המפכ"ל בבית אהובה תומר ז"ל : "מותה הוא אבידה קשה"

המפקדים מנחמים: צמרת המשטרה ערכה היום ביקור תנחומים בביתה של תנ"צ אהובה תומר ז"ל במושב מצפה-מנות, שם יושבת משפחתה שבעה. "משאת נפשה הייתה להגיע לפקד על תחנה", סיפר מפקד המחוז הצפוני לשעבר, דן רונן. "מותה הוא אבדה קשה למשטרה ולמדינה כולה". בן זוגה של תומר ז"ל: "זה אסון לאומי"

יומיים לאחר שליווה את תנ"צ אהובה תומר ז"ל בדרכה האחרונה, ביקר היום המפכ"ל רב ניצב דודי כהן בביתה של מפקדת תחנת משטרת חיפה, שנפטרה בבית החולים רמב"ם השבוע. כהן הגיע עם צמרת המשטרה, ונפגש עם בן זוגה של אהובה ז"ל, דני רוזן.

"מותה הוא אבידה קשה למשטרה ולמדינה כולה", אמר המפכ"ל בצאתו מהביקור. "באנו להוקיר את עבודתה ולספר מזווית הראייה שלנו על תרומתה". במהלך ביקורו הדגיש כהן את מעלותיה של תומר, שהייתה האישה הראשונה לפקד על תחנת משטרה גדולה כמו חיפה. הוא שיבח את עבודתה והביע ניחומים בפני בני משפחתה.

עם המפכ"ל הגיע למושב מצפה-מנות גם דן רונן, מפקד המחוז הצפוני לשעבר. "משאת נפשה הייתה להגיע לפקד על תחנה", סיפר רונן על תומר ז"ל. "לימים נפתחה מלחמת לבנון השנייה. איש לא צפה את המלחמה הזו. אהובה בלטה ביכולות הייחודיות שלה כבר אז. פחדנו ופיללנו שלא יפלו טילים באזורים המסוכנים, שמח שאהובה הייתה חלק מהפיקוד".

המפכ"ל כהן הוסיף דברי שבח על המפקדת, "שתמיד הייתה ראשונה להגיע לזירות ועשתה את העבודה כמו שצריך". בהמשך צפוי המפכ"ל כהן לבקר את משפחות שני קציני המשטרה שנספו בשריפה - יצחק מלינה ז"ל וליאור בוקר ז"ל.

בן זוגה של תומר ז"ל אמר לכתבים כי "לא יכול היה להיות לה מוות יותר טבעי ממוות על משמרתה. אין ספק שזה מוות אכזרי, זה אסון לאומי. אהובה אהבה מאוד את החיים ועבודתה. היא ראתה את זה כשליחות. זה היה חלק מאישיותה - לרוץ ראשונה, לנסות לעזור".

"לאור העדויות שאנחנו אוספים אנחנו ורואים שלמעשה אם היא הייתה רוצה להיות ראש קטן היא לא הייתה מגיעה לאותו מקום. ברור עד כמה חשוב היה לה להציל את אותם אנשים.היא עשתה את זה ברצון רב", הוסיף בן הזוג, דני רוזן.

תנ"צ תומר הזעיקה עזרה דקות לפני שהרכב עלה באש

אמש פרסמנו את הדיווח האחרון של המפקדת האהובה בקשר, רגע לפני שקפצה אל הלהבות במטרה לעזור לעשרות הסוהרים שנלכדו באש, האש שגרמה גם למותה.

תומר התקרבה לאזור בית אורן והבחינה במספר בתים עולים באש בשכונה קטנה. היא הרימה את מכשיר הקשר ודיווחה לחפ"ק במרחב החוף על מה שרואות עיניה. "גבעת וולפסון לא מפונה", התריעה מפקדת משטרת חיפה, "יש שם אנשים וכלי רכב ואי אפשר להגיע אליהם". ההקלטה הנדירה נחשפה רק הערב, אחרי שאותרה במקרה על ידי צלם חדשות.

מיד לאחר מכן נסעה מאחורי אוטובוס הסוהרים שהוזעק לסייע בפינוי כלא דמון, נקלעה למלכודת האש ונלכדה בלהבות. היא פונתה לבית החולים רמב"ם בחיפה במצב אנוש, כשהיא סובלת מכוויות קשות בכל חלקי גופה. ביום שני היא נפטרה.

"היא הפכה לסמל"

במשך ארבעה ימים נאבקו הרופאים על חייה, עד שלבסוף, בבוקר 6 בדצמבר, נאלצו לקבוע את מותה. צמרת המשטרה, שרים ואלפי חברים הגיעו לבית העלמין הצבאי בחיפה והתקשו להסתיר את התרגשותם.

"אני מרגיש שאחותי הפכה לסמל, הייתי מעדיף שזה לא יהיה ככה, אבל זה מה שקרה", אמר הערב אחיה, דוד טבצ'ניק, ושמנסה להתאושש ההמכה הגדולה שחטפה משפחתו.

טבצ'ניק סיפר כי מגיל צעיר הפגינה אהובה מנהיגות. "בארבעה ימים שישבתי עם קצינים שלה, הם סיפרו שהיכן שהיה סכסוך – היא פתרה את זה. בכל מקום איפה שהיה צריך להיות עזרה – היא נתנה. כל זה בלי להתפרסם ואנחנו גם לא ידענו את זה. עכשיו לאחר מותה הכרתי יותר טוב את אחותי".

"הייתי לידה בחדר אבל לא רציתי לראות אותה במצב כזה, כדי שאזכור אותה כמו שהיא הייתה. התקשר אלי עורך דין שהכרתי לה אותו, הם היו בקשר והוא אמר לי שהיא אישה יחידה בדורה, במינה. זו התגובה הכי הכי ששמעתי". את דבריו סיכם: "אמא של אהובה, בת 82, לא מפסיקה לבכות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

אלפים הביאו את תנ"צ אהובה תומר למנוחת עולמים

בן זוגה תומר: "האהבה הראשונה שלה הייתה המשטרה"

האש הכריעה את אהובה תומר

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

41 הרוגים באסון הכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון