מחסור בכבאים גובה קורבנות גם בכבישים

עוד היבט מסוכן של המחסור בכוח אדם בשירותי הכבאות: מלבד שריפות, מכבי האש נקראים לתאונות דרכים שבהן מעורבים לכודים. וכשאין די כבאים הם מגיעים באיחור רב. לידינו הגיעו עדויות של כבאים על המחיר שגובה עובדה זו בחיי אדם גם בכבישים

מעבר לשריפות, מכבי האש נקראים כל מספר דקות לתאונת דרכים שמעורבים בה לכודים. מצוקת כוח האדם משפיעה גם על זה. לידינו הגיעו צילומים מסיור שערך כיבוי האש בצפון בו הם מתוודים כבר לפני יותר שנה על מצבם העגום ועל המחיר שהוא גובה בחיי אדם.

"אם אתה לכוד אנחנו האנשים היחידים עם הידע והכלים להוציא אותך, ואם מגיעים אחרי 25 דקות - זה נצח לפצוע שלכוד באוטו ומחכה", אומרים בשירותי הכבאות.

בין שריפה לשריפה מערך כיבוי האש צריך לתת מענה ללכודים בתאונות דרכים קשות. לא פעם החוסר בכוח אדם ותחנות הכיבוי המרוחקות עולות בחיי אדם - לא רק בשריפות - גם במקרים האלה. הכבאים פשוט לא מצליחים להגיע מהר מספיק. הפצועים שלכודים ברכב מאבדים זמן יקר.

התמונות האלה צולמו לפני יותר משנה. מפקד כיבוי האש בגליל המערבי עורך סיור לאיש עמותת אור ירוק שתוהה מדוע צוותי ההצלה צריכים לחכות כל כך הרבה זמן למכבי האש בתאונות הדרכים בכבישי הצפון.

מאז שנערך הסיור הזה התחנה אוישה אבל רק בשני כבאים - שיכולים לתת מענה לאירוע אחד: "מה שקרה זה שהשארנו תחנה ראשית ריקה אם היה קורה עוד אירוע קטן לא היה מענה. בינתיים משחקים עם הגורל".

דוח מבקר המדינה שפורסם היום עוסק בין היתר במצוקת כוח האדם החמורה בשירותי הכבאות - אבל ההשלכות שלה הן לא רק על אסונות כמו זה שהיה בכרמל, אלא גם על פצועי תאונות הדרכים שקורות, לצערנו, מדי יום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק