כך ישראל מתכוננת למלחמה הבאה

צה"ל ערך השבוע את התרגיל הגדול ביותר בשנים האחרונות, זאת לצד הדיווחים בלבנון על חשיפת מתקני ריגול ישראלים. כך, ככל הנראה, מתכוננים בצה"ל לקראת העימות הבא ושומרים על כוננות; מדינת ישראל לא נוקפת אצבע, עדיין, לחיילים שצללו בקישון וחלו בשלל של מחלות, זאת על אף דברי משרד הביטחון

השבוע פרסם צבא לבנון הודעה יוצאת דופן, שלפיה הוא חשף מצלמות ריגול מתוחכמות, שהציבה ישראל בלבנון כדי לעקוב אחרי חיזבאללה.

הערב ב"אולפן שישי": כמה שעות אחר כך דווח מלבנון גם על פיצוץ מסתורי באזור צידון ועל כך שמטוסים של חיל האוויר הישראלי ביצעו גיחות מעבר לגבול, כדי להשמיד, כביכול, עוד אמצעי ביון מחשש שייחשפו.

הדיווחים האלה, גם אם יש וגם אם אין בבסיסם אמת, מצביעים שוב על המתיחות הגואה בגבול הצפון, כשלכולם ברור שבכל רגע נתון היא עשויה להתפוצץ ולהפוך לתבערה גדולה. השבוע, בשיאה של סערת החורף הגדולה, ערך צה"ל את אחד התרגילים הגדולים ביותר שלו בעשור האחרון - שתי חטיבות, על אלפי חייליהן, ניסו להיערך לקראת העימות הבא. המסקנה ברורה: כך תראה המלחמה הבאה של ישראל.

המדינה (עדיין) מפקירה את צוללי הקישון

לפני שנה בדיוק פורסם ב"אולפן שישי" סיפורם של לוחמי חיל הים שחלו במחלות קשות כמו פרקינסון, סוכרת וניוון שרירים, בעקבות הצלילות שלהם קישון המזוהם. לפני כמה חודשים חזרנו אליהם בעקבות ההודעה של שר הביטחון, אהוד ברק, שהחליט להכיר בהם כנכי צה"ל והבטיח שבעייתם תיפתר באופן מידי.

אלא שבמדינת ישראל הודעות לעיתונות מוציאים בקלות, וזה לא תמיד אומר שהבעיות באמת מטופלות.
השבוע חזר עמנואל רוזן ללוחמים החולים, וגילה שהם חולים יותר, וכועסים הרבה יותר.

הלהקה שמוציאה ממעגל העוני והאלימות

סמדר פלד תביא הערב את סיפורה של הלהקה הכי מוצדקת בישראל. היא פועלת בכפר הנוער החקלאי ויצ"ו "נחלת יהודה" בראשון-לציון, שם חיים מאות ילדים, מכל הארץ - רבים מהם ממשפחות מרוסקות, כאלה שנשלפו רגע לפני שהידרדרו לעולם הפשע.

כשהם מגיעים לכפר מציעים להם הסכם פשוט. המחנכים יעשו הכל כדי לקדם את התלמידים, והחניכים ייתנו מאה אחוז מעצמם, כדי לעזור לעצמם. בנוסף, מציעים להם עוד דבר: להיות בלהקה. כי מעבר לרפת ולפינת החי, פועלת בכפר להקה מצליחה, שרק מי שמשלים את כל החובות הלימודיים בבית-הספר רשאי להיכנס לחזרות שלה.

בשבועות האחרונים הצליחו הילדים בלהקה להחזיר משהו גם למורים ולצוות - הם יצאו להופעות מעבר לים, והצליחו לאסוף אלפי דולרים. לא בשביל עצמם, אלא בשביל להוציא עוד ילדים ממעגלי העוני והאלימות.

הישראלי שהגיע לאוסלו אחרי פרס ורבין

16 שנים עברו מאז שעמדו רבין ופרס על הבימה המכובדת ביותר בעולם - בימת פרס נובל לשלום באוסלו. מאז לא היה שם אף ישראלי, עד לסוף השבוע האחרון.

בשבת האחרונה, בתוך ים החליפות המחויטות, הפפיונים ושמלות הנשף, התייצב עידן רייכל, האיש עם הראסטות והשרוואל, שנבחר להיות הזמר הראשי בטקס החשוב ביותר בעולם. עמית סגל וצוות "אולפן שישי" ליוו בשבוע שעבר את רייכל אל האולם באוסלו.