קרונות רכבת נוסעים עלו באש ליד שפיים

שני קרונות של רכבת שנסעה מחיפה לת"א עלו באש ליד שפיים. כוחות כיבוי גדולים הגיעו למקום וטיפלו ב-116 בני אדם שנפגעו, 5 מהם במצב בינוני. עדת ראייה: "זה היה כמו פיגוע, אנשים רמסו אנשים, אבל הדלתות לא נפתחו". קטע המסילה בין נתניה להרצליה נסגר לתנועה עד לפינוי הקרונות. הצטרפו לשידור החי

דליקה שפרצה במנוע של רכבת שנסעה בקטע המסילה שבין שפיים לגעש, גרמה לדליקה בשני קרונות נוסעים. במגן דוד אדום הכריזו מיד על אירוע רב נפגעים, ובהמשך התברר שישנם 116 נפגעים כתוצאה משאיפת עשן ומחרדה, חמישה מהם באורח בינוני. שר התחבורה ישראל כץ מינה צוות מיוחד לבדיקת נסיבות הדליקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה ברכבת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבדיקה ראשונית של משטרת ישראל, עולה שתקלה טכנית היא שגרמה לשריפה וכי אין חשש לחבלה מכוונת או לפעילות של גורמי טרור. מרכבת ישראל נמסר כי כל הנוסעים פונו מהמקום. קטע המסילה בין נתניה להרצליה שנסגר לתנועה, נפתח לאחר פינוי הקרונות.

השריפה פרצה בשני קרונות של רכבת שנסעה מכיוון חיפה לתל אביב. צוותי טיפול נמרץ הגיעו למקום ופינו את הנפגעים בסיוע כוחות הכבאות. כמו כן דווח שחלק גדול מהנוסעים שהיו בקרונות הצליחו להימלט מהרכבת לפני הגעת כוחות ההצלה.

"צוות הרכבת פעל כשורה והראיה היא שלא היו נפגעים במקום", אמר מנכ"ל רכבת ישראל יצחק (חקי) הראל שהגיע למקום האירוע. "יש כמובן נוהל לפתיחת חירום של דלתות הרכבת והמנגנון פעל. בחלק מהקרונות לקח זמן כיוון שאנשים התקשו לתפקד בלחץ, אבל בסך הכל אף אחד מהנוסעים לא נפגע מהאש".

לוחם מג"ב שנסע ברכבת ירה בחלונות וחילץ את הנוסעים

שלושה צוותי כיבוי הוזעקו למקום השריפה. "הקרונות עלו באש ונמסר לנו על מספר נפגעים באורח קל", סיפר ירון קורן, דובר כיבוי אש הרצליה בשיחה עם ערוץ החדשות. "כוחות גדולים שלנו עושים את דרכם למקום, ובשלב זה מוקדם לדבר על הגורם לשריפה, כיוון שהאירוע נמצא בעיצומו".

לוחם מג"ב שנסע ברכבת והיה בדרכו לבסיס חילץ את נוסעי הקרון תוך שהוא משתמש בנשקו האישי ויורה לעבר החלון לאחר שכמה ניסיונות לניפוץ החלון עלו בתוהו. הלוחם סיפר שהרגיש צורך לפעול כשראה את הקרון מתמלא עשן.

"אני לא רוצה להצטייר כגיבור, עשיתי את המוטל עלי", אמר הלוחם בשיחה עם מפקד משמר הגבול ניצב ישראל יצחק, ששיבח את פעילותו. "ביצעת את המוטל עליך", אמר מפקד מג"ב ללוחם שאושפז במרכז הרפואי השרון בפתח תקווה. "לוחמי מג"ב מחונכים לערכים של הצלחת חיי אדם וגם בדרכך למשימה גילית תושייה ופעלת כראוי".

"זה היה כמו פיגוע, אנשים רמסו אחד את השני"

עדי ראייה דיווחו על עשן כבד שמיתמר מעל הקרונות. נירה עדן, עדת ראייה שהייתה על הרכבת, סיפרה לחדשות 2 באינטרנט על הבהלה שפרצה במקום. "זה היה זוועה, אנשים החלו לרוץ מכיוון הקרון הצפוני וצעקו 'יש אש! הרכבת בוערת!'. אחת הנוסעות לחצה על כפתור המצוקה וזה מה שעצר את הרכבת בסופו של דבר".

"היו דלתות שלא נפתחו ואנשים נאלצו לשבור את הדלתות", תיאר אריה בן דור, נוסע נוסף שהיה על הקרון מאחורי הקטר. "אחרי שנמלטנו לקחנו מרחק ביטחון מהרכבת, כיוון שהכל בער והיה מלא עשן. מזל גדול שאיש לא נהרג כי הכל שרוף. לזכותם של תושבי האזור ייאמר שהם מיד התגייסו והציעו עזרה בהסעת נוסעים ליעדם".

"זה היה כמו פיגוע, אנשים רמסו אחד את השני, אבל הדלתות לא נפתחו", סיפרה רונית, נוסעת נוספת שהייתה על אחד הקרונות. "היינו כלואים במשך תשע דקות בתוך הקרונות ואף אחד לא ניגש אלינו, לא ידענו מה קורה, ניזונו רק משמועות".

"עלינו לרכבת ואחרי 20 דקות של נסיעה התחילו להבות. חשבתי בהתחלה שזה מבחוץ אבל אחר כך הבנתי שיש שריפה בקרון", סיפרה אנט שבת שהייתה על אחד הקרונות ממיטתה בבית החולים לניאדו בנתניה. "חשבנו שאנחנו הולכים למות. מספר צעירים שברו את החלונות עם הרגליים שלהם והבנתי שגם ירו בחלונות. היה הרבה עשן ואש. בעלי נכה צה"ל ולא ידעתי איך הוא יקפוץ מהקרון. אני יצאתי קודם ונחתכתי מהסלעים. היה המון עשן ונחנקתי מהעשן".

צוותי מגן דוד אדום פינו את הנפגעים באירוע לבתי החולים לניאדו בנתניה, מאיר בכפר סבא, המרכזים הרפואיים בילינסון והשרון בפתח תקווה, ואיכילוב בתל אביב. בעקבות מספר הנפגעים הרב, נפתחו מוקדי חירום בבתי החולים הסמוכים, באמצעותם ניתן לקבל מידע על פרטי נפגעים והמקום שאליו פונו:

בית החולים לניאדו בנתניה-1255191

בית החולים מאיר בכפר סבא - 12-55-199

בית החולים איכילוב בתל אביב - 12-55-134