צפו: המטוס האמפיבי נלחם באש

כחלק מההתגייסות הבינלאומית לכיבוי השריפה, יוון שלחה לישראל את המטוס האמפיבי. כלי הטיס שמיועד במיוחד לכיבוי שריפות מסוגל לנחות ולהמריא בים, תוך כדי שהוא אוסף יותר מחמישה טונות של מים. כרגע המטוס לא קיים בישראל, אולם ייתכן כי לאור הארועים האחרונים, תווית המחיר של 26 מיליון דולר לא תיראה כל כך גבוהה

אחד מהאמצעים היעילים ביותר למלחמה באש המשתוללת בכרמל הוא המטוס האמפיבי, שנשלח על ידי יוון לסיוע בכיבוי השריפה. מדובר במטוס מתוחכם, שתוכנן במיוחד למטרה של איסוף מים מהים ושימוש בהם למטרת כיבוי.

המטוס, מתוצרת קנדית, הוא למעשה כלי טיס המסוגל לנחות בים, באמצעות חלקו התחתון אשר בנוי כמו סירה. במהלך הנחיתה, דלי ענק הממוקם בתוך המטוס גורף מי ים ואוגר אותם. תהליך הגריפה הזה נתן למטוס את הכינוי שלו "סקופר" (כף גריפה).

מדובר בכלי טיס אשר מסוגל להכיל למעלה מחמישה טונות של מים ובשל העובדה שהוא יכול לנחות גם בים וגם ביבשה, ניתן להטעין עליו גם כימיקלים לכיבוי. המטוס נמצא בישרות מדינות רבות בעולם, במיוחד כאלה אשר להן ריבוי של יערות ומקורות מים, דוגמת קנדה ויוון.

למעשה, במדינה יבשה וחמה כמו שלנו, מפתיע שלא הושקעו 26 מיליון הדולר הנדרשים על מנת לרכוש לפחות אחד כזה לצי המטוסים הישראלי. העובדה שהוא משתמש במי ים ושהוא מסוגל לטוס מרחק של 2,200 קילומטר ללא צורך בתדלוק, הופכת אותו לכלי חיוני ויעיל במלחמה בשריפות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק