אשתו של דני חייט בלוויה: "עיכלנו את המוות שלך במשך שבועיים"

16 ימים אחרי האסון בכרמל, התקיימה היום הלוויתו של הכבאי דני חייט, שהיה הראשון להגיע לאוטובוס הצוערים. במסע הלוויה השתתפה גם אשתו של חייט הנמצאת בחודש התשיעי להריונה, שאמרה: "בחרת למות בדיוק במקום המתאים לך". רה"מ: "דני לחם בגבורה באש בניסיון הירואי להציל את אוטובוס הצוערים"

נפרדים מדני חייט: אלפי חברים, מכרים ובני משפחה הגיע והיום לבית העלמין בעפולה כדי ללוות את הכבאי דני חייט בדרכו האחרונה. חייט הוא הקורבן ה-44 של השריפה והיה גם הראשון שהגיע לאזור השריפה וניסה לסייע לצוערים שנלכדו באוטובוס הבוער.

מסע הלוויה החל מתחנת שירותי הכבאות יזרעאל, כשחופית - אשתו של חייט שנמצאת בחודש התשיעי להריונה - מלווה את הארון שהוצב על גבי כבאית. ראש עיריית עפולה ספד לחייט ואמר: "מה חבל שבתך תיוולד בלי אבא".

חופית חייט, אשתו של דני שאמורה ללדת בכל יום, סיפרה בהספד עד כמה אהבה אותו, על  הסיפורים שסיפר לה על העבודה והחברים. היא אמרה כי היא בטוחה שיש לה עוד משפחה – משפחת הכבאים שלא יעזבו אותה, ואמרה לדני: "אשמור על הילדים ועל הנסיכה הקטנה".

היא הוסיפה, "אדם צנוע שכמותך. ביחידת החילוץ שהקמת תמיד רצית שכל הפרגון יילך לחברים ולא אליך. משפחת הכבאים, החברים המדהימים שלך שלא עזבו אותי לרגע, הם רוצים שתדע שלילדיך מהיום יהיו המון אבות מאמצים, שלא יתפסו את מקומך לעולם. המשפחה המדהימה שלך מחזקת אותי ודואגת לי כל הזמן. אפשרת לנו לעכל את המוות שלך לאט לאט במשך שבועיים".

"דני שלי יקר, בחרת למות בדיוק במקום המתאים לך", סיכמה אלמנתו של חייט ז"ל. "מציל חיי אדם. נשרפת כולך כדי להציל חיים. אלוהים היה אמור להציל אותך, אבל לקח אותך אליו בשבת, כמו שצדיקים מתים".

מסע הלוויה עבר בבית המשפחה בעיר, ומשם סיים את דרכו בבית העלמין. את המסע ליוו כבאים שעבדו עם חייט בתקופה האחרונה, והתקשו להביע את תדהמתם ממותו של מפקדם. מפגש מרגש התקיים בתחנת הכבאות בין אשתו של חייט לבין הכבאים, שהבטיחו לשמר את זכרו של הכבאי המוערך. בנוסף הגיעו לטקס כבאים מכל הארץ, שחלקם פגשו את חייט ביום השריפה בכרמל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לחייט בישיבת הממשלה השבועית שנערכה הבוקר. "לצערנו העמוק אמש נפטר הכבאי דני חייט לאחר שנאבק במשך שבועיים על חייו. דני לחם בגבורה באש בניסיון הירואי להציל את אוטובוס הצוערים. ביקרנו אותו רעייתי ואני בבית החולים ואף פגשנו את אשתו חופית שעומדת ללדת וגילינו משפחה אמיצה ומלוכדת. אך חרף כל התפילות דני נפטר. לבנו, של הממשלה ושל העם כולו, עם משפחת חייט".

הקורבן ה-44 של אסון הכרמל

דני חייט, הפצוע האחרון של אסון השריפה בכרמל, נפטר אתמול מפצעיו בבית החולים רמב"ם. חייט בן ה-35 היה בין הראשונים שהגיעו לאוטובוס צוערי שירות בתי הסוהר בכרמל ונפצע אנוש בניסיון לחלצם מהאש. הוא הותיר אחריו אישה בהריון, שני בנים ושני אחים.

אמו של חייט, היא שמסרה את ההודעה המרה על מותו לכלי התקשורת. "בני דני חייט נפטר. הוא עזב משפחה אוהבת וחברים והלך למקום אחר שבו אוהבים אותו לא פחות", אמרה היום בכאב בבית החולים רמב"ם.

מאז שחולץ מזירת האירוע בכרמל, היה דני חייט מאושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה במצב קשה. לצד הצוות הרפואי שליווה את הטיפול הרפואי בכבאי דני חייט, מפקד יחידת החילוץ יזרעאל, הייתה כל העת גם אשתו חופית, שנמצאת בסוף החודש התשיעי להריונה. "הוא חזק והוא ינצח ועוד יניף את הדגל האדום של יחידת החילוץ", אמרה חופית רק לפני כשבוע.

"משפחת הכבאים מרכינה ראש על מותו של דני שמסר נפשו בניסיון להציל את הלכודים מאוטובוס הצוערים של השב"ס", אמר נציב כבאות והצלה שמעון רומח, על מותו של חייט ששימש כמפקד יחידת החילוץ עמק יזרעאל.

