צפו: אם הילדים שנרצחו מגיבה למסקנות הוועדה

"לא היו מסקנות חד משמעיות שהוא אינו מסוכן", כך אומרת היום לילך שם טוב ששלושת ילדיה נרצחו בידי אביהם לפני כ-4 חודשים, עם פרסום מסקנות ועדת פיזם. "לי כאם לא היו כלים מקצועיים להערכת מצבו", היא טוענת ומדגישה כי תמנע כל ניסיון של איתי בן דרור להגיע לקבריהם. "אם צריך אקים אוהל כדי שלא יטמא את מצבותיהם"

ארבעה חודשים אחרי שאיתי בן דרור רצח את שלושת ילדיו מפרסמת היום ועדה מיוחדת של משרד הרווחה את מסקנותיה. ללילך שם טוב - אם הילדים - היו טענות קשות נגד שירותי הרווחה, ואכן הועדה קובעת: "לא היה תיאום ולא דיווח הדדי בין המרכז לשלום המשפחה לבין מחלקת הרווחה בעירייה".

"אני לא מקבלת את המסקנה שאי אפשר היה לצפות את רצח הילדים מהסיבה הפשוטה שלא הייתה מסקנה חד משמעית שקבעה שהוא לא מסוכן", אמרה לילך שם טוב בראיון מיוחד לתכנית "שש" בעקבות פרסום מסקנות ועדת פיזם. "בחודשיים האחרונים ניכר היה באמת שהוא משתקם - אבל זה היה על פני השטח וחשוב להדגיש את זה. לי כאמא היה קשה לשרוד מבחינה כלכלית, יחד עם זאת נתקלתי בדלתות חסומות מבחינת הרווחה בכל מה שקשור לשירותי הרווחה: סירוב לטיפול פסיכולוג ועוד דברים שהעידו על חוסר מקצועיות משווע".

מאז הרצח לילך משתדלת לחזור לשגרה, אך הטרגדיה הקשה שפקדה אותה מקשה עליה לעשות זאת. "יש עליות וירידות מאוד קיצוניים מאז. כשאני לבד זה מאוד מאוד קשה. אני בוכה המון, כותבת המון כדי לנסות להבין את מה שקרה אבל יש לי קושי עצום לתפקד. למרות שניסיתי, לא הצלחתי לחזור לעבוד במשרה מלאה מאז".

בנוגע לבקשותיו של איתי להגיע לקברי הילדים, הצהירה לילך שהיא מתנגדת למהלך בכל תוקף. "כמובן שאהיה נוכחת בכל דיון של איתי ולא אסכים שחלאת האדם הזה יגיע לקברי הילדים שלי", אמרה. "אם אצטרך להקים שם אוהל ולישון שם כדי למנוע את הגעתו למצבות של הילדים, זה מה שאעשה. לא אתן לו לטמא את מצבותיהם בשום מצב".

לקחי הוועדה: פגמים בתיאום בין הרשויות

"ועדת פיזם" לבדיקת רצח שלושת ילדי משפחת בן-דרור, שנרצחו בידי אביהם בחודש יולי האחרון בנתניה, מגישה כעת את מסקנותיה לשר העבודה והרווחה, יצחק הרצוג. כאן בערוץ החדשות אנו העברנו את הגשת הדוח בשידור חי.

השופט לשעבר חיים פיזם פתח את דבריו ואמר: "אירוע נורא ומצמרר זה מזכיר את דברי המשורר ביאליק בשירו 'על השחיטה'. במהלך עבודת הוועדה בדקנו את האינפורמציה שהייתה בידי הרווחה. שירותי הרווחה ובריאות הנפש השקיעו רבות באיתי, בלילך ובמשפחה. בזמן אמת לא ניתן היה להעריך שיפגע בילדיו, וזו גם הייתה הערכתה של לילך".

"היה אמנם חשש שהופג במהלך הטיפול שהוא עלול לפגוע בעצמו בנכחות ילדיו, אך לא ניתן היה להעריך שיפגע בהם. ניתן לומר באופן כללי שהיה תיאום בין מסגרות רפואת הנפש והרווחה, אך איתרנו קצוות פרומים בתקשורת ביניהן", הוסיף.

הוא הציג את המסקנות: "לא היה דיווח יזום של בית החולים פסיכיאטרי בו אושפז בן-דרור, על סיום האשפוז ועובדה זו נודעה לרווחה מבני המשפחה. לא היה תיאום או דיווח הדדי בין המרכז לשלום המשפחה בו טופלה לילך, לבין הרווחה. ההחלטה על הפסקת הפיקוח על המפגשים בין ההורים לילדים, התקבלה ברווחה ללא בקשת חוות דעת מהפסיכיאטר של האב".

"למרות המסקנות", הבהיר פיזם, "לא הייתה התרשלות ולא ניתן היה להעריך שהאב ירצח. אך מבחינה אתית מחויבים שירותי הרווחה ובריאות הנפש להפיק לקחים". פיזם הציג גם את הלקחים: "כשאחד מההורים מצוי במשבר נפשי, המפגשים ייערכו בפיקוח. הורה אשר מצוי במשבר נפשי הכולל הערכה לאובדנות או אלימות - פרק זמן הפיקוח עליו לא יהיה פחות מחצי שנה".

לקחים נוספים שכתבה הוועדה: "כשקיים פיקוח על הורה, יש שירותי בריאות הנפש להעביר למפקחים עדכון שוטף על מצבו. המפקחים יעדכנו מיוזמתם את שירותים הרווחה על הערכת מסוכנות". בסיום דבריו הביע פיזם צער על כך ש"פניות הוועדה למשטרה לקבל אינפורמציה הנוגעת לאיתי לא נענו".

שר הרווחה הרצוג: "קו אדום שלא נחצה בעבר"

"אין אבן שלא נהפכה ואין שאלה שלא נשאלה", אמר שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג על הדוח. "אנחנו נלמד את ההמלצות והמסקנות בשני המשרדים". הוא הוסיף כי, "נשתמש בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו ולא נסכים לרוצח לעלות לקבר הילדים. אמרתי הבוקר ללילך שם טוב שכולנו מחבקים אותה ומבינים את גודל האסון, שבעקבותיה מיניתי את הוועדה".

הוא המשיך, "אני נותן לעובדים הסוציאליים גיבוי מלא. הם עשו את המירב והמיטב. לא ניתן היה לצפות מעשה כה אלים. אני חושב שלאור המקרים שראינו לרבות האסון הנורא ברעננה צריך לשוב ולומר 'אל תחפשו אשמים ברווחה ובבריאות הנפש'. האשמים הם הרוצחים".

"אני חושב שבכל מה שנקרא מסוכנות אנושית ישנה חציית קו אדום שלא נראה בעבר. צריך להבין שאולי משהו קרה. צריך להבין שאם בן אדם מאיים, הוא חלילה גם ייטול חיי ילדיו. זו לא הייתה המחשבה עד היום, צריך לעשות גם חושבים ברמה הפילוסופית, המשפטית, החינוכית והסוציאלית. אולי להכניס אלמנטים חדשים לניתוח מסוכנותו של האדם", סיכם השר.

"הוא תמיד היה שפוי"

ב-12 בספטמבר הפסיכיאטר של משרד הבריאות קבע כי איתי בן דרור, החשוד כי רצח את שלושת ילדיו - עומר, רוני ואור, כשיר לעמוד דין ולא ביצע את הרצח על רקע מחלת נפש כלשהי.

"יש הקלה מסוימת. אני מקווה שלא נתבדה ושהצדק ייעשה עם הילדים שלי", אמרה לילך שם-טוב בראיון מיוחד לחדשות 2 באינטרנט. "הוא תמיד היה שפוי. אף פעם לא הייתה לו מחלת נפש מסוימת. כל מה שהוא עשה היה בידיעה מוחלטת, הכל זה צורך של נקמה אווילית ולא מבוססת כל מציאות".

רוצים לקבל את כל החדשות החמות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

רצח הילדים בנתניה - סיקור מיוחד:

האב הרוצח: "עומר, רוני ואור שלי לנצח"

אם הילדים: "נשבעת שהוא יקבל את העונש"

האב החשוד ברצח: "הילדים יהיו איתי עד הסוף"

צפו: משפחת האם נגד האב שרצח את ילדיו

איתי בן-דרור משחזר את רצח ילדיו

עד המוות: הורים שרצחו את ילדיהם