ראיון פרידה עם הרצל שבירו: "הרקע העובדתי בפרשת אינס אומת"

שמונה שנים סוערות עברו על עורך הדין הרצל שבירו, שעמד בראש המחלקה לחקירות שוטרים. הוא קיבל את התפקיד בסערת ההעמדה לדין של השוטרים ממהומות אוקטובר – ומסיים אותו כשהוא קובע תשתית ראייתית להעמיד לדין ניצב בישראל. הריאיון המלא ישודר ב"פגוש את העיתונות" ביום שבת

תחביב מוזר יש להרצל שבירו - לכבוש פסגות. אולי סוג של תרפיה לעבודה במחלקה לחקירות שוטרים, שלוקחת אותו לא פעם למקומות נמוכים בהרבה. אבל ספק, אם גם הוא תיאר לעצמו אקורד הסיום של הקדנציה שלו כחוקר מספר אחד של השוטרים.

"רוב הרקע העובדתי בפרשת אורלי אינס אומת", הוא אומר בריאיון מיוחד למשה נוסבאום ודנה ויס בתכנית "פגוש את העיתונות", שתשודר ביום שבת. "אנחנו יודעים מה קרה. התשתיות העובדתיות של המתלוננות אומתו גם על ידי החשוד".

במחלקה לחקירת שוטרים מנסים להמשיך הלאה. המלצתה להגיש כתב אישום נגד ניצב בר-לב מונחת שולחן הפרקליטות, ובלי שום קשר יש דבר אחד שהרצל שבירו לא מוכן שישאר פתוח לדיון. "פרשת בר-לב היא לא הפרשה של הניצבים המתמודדים על המפכ"לות", הוא מדגיש.

"הכותרות לפיהן, כביכול, מפכ"ל המשטרה וסמנכ"ל מוזמנים לחקירות בעניין הזה הן על אחריות הכותב בלבד - לא במפכ"ל ולא בסמנכ"ל דבר רבב בפרשה הזו" הוא מבהיר.

תולה את הגלימה

שמונה שנים הוא עמד בראש המחלקה, ואם יש דבר אחד בו הוא מתגאה - זה הקורס השני של חוקרים אזרחים, כבר שוטרים שחוקרים שוטרים. ואולי זה מה שישנה את הסטיגמה שדבקה במחלקה ואת הסטטיסטיקה מסיבית של תיקים נגד שוטרים. אבל לשבירו יש בכלל הסבר אחר - והוא קשור למה שקורה בחדרי החקירות. "יש שוטרים שמשקרים בחקירות", הוא אומר.

שבירו הוא לא הטיפוס השגרתי שצמח במסדרונות הפרקליטות. את מסיבת הסיום שערכו לו בכירי המערכת לאחרונה היא רק עוד דוגמה לכך. העובדה שהחליט לא להחליט מה הצעד הבא שלו, גם היא לא אמורה להפתיע את מי שמכיר אותו. שבירו תולה את גלימת עורך הדין על מנת לא להשתמש בה שוב. יש כנראה יותר מדי הרים, שם בחוץ.

הראיון המלא עם הרצל שבירו ישודר בתכנית "פגוש את העיתונות", ביום שבת ב-17:00