נלחם באש באומץ לב

תמונות שפורסמו לאחר האסון מתארות בין היתר את רגעיו האחרונים של חייט, שהוזעק לחלץ את הצוערים שנלכדו באוטובוס הבוער. יחד עם שני כבאים נוספים, הוא מיהר אל הלהבות בכבאית המיושנת ונלחם באומץ לב נדיר בחומת האש הענקית.

בתמונות, שצילם אלי יבלינוביץ ומתעדות את הרגעים מהאסון, נראים הכבאים מנסים לכבות את הרכב הבוער ללא הצלחה. אחד מהם תופס את ראשו כשהוא מפנים את גודל הדליקה, אך ממשיך במאמצי הענק בתקווה שמישהו מהצוערים אולי ייצא חי מהתופת.

השלושה, ללא ציוד מגן, ידעו שהקרב כנראה אבוד - אבל סירבו להרים ידיים. לבסוף גם הם לא יכלו ללהבות. הכבאים נקלעו למלכודת האש: אלעד ריבן, המתנדב הצעיר בן -16 ואורי בן ה-27, נספו. היום כאמור, נכנע גם חייט ללהבות.

באחת התמונות ניתן לראות את רכבה של תנ"צ אהובה תומר מצולם על רקע הלהבות - רגע לפני שנלכד בהן. אהובה תומר נכוותה קשות - וכעבור ארבעה ימים מתה מפצעיה.

התמונות האחרונות של רגעי המאבק באש

שבוע לאחר אסון האוטובוס, נחשפו תמונות חדשות של רגעי המאבק באש - דקות לפני שצוערי האוטובוס והכבאים נכנעו לאש.

בתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט נראים הכבאים דני חייט, הנער אלעד ריבן ואורי סמנדייב ז"ל יושבים יחד בכבאית המיושנת. דני מסובב את ראשו לאחור כדי לנהוג ברברס, ואילו אלעד ואורי תופסים את ראשיהם כלא מאמינים. לצד הכבאים נראות בתמונות ניידות המשטרה של אהובה תומר, ליאור בוקר ואיציק מלינה ז"ל, רגע לפני שהאש השיגה אותם. התמונות פורסמו לראשונה בעיתון "מעריב".

מי שצילם את התמונות הוא הצלם אלי יבלינוביץ, שהעניק לבני משפחתו של דני חייט את התמונות כשהגיע לבקר בבית החולים רמב"ם. יבלינוביץ מספר שהוא היה נרגש מאד כשתיאר את הרגעים האחרונים של שני הכבאים אלעד ואורי ז"ל, ואת מאבקו הנואש של דני חייט לכבות את האוטובוס הבוער ולנסות להציל מישהו מיושביו.

"דני צעק: 'אני אכבה אתכם ואתם תברחו מפה'"

גם בני משפחתו של חייט - אחותו טלי בן יקיר, הוריו בת שבע ומוטי ואחיו רון - התרגשו מאד. "פגשנו את הבן האדם האחרון שהייתה לו קרבה של ממש עם אח שלי", סיפרה בן יקיר בקול חנוק לעיתון "מעריב". "אלי הצלם דיבר עם דני, הוא שמע אותו, הוא ראה אותו. דני לא פחד מכלום בדרך להציל חיים, הוא פשוט הלך אל תוך האש. אני בטוחה שאם היום הוא היה נקלע לאותה סיטואציה, אפילו אם היה יודע כבר את ההשלכות של מצב כזה, הוא היה חוזר על המעשה שלו. כזה הוא".

דני הוא שכיבה את שני הג'יפים שהיו בשטח, של אלי הצלם ושל צלם נוסף, רוני סופר. "הוא צעק לעברם: 'אני אכבה אתכם ואתם תברחו מפה כי אחרת זה לא ייגמר טוב', והם נכנסו לג'יפים וברחו כשדני עושה עליהם חיפוי של מים ומרטיב את הרכבים שלא יעלו באש", אומרת אחותו של דני חייט.

אלעד ואורי מחזיקים את הראש כלא מאמינים

באחת התמונות נראות בבירור גם שתי ניידות המשטרה, האחת של תת-ניצב ליאור בוקר וסגן ניצב איציק מלינה ז"ל; והשנייה של תת-ניצב אהובה תומר ז"ל, רגע לפני שנכנעו ללהבות. בתמונה נוספת נראים שלושת הכבאים, כשחייט מוציא את ראשו כדי לנהוג לאחור, ואילו ריבן וסמנדייב נראים כשהם מחזיקים את הידיים על הראש כלא מאמינים למראה עיניהם.

במהלך המפגש תיאר הצלם את הרגעים האחרונים כשבין היתר מתברר כי הניידות והאוטובוס נסעו לאחור. "הבנו שהיה שם לחץ נוראי, כולם ניסו להימלט", סיפרה בן יקיר. "כל אחד חיפש דרך לברוח משם, אבל האש סגרה עליהם. היה מי שברח, אבל דני, ריבן וסמנדייב נשארו שם באומץ בניסיון לכבות את האוטובוס ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

אלפים הביאו את תנ"צ אהובה תומר למנוחת עולמים

בן זוגה תומר: "האהבה הראשונה שלה הייתה המשטרה"

האש הכריעה את אהובה תומר

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

44 הרוגים באסון הכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון