מצמרר: אהובה תומר מזעיקה עזרה

בהקלטה שערך צלם עיתונות ואותרה רק כעת לאחר מותה, נשמעת אהובה תומר – "חיפה 1", מזעיקה עזרה מהחפ"ק – "10", לאחר שנקלעה לאזור האסון. "גבעת וולפסון משום מה לא מפונה, יש שם אנשים וכלי רכב ואי אפשר להגיע אליה כרגע", נשמעת תומר אומרת, דקות לפני האסון

יום לאחר שליוו אלפים את תנ"צ אהובה תומר ז"ל בדרכה האחרונה, מתפרסם הערב הדיווח האחרון של המפקדת האהובה בקשר, רגע לפני שקפצה אל הלהבות במטרה לעזור לעשרות הסוהרים שנלכדו באש, האש שגרמה גם למותה.

תומר התקרבה לאזור בית אורן והבחינה במספר בתים עולים באש בשכונה קטנה. היא הרימה את מכשיר הקשר ודיווחה לחפ"ק במרחב החוף על מה שרואות עיניה. "גבעת וולפסון לא מפונה", התריעה מפקדת משטרת חיפה, "יש שם אנשים וכלי רכב ואי אפשר להגיע אליהם". ההקלטה הנדירה נחשפה רק הערב, אחרי שאותרה במקרה על ידי צלם חדשות.

מיד לאחר מכן נסעה מאחורי אוטובוס הסוהרים שהוזעק לסייע בפינוי כלא דמון, נקלעה למלכודת האש ונלכדה בלהבות. היא פונתה לבית החולים רמב"ם בחיפה במצב אנוש, כשהיא סובלת מכוויות קשות בכל חלקי גופה.

"היא הפכה לסמל"

במשך ארבעה ימים נאבקו הרופאים על חייה, עד שלבסוף, בבוקר 6 בדצמבר, נאלצו לקבוע את מותה. צמרת המשטרה, שרים ואלפי חברים הגיעו לבית העלמין הצבאי בחיפה והתקשו להסתיר את התרגשותם.

"אני מרגיש שאחותי הפכה לסמל, הייתי מעדיף שזה לא יהיה ככה, אבל זה מה שקרה", אמר הערב אחיה, דוד טבצ'ניק, ושמנסה להתאושש ההמכה הגדולה שחטפה משפחתו.

טבצ'ניק סיפר כי מגיל צעיר הפגינה אהובה מנהיגות. "בארבעה ימים שישבתי עם קצינים שלה, הם סיפרו שהיכן שהיה סכסוך – היא פתרה את זה. בכל מקום איפה שהיה צריך להיות עזרה – היא נתנה. כל זה בלי להתפרסם ואנחנו גם לא ידענו את זה. עכשיו לאחר מותה הכרתי יותר טוב את אחותי".

"הייתי לידה בחדר אבל לא רציתי לראות אותה במצב כזה, כדי שאזכור אותה כמו שהיא הייתה. התקשר אלי עורך דין שהכרתי לה אותו, הם היו בקשר והוא אמר לי שהיא אישה יחידה בדורה, במינה. זו התגובה הכי הכי ששמעתי". את דבריו סיכם: "אמא של אהובה, בת 82, לא מפסיקה לבכות".

האישה שעשתה היסטוריה

תנ"צ אהובה תומר נולדה ב-14 באוקטובר 1957 בברית המועצות ועלתה לישראל כשהייתה בת שנתיים. היא גדלה בקריית אתא והצטרפה למשטרה ב-15 בינואר 1982, לאחר שסיימה את שירותה כקצינה בצה"ל.

במהלך השנים התקדמה תומר בסולם הדרגות ושימשה בין היתר כקצינת מבצעים, ראש לשכת סיור ודוברת מרחב חיפה. בשנת 1997 עשתה הקצינה המוערכת היסטוריה, והייתה לאישה הראשונה בישראל שמונתה למפקדת תחנת משטרה - בנהריה. שנתיים לאחר מכן הושעתה מתפקידה לאחר שהואשמה בקבלת כספים במרמה.

בתום מאבק משפטי ממושך תומר זוכתה מכל אשמה וחזרה לשורות המשטרה - כסגנית מפקד משטרת חיפה. לאחר מכן מונתה לקצינת אגף המבצעים של המחוז הצפוני. בשנת 2009 קבעה תומר תקדים נוסף כשקודמה לתפקיד מפקדת משטרת חיפה, התחנה הגדולה בארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

אלפים הביאו את תנ"צ אהובה תומר למנוחת עולמים

בן זוגה תומר: "האהבה הראשונה שלה הייתה המשטרה"

האש הכריעה את אהובה תומר

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

41 הרוגים באסון הכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון