דגלים ופרחים בזירת אסון האוטובוס

למרות האיסור המפורש להגיע לכרמל בשל חשש לקריסת עצים וסחף אדמה, רבים מבקרים במקום בו נספו לפני שבוע 42 בני אדם, באסון האוטובוס. "אני מרגישה את הדם", אמרה אחת המבקרות

מנציחים את ההרוגים - אבל מסתכנים: שבוע עבר מאז אסון האוטובוס, ועשרות אזרחים מגיעים למקום האסון, סמוך לכלא דמון בכרמל, כדי לראות היכן אירעה הטרגדיה. במקום אף הוקמה אנדרטה מאולתרת - עם זרי פרחים, כך פורסם הערב באתר ערוץ 7.

"אני מרגישה את הדם שלהם", אמרה אחת המבקרות ל"ערוץ 7". מבקר מפתח תקווה אמר כי "התחושות קשות מאוד. נשרפו כאן 42 אנשים".

המבקרים פוקדים את המקום, למרות שבמשרד החקלאות ממשיכים להדגיש שעד להודעה חדשה - אסור להגיע לכרמל, וזאת מחשש לקריסת עצים באזור השריפה. המשרד הוציא היום צו מיוחד בנושא, עד שיסתיימו פעולות השיקום והגיזום של העצים - לפחות עד 26 בדצמבר.

בנוסף חוששים במשרד מסוף השבוע הגשום והסוער שצפוי. הגשם הרב עלול לגרום לסחף אדיר מפני שאל האדמה החרוכה יחלחלו פחות מים.

משפחות ההרוגים: "ביבי צוחק, אנחנו בוכים"

שבוע לאסון האוטובוס - והקריאות לחקירה גוברות. לילך ג'ורנו, אלמנתו של רועי ג'ורנו ז"ל, אמרה היום לחדשות 2 כי "בראש החבורה העליזה עומד ליצן החצר, ביבי - הוא צוחק, ואנחנו בוכים".

משפחות ההרוגים קוראות בראש ובראשונה לחקור מדוע נתנו לאוטובוס השב"ס לעבור בכביש, כשהיה ברור שרק כבאים צריכים להתקדם, כדי להילחם באש. קולות דומים לאלה של משפחת ג'ורנו, שמענו גם במשפחת ישראלי המתאבלת על רמי ז"ל. במשפחת ביטון, שם יושבים שבעה על רועי ז"ל, אמרו היום ש"אפילו לא נתנו להם מסיכות עשן". המשפחות כולן, מדברות על רשלנות ששלחה עשרות סוהרים אל מותם.

כך אירע אסון האוטובוס

זו השתלשלות האירועים שהביאה לאסון הנורא, בו נספו 42 אנשים: בשעה 12:30 לערך, מחליטים במשטרה לסגור את הכביש, תחילה בצומת דמון. אחר כך מבוצעת חסימה גם בצומת אורן, בתחתית הציר, אבל תנועת לובשי המדים נמשכת כרגיל.

עשרות ניידות משטרה, רכבי שב"ס ואוטובוסים נמשכת. הרכבים חוזרים מהכלא למטה, עמוסים באסירים. בשל ריבוי הכוחות בכביש, בשלב כלשהו הוא כמעט נחסם לחלוטין ואפילו הניידות לא מצליחות לעבור.

ב-14:30 לערך, האש מתפשטת מערבה ומחסום נוסף נפרס מול בית אורן. אוטובוס הצוערים מתבקש לסור על עקבותיו למטה, אך האש מתלקחת וכולאת את האוטובוס, את רכבה של תנ"צ אהובה תואר ז"ל ואת רכב קציני המשטרה יצחק מלינה וליאור בוקר ז"ל. רכבו של הצלם רוני סופר מצליח להימלט, חוצה את עוצמת האש - וניצל.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי: "ראש הממשלה מבין את כאב השכול של המשפחות ומחבק אותן. מאז פרוץ השריפה בכרמל התמקדו כל פעולותיו בשתי מטרות: למנוע שכול נוסף, ולהביא כוחות מוטסים, כדי שייתנו סיוע מסיבי לכיבוי האש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

שבוע אחרי הדליקה: נמצא ארנקו של אלעד ריבן ז"ל

42 הרוגים באסון הכרמל

האש בערה 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

3 חשודים נוספים בניסיונות הצתה נעצרו ע"י משטרה

עד ראייה: "ניתן היה למנוע את אסון האוטובוס"

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

תיעוד מבפנים: בית אורן נחרב

כבאי לרה"מ: פעלנו עם רכב כיבוי בן 18 שנה

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

בעלה של טופז: "היא הייתה האור של חיי"