כיבו את האש - אך לא ישתתפו בטקס

מהלך חד צדדי: בין הכבאים הזרים שהגישו עזרה במהלך שריפת הענק בכרמל פעל גם צוות כבאים מהרשות הפלסטינית שהוזמנו להשתתף בטקס הוקרה שתוכנן להתקיים בעוספיא. ברגע האחרון הוחלט לבטל את הטקס לאחר שישראל לא אישרה את כניסתם לארץ

יותר מ-10 ימים עברו מאז שריפת הענק בכרמל, שבערה במשך ארבעה ימים. למעלה מ-1,500 כבאים השתתפו בכיבוי האש, בהם גם צוות כבאים מהרשות הפלסטינית, שהגיעו לסייע במבצע להצלת הכרמל. בעוספיא החליטו לקיים היום טקס הוקרה, אליו הוזמנו חלק מהכבאים שפעלו נגד האש, אלא שהטקס בוטל לאחר שישראל אסרה את כניסתם של הכבאים הפלסטינים.

גורמים במועצת עוספיא, שאירגנה את הטקס, אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי לטקס הוזמנה קבוצה ייצוגית של 25 כבאים ותיקים, וכאלו שפעלו במוקדי השריפות העיקריים, ובינהם גם כבאים שמתגוררים בשטחי הרשות הפלסטינית שבעזה ובגדה המערבית.

"זה מרתיח ומכעיס"

"הזמנו אותם על מנת להחזיר מחווה אנושית לאותם אנשים שהגיעו בשעת מצוקה, ורצינו לכבד אותם בטקס וארוחה", סיפר ראש מועצת עוספיא ווג'יה כיוף בריאיון לערוץ החדשות. "אני חושב שזה לא מקובל ולא רציני. חיכינו להם יחד עם איגוד הכבאים בחיפה, ופתאום אני מקבל טלפון שארבעה לא קיבלו אישור ושבעה עדיין מחכים במחסום כדי לקבל את האישורים".

"יש פתגם בערבית שאומר: 'לפעמים מהרע אתה יכול להוציא גם טוב'. נוצר קשר והתחיל משהו - בואו ננסה למה לא? אנחנו שכנים", הוסיף ראש מועצת עוספיא. "מקרים אנושיים קטנים כאלה יכולים להתפתח לדברים טובים, אז למה לא לנסות? אנחנו חיים באותו אזור, אחרי הכל אנחנו שכנים ואנחנו תלויים אחד בשני. זה מרתיח ומכעיס".

"היינו אמורים להיכנס 13 אנשי משלחת הכיבוי הפלסטינית, אבל רק ארבעה קיבלו אישור, אז החלטנו שאנחנו לא נכנסים בכלל", אמר אחמד ריזיק, מפקד שירותי הכיבוי הפלסטיני לחדשות 2 באינטרנט. "זה ממש מעליב. אנחנו מקווים שמישהו ייקח אחריות על ההחלטה הזו".

גורם ברשות הפלסטינית מסר לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר בהעלבה מכוונת של ממשלת ישראל. לא מדובר בחיילים זוטרים אלא בהחלטה שהתקבלה מלמעלה".

תגובת מתאם פעולות הממשלה בשטחים: דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים מצר על האירוע, מבקש שלא לייצר מהומה רבה ולהוציאו מפרופורציה ולהדגיש כי הבקשה לכניסת כוחות הכבאות הפלסטינים אושרה.

העיכוב במתן ההיתרים התרחש בשל טעות טכנית בתאום בין הצדדים ולאור העובדה שהבקשה הוגשה בלוחות זמנים קצרים. יש להדגיש ולהזכיר כי צוותי הכיבוי אף יצאו בימים האחרונים לטקסים הרשמיים בבית הנשיא ובמשרד החוץ.

מערכת שיתוף הפעולה האזרחית והביטחונית בין גורמי מתפ"ש לפלסטינים תמשיך לפעול כסדרה. עוד יצוין, כי הערב תיערך פגישה בין ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף מוטי אלמוז, עם מפקד כוחות ההגנה האזרחית הפלסטינית, שבה בין היתר תועלה סוגיית התאום בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק