רה"מ בוועידת הגליל: אנחנו לא מדברים, אנחנו עושים

ועידת הגליל שנערכת היום מושכת אנשי ציבור ופוליטיקאים רבים לצפון. בנאומו של הנשיא שמעון פרס, הוא התייחס למשא ומתן עם הפלסטינים ואמר: "אם הגליל יטעם את טעם השלום, הוא יהיה דבר מדהים". רה"מ נתניהו הדגיש: אנחנו לא מדברים, אנחנו עושים

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס ודמויות בולטות במשק נאמו היום בוועידת הגליל 2010 ועסקו בחשיבות פיתוח האזור.

"אנחנו לא מדברים, אנחנו עושים", אמר נתניהו בנאומו ופירט מה עשתה ממשלתו למען הגליל בשנה החולפת. בין היתר הזכיר נתניהו את אישור תוכנית "מחבר ישראל" - רישות המדינה במסילות רכבת עד שנת 2030 בהיקף של 30 מיליארד שקל, תוכנית שמטרתה חיבור הפריפריה למרכז. בתוכנית נכללת גם מסילת רכבת העמק בין עפולה לכרמיאל.

"כל מה שאתם צריכים זה לצאת החוצה", הוסיף נתניהו. "צאו החוצה וראו שאנחנו עושים. כשהייתי חייל, הדרך לרמת הגולן הייתה ארוכה כאורך הגלות. כאילו חצינו יבשת. היום יש את כביש 6 וכבישים נוספים צפונה ומזרחה. הכבישים המהירים בגליל צריכים להיות נגישים לכל היישובים - היהודיים והלא-יהודיים - כדי שכולם ייהנו מהקלות של התנועה. הגליל הוא חבל ארץ מאוד אטרקטיבי וצריך שיהיה נוח לנוע בו".

רה"מ דיבר גם על הזינוק במחירי הדירות בישראל ואמר כי בשל מצוקת הקרקעות "יש לפתוח 2 חבלי ארץ חשובים - הגליל והנגב". הוא הבטיח להרחיב את נצרת, כרמיאל וערים נוספות בצפון.
"יש מגרשים ל-20 אלף יח"ד שהשיווק בהם יחל בקרוב", ציין נתניהו. "אני רוצה להדגיש - חצי מהם מיועד ליישובים הלא-יהודים. נרחיב ישובים קיימים. הגדלת ההיצע תשחרר את הלחץ לעליית מחירי הדירות. המחירים בין חדרה לגדרה הם כמו מחירי הונג קונג".

מוקדם יותר נאם פרס מעל בימת הוועידה. בין היתר התייחס למשא ומתן עם הפלסטינים: "הגליל תלוי במה שיקרה עם שכנינו, ומה שיקרה בקרבינו, אין היום שלום אלא שלום שהוא גם אזורי. מכיוון ששום דבר לא מתחיל ונגמר בבית הלאומי".

"אם הגליל יטעם את טעם השלום, הוא יהיה דבר מדהים, גם כמופת של יחסי שכנות גם כדגם של התנחלות חברים ראויה בין עדות ולאומים שונים. חזונו הגדול של הגליל תלוי בגמר המשא ומתן עם הפלסיטינים ובהמשך עם מדינות אחרות".

עוד אמר פרס: "מי שעומד בחזית הוא העורף, כפי שראינו בשריפה. כל החולשות הם גם של זולתנו לא רק שלנו. הברירה בפני כולנו היא ללכת ולשים קץ לסיכסוך המקומי, זה לא יפתור את כל הבעיות אבל זה ימנע בעיות כבדות מאוד".

בהמשך היום צפויים לנאום יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שר התמ"ת בנימין (פואד) בין אליעזר, שר האוצר יובל שטייניץ וראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק