מחר: הרופאים ינסו להעיר את מגדל הקוברה

בבית החולים רמב"ם ינסו מחר הרופאים להשיב להכרה את תושב קיבוץ יגור, שמצבו התייצב אתמול, אחרי שהוגדר קריטי לאחר שהוכש על ידי נחש קוברה שלשום. אתמול הגיעו כוחות של רשות הטבע והגנים למחסן בו על פי החשד גידל המוכש נחשים באופן לא חוקי

אחרי שלושה ימים בהם הוא מונשם ומורדם, ינסו מחר הרופאים להחזיר את ההכרה לדותן רזיאו בן ה-38 שהוכש שלשום על ידי נחש קוברה הודי, אותו גידל על פי החשד באופן לא חוקי בביתו בקיבוץ יגור. למרות שהנסיוב המתאים לארס אותר בסופו של דבר בישראל, החליטו הרופאים שלא להשתמש בו, משום שהיה זה מאוחר מדי לשימוש.

בעקבות המקרה, התברר שרוזיאו מגדל במחסן ליד ביתו מספר גדול של נחשים, חלקם באופן בלתי חוקי. הנחשים נלקחו במבצע מיוחד על ידי פקחי רשות הטבע והגנים. ההערכה היא שנחש הקוברה הוברח לארץ או שמדובר בצאצא של נחשים לא חוקיים שהחזיק מגדל הנחשים יעקב סלע.

לאחר שהוכש רוזיאו והיה חשש כבד לחייו, אותר אתמול בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים נסיוב מתאים לטיפולו. הנוגדן להכשת הקוברה אינו חלק מהמצאי השגרתי בבתי החולים משום שאין בארץ נחשי קוברה. בשלב כלשהו אף חשבו בבית החולים לפנות למדינות זרות כדי להביא את הנסיוב, אך כאמור - בסופו של דבר נמצא הנוגדן.

"מצבו של המוכש התייצב"

דובר בית החולים רמב"ם, דוד רטנר, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי למרות איתור הנסיוב,  "הרופאים החליטו לא להזריקו בינתיים מאחר שמצבו של המוכש התייצב". עם זאת, בן ה-38 עדיין מונשם בצורה מלאכותית משום שהארס גרם לשיתוק בשרירי הנשימה שלו.

צוות מד"א פינה את האיש שלשום לטיפול נמרץ נשימתי לאחר שהותקף על ידי הנחש. בבית החולים מעניקים לו טיפול מיוחד, כיוון שהרעל שחדר לגופו משתק את שרירי הנשימה שלו. "כשהגענו אליו הוא היה בהכרה מלאה", סיפר יקי קלנג, פרמדיק במד"א. "הוא סבל מבחילות ומהקאות וראינו בבירור את סימני ההכשה".

נחש הקוברה נלכד שלשום במחסן בקיבוץ

בבית החולים סיפר האיש כי הוא עוסק בלכידת נחשים כבר כמה שנים, ובביתו יש נחשים רבים נוספים. ברשות הטבע והגנים מדגישים כי נחשי קוברה, שהכשתם ארסית במיוחד, לא גדלים בישראל בצורה טבעית ואחזקתם מותרת רק למי שיש לו רישיון מיוחד. לאחר האירוע הגיעו לביתו של האיש אנשי רשות הטבע והגנים, כדי לקחת את הנחש המכיש וגם נחשים נוספים שהוחזקו באופן לא חוקי.

אלדד פלד, מרשות הטבע והגנים סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי נחש הקוברה נתפס שלשום במחסן סמוך לביתו של המוכש. "במקום נתפסו עוד מספר נחשים ארסיים מאוד, ביניהם שלושה נחשי צפע גדולים ושני נחשי מטבעות. כל הנחשים, שהוחזקו שלא כחוק, הועברו למקום מוגן".

"אנחנו שולחים החלמה מהירה לאדם שהוכש", הוסיף פלד, "אך מדגישים שאחזקת נחשים, שהם חיות בר מוגנות, אסורה על פי חוק ומסוכנת מאוד. לראייה האירוע מאמש. אנו קוראים לציבור שמחזיק נחשים או יודע על אנשים שמחזיקים נחשים לדווח על כך לרשות".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק