עד ראייה לאסון האוטובוס משחזר

יומיים אחרי אסון האוטובוס בכרמל, בו נספו 41 בני אדם, הגיע השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' לסיור ראשון בזירת האירוע. בדרך, הוא נתקל בחבר קיבוץ בית אורן שהפתיע אותו. "ראינו את הכל. אסור היה לאוטובוס לעצור מול האש", סיפר איש בית אורן, והוסיף: "עוד 100-200 מטר של נסיעה קדימה, והוא היה יוצא מזה"

האם ניתן היה למנוע את האסון הכבד בכרמל שבו נהרגו 41 צוערי שב"ס שנלכדו בתוך האוטובוס הבוער ואנשים נוספים שהגיעו לחלצם? היום הגיע השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' לראשונה לאזור האוטובוס השרוף ושמע מזאב שבתאי, חבר קיבוץ בית אורן, כי ייתכן שאם האוטובוס לא היה נעצר - כל זה לא היה קורה.

רק היום קיבל אהרונוביץ' את כל האישורים לסייר ולראות מקרוב את האנשים, ובעיקר את המראות הקשים שמותירה אחריה השריפה הזאת. כבר שלושה ימים שהוא מרכז עם המפכ"ל את כל פעולות המאבק בשריפה, ועכשיו גם הוא מעכל את המימדים הקשים.

"הוא היה צריך לנסוע פשוט קדימה"

אהרונוביץ' מסתובב בין הבתים שחרבו ובדרך פוגש באקראי את שבתאי, שמספר לו על חמשת ילדיו ובתיהם בקיבוץ שנהרסו. לפתע, מפתיע שבתאי את השר ומספר לו כי היה עד למראות הקשים של האוטובוס שהחל לבעור.

"ראיתי את הכל מול העיניים. עמדתי פה וראיתי את האוטובוס שנעצר בתוך האש", אומר שבתאי. "היה אפשר למנוע את זה. כשהוא הגיע לסיבוב, כשהאש משמאלו ומימינו, היה צריך פשוט לנסוע קדימה", קובע שבתאי. "גם אם הייתה אש לפניו, הוא היה יוצא מזה בסופו של דבר. זה היה עובר אחרי 100-200 מטרים".

"ראינו את האירוע קורה לנגד עינינו ולא יכולנו לעשות דבר", אומר שבתאי בצער. "ראינו איך האש מתקרבת ומתקרבת והאנשים לא יצאו, עד שהגיעה מפקדת המשטרה מאחורה וכולם החלו לרוץ אליה", הוא נזכר.

הלם ועצב מול האוטובוס השרוף

מיד לאחר הפגישה עם שבתאי, מגיע אהרונוביץ' אל האוטובוס החרוך. מדי פעם הוא נוטל משהו מהשאריות המפויחות ואז צדה את עינו פיסת נייר. כשהוא מרים אותה מתברר שבדרך נס הנייר הזה נותר כמעט שלם - הנחיות של שירות בתי הסוהר.

"זה איום ונורא לראות איך כולם נלכדו פה ורק לחשוב על המחזה", אומר אהרונוביץ', כשהלם כן ניכר על פניו. בהמשך, הוא מתעקש שיראו לו בדיוק היכן מצאו את ההרוגים ואת הפצועים.

בדרך לתחנות הבאות, עין הוד וניר עציון, חולף מעל פמלייתו של השר לביטחון הפנים מטוס הסיוע הרוסי. בדיוק אז מגיעה שיחה מראש הממשלה שמתקשר כדי להתעדכן במצב. "אני מקווה שנסיים לקראת היום או מחר", מבטיח השר, שגם מחר יעסוק ויפקח על המאבק בשריפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

41 הרוגים באסון הכרמל

2 אחים מעוספיא נעצרו בחשד לגרימת השריפה ברשלנות

 המטוס הגדול בעולם מגיע לסייע

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון

בין ההרוגים בשריפה: אלעד בן ה-16

היכן יכולים להתארח מפוני השריפה?

תיעוד מבפנים: בית אורן נחרב

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

האסון בכרמל - המדריך המלא