המסקנות: פגמים בתיאום בין הרשויות, אך לא היה ניתן למנוע את הרצח

"לא ניתן היה לצפות את הרצח מראש - אך איתרנו קצוות פרומים בתקשורת בין הרשויות", כך הציג הבוקר השופט לשעבר חיים פיזם את מסקנות דוח הוועדה בראשה עמד, לבחינת הרצח של שלושת ילדיו של איתי בן-דרור. השר הרצוג: "ישנה חציית קו אדום שלא נראה בעבר"

"ועדת פיזם" לבדיקת רצח שלושת ילדי משפחת בן-דרור, שנרצחו בידי אביהם בחודש יולי האחרון בנתניה, מגישה כעת את מסקנותיה לשר העבודה והרווחה, יצחק הרצוג. כאן בערוץ החדשות אנו מעבירים את הגשת הדוח בשידור חי.

השופט לשעבר חיים פיזם פתח את דבריו ואמר: "אירוע נורא ומצמרר זה מזכיר את דברי המשורר ביאליק בשירו 'על השחיטה'. במהלך עבודת הוועדה בדקנו את האינפורמציה שהייתה בידי הרווחה. שירותי הרווחה ובריאות הנפש השקיעו רבות באיתי, בלילך ובמשפחה. בזמן אמת לא ניתן היה להעריך שיפגע בילדיו, וזו גם הייתה הערכתה של לילך".

"היה אמנם חשש שהופג במהלך הטיפול שהוא עלול לפגוע בעצמו בנכחות ילדיו, אך לא ניתן היה להעריך שיפגע בהם. ניתן לומר באופן כללי שהיה תיאום בין מסגרות רפואת הנפש והרווחה, אך איתרנו קצוות פרומים בתקשורת ביניהן", הוסיף.

הוא הציג את המסקנות: "לא היה דיווח יזום של בית החולים פסיכיאטרי בו אושפז בן-דרור, על סיום האשפוז ועובדה זו נודעה לרווחה מבני המשפחה. לא היה תיאום או דיווח הדדי בין המרכז לשלום המשפחה בו טופלה לילך, לבין הרווחה. ההחלטה על הפסקת הפיקוח על המפגשים בין ההורים לילדים, התקבלה ברווחה ללא בקשת חוות דעת מהפסיכיאטר של האב".

"למרות המסקנות", הבהיר פיזם, "לא הייתה התרשלות ולא ניתן היה להעריך שהאב ירצח. אך מבחינה אתית מחויבים שירותי הרווחה ובריאות הנפש להפיק לקחים". פיזם הציג גם את הלקחים: "כשאחד מההורים מצוי במשבר נפשי, המפגשים ייערכו בפיקוח. הורה אשר מצוי במשבר נפשי הכולל הערכה לאובדנות או אלימות - פרק זמן הפיקוח עליו לא יהיה פחות מחצי שנה".

לקחים נוספים שכתבה הוועדה: "כשקיים פיקוח על הורה, יש שירותי בריאות הנפש להעביר למפקחים עדכון שוטף על מצבו. המפקחים יעדכנו מיוזמתם את שירותים הרווחה על הערכת מסוכנות". בסיום דבריו הביע פיזם צער על כך ש"פניות הוועדה למשטרה לקבל אינפורמציה הנוגעת לאיתי לא נענו".

שר הרווחה הרצוג: "קו אדום שלא נחצה בעבר"

"אין אבן שלא נהפכה ואין שאלה שלא נשאלה", אמר שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג על הדוח. "אנחנו נלמד את ההמלצות והמסקנות בשני המשרדים". הוא הוסיף כי, "נשתמש בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו ולא נסכים לרוצח לעלות לקבר הילדים. אמרתי הבוקר ללילך שם טוב שכולנו מחבקים אותה ומבינים את גודל האסון, שבעקבותיה מיניתי את הוועדה".

הוא המשיך, "אני נותן לעובדים הסוציאליים גיבוי מלא. הם עשו את המירב והמיטב. לא ניתן היה לצפות מעשה כה אלים. אני חושב שלאור המקרים שראינו לרבות האסון הנורא ברעננה צריך לשוב ולומר 'אל תחפשו אשמים ברווחה ובבריאות הנפש'. האשמים הם הרוצחים".

"אני חושב שבכל מה שנקרא מסוכנות אנושית ישנה חציית קו אדום שלא נראה בעבר. צריך להבין שאולי משהו קרה. צריך להבין שאם בן אדם מאיים, הוא חלילה גם ייטול חיי ילדיו. זו לא הייתה המחשבה עד היום, צריך לעשות גם חושבים ברמה הפילוסופית, המשפטית, החינוכית והסוציאלית. אולי להכניס אלמנטים חדשים לניתוח מסוכנותו של האדם", סיכם השר.

"הוא תמיד היה שפוי"

ב-12 בספטמבר הפסיכיאטר של משרד הבריאות קבע כי איתי בן דרור, החשוד כי רצח את שלושת ילדיו - עומר, רוני ואור, כשיר לעמוד דין ולא ביצע את הרצח על רקע מחלת נפש כלשהי.

"יש הקלה מסוימת. אני מקווה שלא נתבדה ושהצדק ייעשה עם הילדים שלי", אמרה לילך שם-טוב בראיון מיוחד לחדשות 2 באינטרנט. "הוא תמיד היה שפוי. אף פעם לא הייתה לו מחלת נפש מסוימת. כל מה שהוא עשה היה בידיעה מוחלטת, הכל זה צורך של נקמה אווילית ולא מבוססת כל מציאות".

