הכירו את מטוס הכיבוי הענקי מרוסיה

מטוס ה"איליושין 76" הענק מסוגל להגיע מרוסיה לכל מקום בעולם בתוך 12 שעות. הוא מכיל 42,000 ליטר מים - כמות מספקת לכיבוי שטח בוער באורך 1.1 ק"מ. שניים מהם פועלים כעת בכרמל

ה"סופרטאנקר" (AP)

מבין המטוסים המשתתפים בכיבוי השריפה בכרמל, הגדול ביותר הוא מטוס הכיבוי "איליושין 76" שהגיע מרוסיה. כלי הטיס העצום מסוגל לשפוך יותר מ-40 טונות של מים, בכל מקום בעולם, בתוך 12 שעות מרגע ההמראה.

"האיליושין 76"  הוא אחד ממטוסי הכיבוי הגדולים בעולם ואף אחד מכלי הטיס הגדולים שנבנו אי פעם. אורכו 47 מטרים, כמעט כפליים מאורכו של מטוס התובלה "הרקולס", שהוא הגדול ביותר מבין מטוסי חיל האוויר הישראלי. הענק המעופף טס במהירות של 748 קמ"ש, גם כשהוא נושא בקרבו את 40 טונות המים.

מרגע שהוזעק המטוס, הוא מסוגל, כאמור, להגיע מרוסיה לכל נקודה בעולם בתוך 12 שעות. כמות המים שהוא נושא היא כה עצומה, שכך שיש ביכולתו לשפוך מים על שטח בוער באורך של 1.1 קילומטר בגיחה אחת.

חסרונו הבולט של המטוס הוא, שבניגוד למטוס הכיבוי האמפיבי, ה"איליושין" חייב להתחבר לצינור מים והוא אינו מסוגל לאסוף בעצמו במי ים. עם זאת, המטוס יכול להיות להתמלא ולהיות מוכן להמראה מחדש בתוך 15 דקות מרגע הנחיתה.

גרסת כיבוי האש של ה"איליושין" הינה רק אחת מני רבות. המטוס משמש גם כבית חולים מעופף, מטוס תובלה צבאי, מטוס תובלה אזרחי ואפילו מטוס אימונים לקוסמונאוטים. בקרוב בישראל?

 רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק