אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

4 ימים אחרי שפרצה השריפה הגדולה במדינה, הושגה שליטה בכל מוקדי השריפה בכרמל והחיים מתחילים לשוב למסלולם: כ-40 פרטים של עופות דורסים, חלקם מזנים נדירים, הוחזרו היום לשמורה בחי-בר. "זה רגע משמח מאוד, חיכינו לו הרבה זמן", סיפר עובד רשות הטבע והגנים. "אפשר לנשום לרווחה"

עם התגברות הלהבות בשריפת הענק שפרצה ביום חמישי האחרון, פונו כל החיות בשמורת הטבע חי-בר כרמל, שממוקמת בלב השמורה "שוויצריה הקטנה" ומשתרעת על שטח של כ-6,000 דונם. המתקנים בחווה נשרפו לגמרי, אך למרבה המזל כל החיות בה ניצלו.

בין החיות בחווה, גם כ-40 עופות דורסים, חלקם מסוג מאוד נדיר שמשמשים גם למחקר, שניצל בזכות ההיערכות המיוחדת של אנשי רשות הטבע והגנים. היום, לאחר שהושגה שליטה במוקדי השריפה אנשי רושת הטבע והגנים השיבו את העופות הדורסים למקומם הטבעי. "זה רגע משמח מאוד, חיכינו לו הרבה זמן כמו רבים אחרים", אמר לחדשות 2 אלעד פלד, נציג של רשות הטבע והגנים. "גם הוא צריך להתבצע בצורה שקולה ומבוקרת, אבל אפשר לנשום לרווחה".

"יש לנו מערך שלם שיודע לטפל בבעלי החיים האלה במקרי קיצון. עם תחילת השריםה, הם הועברו לכלוב מיוחד בזיכרון יעקב באזור רמת הנדיב, שם הם קיבלו טיפול הולם, ומשבשלה השעה - החלטנו להחזיר אותם למקום", הוסיף פלד.

השריפה בכרמל: החיות נמלטו מהלהבות

להבות האש שהכו בכרמל גרמו לפינוי של אלפי תושבים מביתם, אך בנוסף לתושבים ישנם בעלי חיים רבים שנקלעו לשריפה וחיפשו מקם להימלט אליו. אחת התושבות שהתמודדה עם מצוקת בעלי החיים היא שושי, בעלת חוות אהרונסון הסמוכה לצומת עתלית שניסתה לאתר אותם מאז ברחו אתמול. עם פרוץ הלהבות, נמלטו הסוסים מהחווה, והיום היא איתרה אותם כשהם מנסים למצוא את דרכם חזרה לחווה.

תושבים רבים עוסקים מאז אתמול בניסיון לאתר את בעלי החיים שלהם שברחו מהלהבות. חלק מהתושבים שפונו נאלצו למצוא מקום גם לחיות המחמד שלהם. תושבים רבים מסביב לאזור השריפה נחלצו לעזרת התושבים ובעלי כלביות באזור הצפון מציעים לתושבים שפונו לשכן את כלביהם עד שיימצא להם פיתרון קבוע.

החי-בר בכרמל נשרף לגמרי - החיות ניצלו

עשרות פקחים של רשות הטבע והגנים, כבאיות של הרשות ושל שירותי כיבוי האש, ומספר מטוסים השתלטו על השריפה שהגיעה לשטח החי-בר.

כבר אתמול בערב פונו במבצע מסובך עשרות עופות דורסים, ושוכנו בפארק הטבע ברמת הנדיב. היונקים בשמורה הועברו לגדרה שהוקמה בלב שטח פתוח ולא מיוער, כלקח משריפות קודמות בכרמל. בנוסף הושארו לחיות פתחים בגדרה, על מנת שיוכלו להימלט במידה וירגישו צורך בכך. על פי הערכות רשות הטבע והגנים, נותרו בשמורה כ-200 יחמורים, איילים ויונקים נוספים, אשר נמצאים בשטח של קרחת יער, והם יכולים להימלט במידת הצורך.

עשרות פקחים הגיעו לסייע מכל רחבי הארץ, וכבאים נאבקו בלהבות במטרה להרחיקן משמורת חיבר כרמל. "אני משבח את עוז הרוח של הפקחים, הכבאים והטייסים, שפעלו כאן ממש בחירוף נפש, במקצועיות רבה ונלחמו על כל מטר בשמורה, והכול למען שמירה על הטבע היקר ועל חיות הבר בשמורה", אמר היום אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים. "אנחנו מקווים שנצליח להחזיק את המצב בחי-בר כמו שהוא כרגע, ושומרים עדיין על כוננות שיא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

41 נהרגו באירוע הדליקה בכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אילו כבישים חסומים באזור הצפון?

היכן יכולים להתארח מפוני השריפה?

חלק מקורבנות האסון הובאו לקבורה

כבאי לרה"מ: פעלנו עם רכב כיבוי בן 18 שנה

בכיר במד"א העדיף לנפוש במקום לסייע באסון

האש מתקרבת למלון "יערות הכרמל"

אש פרצה בתחנת דלק בקריית ביאליק

כבאים שנלחמים באש: זה נראה כמו שדה קרב

פעולות הכיבוי יימשכו מספר ימים

רה"מ: "מודה לארדואן על הסיוע"

נתניהו פנה לסיוע בינלאומי דחוף

האסון בכרמל: המדריך המלא לתושבי האזור

היכן היה ישי הממונה על הכבאות?

ראש עיריית חיפה: כואבים ובוכים

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

רה"מ סייר במסוק מעל אזור הדליקה

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

"השריפה הגדולה" - מעשה ידי אדם"

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

ישראל מתגייסת למען תושבי הצפון

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

בעלה של טופז: "היא הייתה האור של חיי"

מתפללים בכותל המערבי לכיבוי השריפה

תזכורת: השריפות הגדולות מהעבר

למרות השריפה: כלא 6 פונה באיחור

האסון בכרמל - המדריך המלא