום סמוך לשפיים, תוך שהוא יורה בחלונות. הוא עצמו נפצע באורח קל ושוחרר אחה"צ לביתו. "עשיתי את המוטל עליי", אמר קודם למפקד מג"ב ששיבח אותו

רס"מ סלמאן עמאר, לוחם מג"ב שחילץ נוסעים מהרכבת שעלתה היום באש סמוך לקיבוץ שפיים, שוחרר אחר הצהריים לביתו מבית החולים השרון בפתח תקווה, שם היה מאושפז לאחר שנפצע באורח קל באירוע.

עמאר היה בדרכו לבסיס בו הוא משרת, כשפרצה האש בקרון. הוא חילץ את הנוסעים תוך שהוא יורה בנשקו האישי לעבר החלונות ומנפץ אותם - כדי לאפשר לאנשים להימלט.

"אני לא רוצה להצטייר כגיבור, עשיתי את המוטל עליי", אמר רס"מ עמאר בשיחה עם מפקד משמר הגבול ניצב ישראל יצחק, ששיבח את פעילותו. "ביצעת את המוטל עליך", אמר מפקד מג"ב ללוחם. "לוחמי מג"ב מחונכים לערכים של הצלחת חיי אדם וגם בדרכך למשימה גילית תושייה ופעלת כראוי", הוסיף.

עדת ראייה שנסעה באחד הקרונות סיפרה על חייל נוסף שנסע ברכבת ועזר בפינוי ברגע שהבחין באש. "זה היה זוועה, היה שם עשן סמיך כמו בשריפה של יערות הכרמל לא פחות. ישבנו בקרון השני אחרי נהג הקטר, ואז הגיע אלינו חייל אמיץ שאמר 'חבר'ה בלי לחץ, יש שריפה ברכבת'. נדמה לי שהוא היה מפיקוד העורף - מגיע לו פשוט צל"ש".

"שמענו יריות וחשבנו שזה פיגוע"

"תשע דקות היינו כלואים מבלי יכולת לפתוח את הדלתות. רצנו החוצה, זה היה ממש כמו פיגוע", תיארה הנוסעת. "הרכבת בערה ושמענו בומים ואנשים רמסו אחד את השני ונפלו על המסילות. זה היה מזוויע. לקח זמן עד שהגיעו כוחות ההצלה ואף אחד מעובדי הרכבת לא פנה אלינו, לא הבנו מה קורה. התחלנו לרוץ ושמענו יריות וחשבנו שזה פיגוע, אחר כך הבנו שירו לכיוון החלונות כדי שאנשים יוכלו לצאת".

נוסע אחר סיפר שניסה לכבות את האש בעזרת אחד המטפים שעל הקרון, אך לא היה כל סיכוי להתמודד עם האש. "המטף נגמר אחרי 10 שניות", סיפר לחדשות 2 באינטרנט.

"חשבנו שאנחנו הולכים למות"

"עלינו לרכבת ואחרי 20 דקות של נסיעה התחילו להבות. חשבתי בהתחלה שזה מבחוץ אבל אחר כך הבנתי שיש שריפה בקרון", סיפרה אנט שבת שהייתה על אחד הקרונות ממיטתה בבית החולים לניאדו בנתניה. "חשבנו שאנחנו הולכים למות. מספר צעירים שברו את החלונות עם הרגליים שלהם והבנתי שגם ירו בחלונות. היה הרבה עשן ואש. בעלי נכה צה"ל ולא ידעתי איך הוא יקפוץ מהקרון. אני יצאתי קודם ונחתכתי מהסלעים. היה המון עשן ונחנקתי מהעשן".

דליקה שפרצה במנוע של רכבת שנסעה בקטע המסילה שבין שפיים לגעש, גרמה לדליקה בקרונות הנוסעים. 116 נוסעים נפגעו כתוצאה משאיפת עשן ומחרדה, חמישה מהם באורח בינוני. שר התחבורה ישראל כץ מינה צוות מיוחד לבדיקת נסיבות הדליקה.

מבדיקה ראשונית של משטרת ישראל, עולה שתקלה טכנית היא שגרמה לשריפה וכי אין חשש לחבלה מכוונת או לפעילות של גורמי טרור. "צוות הרכבת פעל כשורה והראיה היא שלא היו נפגעים במקום", אמר מנכ"ל רכבת ישראל יצחק (חקי) הראל שהגיע למקום האירוע. "יש כמובן נוהל לפתיחת חירום של דלתות הרכבת והמנגנון פעל. בחלק מהקרונות לקח זמן כיוון שאנשים התקשו לתפקד בלחץ, אבל בסך הכל אף אחד מהנוסעים לא נפגע מהאש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עוד בנושא:

הלוחם שחילץ: לא חושב שאני גיבור

קרונות נוסעים עלו באש ליד שפיים