יד ושם: זוהו שמות 4 מיליון נספים בשואה

הישג היסטורי במוסד "יד ושם", עם זיהוי של שני שלישים משמות הנרצחים היהודים בשואה. במרכז אמרו כי רק בעשור האחרון, נוספו 1.5 מיליון שמות למאגר והקצב הלך וגדל עם המעבר לממשק אינטרנטי

היכל השמות ביד ושם (יד ושם)

רגע היסטורי: "יד ושם" הודיעו היום כי שמותיהם של ארבעה מיליון מנספי השואה - כשני שליש מששת מיליון הנספים היהודים - זוהו. מהמרכז נמסר כי 4 מיליון שמות מתועדים היום במאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה של יד ושם באינטרנט.

"בעשור האחרון הצלחנו להוסיף מיליון שמות וחצי למאגר השמות ובכך הגדלנו את המידע שיש לנו על הנספים ב- 60%", אמר יו"ר יד ושם, אבנר שלו. "הגרמנים ביקשו להשמיד לא רק את היהודים אלא גם למחות את זכרם. אחת המשימות המרכזיות של יד ושם היא לתת פנים ושם לכל קורבן שואה ולהחזיר לו את זהותו. השכלנו לרתום את הטכנולוגיה לשירות הזיכרון ובכך האצנו את איסוף השמות והנגשנו את המידע לציבור בכל העולם".

כחצי מ-4 מיליון השמות הידועים כעת, הגיעו מ"דפי עד" - דפי העדות ובהם שמותיהם ופרטיהם האישיים של הנספים, שממלאים קרוביהם או מכריהם. מקורם של יתר השמות, כך נמסר, הוא במסמכים ארכיונים ובפרויקטים הנצחתיים של קהילות וניצולים. השקת מאגר שמות הנספים האינטרנטי האיצה איסוף שמות חסרים מהציבור הרחב, וכן הואץ תהליך מיחשוב השמות שמקורם במסמכים ארכיונים.

את שמות הנרצחים במזרח היה קשה יותר לאתר

הקושי העיקרי באיסוף השמות הוא באיתור שמותיהם של יהודים שנרצחו במזרח אירופה ובשטחי ברית המועצות לשעבר, מפני ששם, בניגוד למצב שהיה במערב אירופה, הרצח התרחש במקום המגורים של היהודים ולא נעשו רשימות גירוש מסודרות על ידי הנאצים.

"החלטנו בחמש שנים האחרונות להשקיע את עיקר מאמץ האיסוף בקהילות יהודיות שרוב שמות הנרצחים בהן לא היו ידועים לנו", אמר מנהל היכל השמות ביד ושם, אלכסנדר אברהם. "מאמצינו נשאו פרי: בשנת 2005 היו ידועים לנו כ-20% משמות היהודים שנרצחו באוקראינה והיום כ-35% משמות הקורבנות ידועים לנו".

"לפני חמש שנים היו ידועים לנו 23% משמות הקרבנות בבלארוס והיום יש לנו 37% מהשמות. במאגר היו לפני חמש שנים רק 35% משמות יהודי פולין שנרצחו (גבולות 1938) והיום זוהו כבר 46% מהשמות, מקרב יהודי הונגריה שנספו עלה המספר מ-45% ל-65% שידועים לנו היום, מ-35% משמות יהודי יוון שהיו ידועים לנו ב-2005 הגענו היום לכ-70% מהשמות", הוסיף אברהם.

מאגר שמות קרבנות השואה נגיש באתר האינטרנט של יד ושם www.yadvashem.org וניתן לערוך בו חיפושים באנגלית, עברית ורוסית. יד ושם מסייע לניצולי השואה במילוי דפי עד בביתם. הסיוע ניתן ע"י רשת של מתנדבי יד ושם הפרוסה ברחבי הארץ, פרטים בטלפון 02-6443808.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק