מסע במסלול האש: הפינות הירוקות הפכו שחורות מפיח

גם אייל כהן, פקח ותיק ברשות שמורות הטבע, לא תיאר לעצמו שהדליקה שפרצה ביום חמישי בצהריים במזבלה הפירטית בעוספיא תהפוך עד מהרה לאסון האקולוגי הגדול בתולדות המדינה. הצטרפנו אליו לסיור לאורך מסלול האש, כדי לאמוד נזקים. "לא הספקנו להגיע למוקד אחד, והאש התפשטה בתוך דקות למקום אחר", הוא משחזר

אין עדשה של מצלמה שמסוגלת לצלם 50 אלף דונמים שרופים ב"שוט" אחד. זה רק פיסה, ועוד פיסה, ועוד פיסה של מה שנשאר. הכל התחיל ב"סוזוקי" - שם הקוד בפי היערנים, המזבלה הפירטית של תושבי עוספיא. יום חמישי, ב-12:00 בצהריים, אז זה נראה כמו עוד שריפה קטנה בכרמל.

"קיבלתי כמה טלפונים של אנשים שאמרו שהם רואים עשן מצומת פרדיס", משחזר אייל כהן, פקח ברשות שמורות הטבע. "התחלתי לנסוע לכיוון, וכבר בעלייה הבחנתי בעמוד עשן מאוד גדול, כנראה בגלל רוח חזקה ובגלל היובש הזה, השריפה פשוט טסה ונוצר מצב שרדפו אחריה".

"האש התפשטה בתוך דקות"

אין איש שמכיר טוב מאייל כל פינה נסתרת ברכס הכרמל. הצטרפנו אליו לסיור לאורך מסלול האש, לאמוד נזקים לפחות זמנית. בשלב הזה לא ידענו שנמצא את עצמנו בתוך השריפה. "הרוח ביום חמישי הייתה מאוד חזקה. לא הספקנו להגיע למוקד אחד, וכבר היא התפשטה, בתוך דקות, למקום אחר", מספר אייל.

גם מלון "יערות הכרמל", הפינה האהובה ויוצאת הדופן, ניזוק מהשריפה. תושייתם של כמה מהעובדים ששהו במקום מנעו נזק כבד יותר למלון.

שלושה ימים אחרי, עומדים שירותי כיבוי האש על הקרקע חסרי אונים. עבודת הכיבוי נעשית רק מהשמיים, וכוחות הסיוע הם התקווה היחידה. ככל שנכנסים יותר ויותר עמוק - רואים כיצד נעלמו עוד ועוד פינות ירוקות אהובות ברכס. כל שנותר הוא רק פיח. "זה מראה קשה", מסכם אייל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - כותרות אחרונות:

2 אחים מעוספיא נעצרו בחשד לגרימת השריפה ברשלנות

עד ראייה: "ניתן היה למנוע את אסון האוטובוס"

מסע בעקבות קציני המשטרה שנהרגו באסון

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח

המטוס הגדול בעולם מגיע לסייע

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון

צפו: כבאי מדבר עם משפחתו מהאש

הכירו את מטוס הכיבוי הרוסי הענק

"איילה הייתה הרוח החיה של הבית"

הישראלי הסקרן: מצלם ומפריע