כתב האישום: יום כיף ואז - 153 דקירות

כתב האישום שהוגש נגד בן דרור תיאר כיצד התכונן לרצח שלושת ילדיו: "לצורך ביצוע הרצח רכש הנאשם סכין חדה המיועדת לחיתוך בשר. הנאשם לא הסתפק בסכין זו, ועל מנת לבצע את הרצח במהירות, רכש בחנות בשוק בנתניה סכין נוספת המכונה סכין קצבים. עוד רכש הנאשם סלוטייפ רחב, שישמש אותו בזמן הרצח לכסות את פיהם של הילדים".

כדי לסמם את ילדיו לפני שרצח אותם בדקירות באותו ליל שבת נורא, "אגר הנאשם כמות גדולה של כדורי הרגעה מסוג קלונקס וכדורי שינה מסוג בונדורמין וכן רכש משקאות אלכוהוליים, שישמשו אותו לצורך ביום ניסיון אובדני לאחר ביצוע הרצח".

היום האחרון: מספרה, ארוחת בוקר, קרקס, ארוחת ערב - ורצח

עוד מתואר, לפרטי פרטים מצמררים, היום האחרון בחייהם של רוני, עומר ואור: בבוקר הלכו האב וילדיו למספרה, שם עשו לרוני פן. לאחר מכן הלכו כולם לארוחת בוקר במדרחוב בנתניה, הם שבו לדירה - בה מאוחר יותר יירצחו באכזריות - ונסעו לקרקס. לאחר מכן נוסעים הארבעה במונית לארוחת ערב במסעדה, משם הם ממשיכים למסעדה נוספת כדי לאכול קינוחים.

"סמוך לשעה 19:30 הגיע הנאשם עם הקטינים לדירה", כך בכתב האישום. "עת הורידו הילדים בגדים והתארגנו לשינה, ריסק הנאשם כדור מסוג בונדורמין לכל אחד מהם ושם אותו בכוס עם שתייה מסוג אייס תה. הילדים שתו מעט והלכו לישון ואילו הנאשם שתה שני בקבוקי בירה. עומר ואור נרדמו כל אחד על מזרון בחדרם המשותף ואילו רוני נרדמה על המזרון בחדרו של הנאשם".

עוד נכתב, "סמוך לאחר מכן, בדק הנאשם באינטרנט, במחשב בדירה, היכן מיקום כלי הדם הראשיים בגוף האדם, על מנת שדקירותיו יביאו למותם של הילדים במהירות. סמוך לשעה 22:45 נטל הנאשם את הסכין ונכנס לחדר בו לנו עומר ואור. הנאשם סגר את התריסים, נטל מגבת, כיסה את פניו של אור ודקר אותו בבית החזה ובבטן כ-29 דקירות. אור ניסה מתוך שינה להתגונן וכך נגרם לו גם חתך בשורש כף יד ימנית. בסיום וידא הנאשם כי אין לאור דופק".

"רוני ניסתה להתנגד"

"לאחר מכן, הלך הנאשם לשירותים, נטל משם מגבת נוספת, שב לחדר וכיסה את פניו של עומר במגבת. הנאשם דקר את עומר בסכין כ- 38 פצעי דקירה בחזה וכ-16 פצעי דקירה בבטן. עומר ניסה להתגונן מתוך שינה ובכך נגרם לו גם פצע דקירה בשוק השמאלית", עוד מפורט. "הנאשם שטף את הסכין בשירותים והמשיך לחדרו, שם ישנה רוני. הנאשם כיסה את פניה של רוני במגבת ודקר אותה בסכין כ-70 דקירות בבית החזה ובבטן. רוני ניסתה מתוך שינה להתנגד למעשיו של הנאשם, הזיזה ראשה מצד לצד וכך נגרם לה גם פצע חתך באמה השמאלית".

לאחר הרצח הנורא, "הנאשם נטל את גופותיהם של אור ועומר והניחם על המזרון ליד גופתה של רוני. הנאשם כיסה את גופות הילדים בסדין, ואילו את המגבות שכיסו את פניהם של המנוחים אסף ושם בשקית בחדר הכביסה. לאחר מכן, סמוך לשעה 2:00 שתה הנאשם בירה וויסקי וחתך את פרקי ידיו".

בכתב האישום המזעזע מתואר גם כיצד הכין בן-דרור את השטח לרצח - ובעיקר להתאבדותו הכושלת. "בתאריך 21.7.10 כתב הנאשם מכתבים, הנושאים תאריך יום 24.7.10 והנחזים להיות מכתבי התאבדות, בהם גולל הנאשם את הסיבות לרצח הילדים. עוד באותו מועד הכין הנאשם תיק ובו בגדים, כלי רחצה וכסף בסך 1500 שקלים".

"על התיק הצמיד הנאשם פתק ובו בקשה כי במידה ולא יצליח למות יילקח התיק עבורו לבית החולים. כמו כן, הכין הנאשם מכתב ועליו צילום תעודת הזהות שלו, עליו כתב כי הוא חולה נפש בפרדסיה וכי לא ראה את ילדיו 7 חודשים, עוד כתב הנאשם על הדף טלפונים שימושיים של בני משפחה וחבר", נכתב.

רוצים לקבל את כל החדשות החמות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

רצח הילדים בנתניה - סיקור מיוחד:

האב הרוצח: "עומר, רוני ואור שלי לנצח"

אם הילדים: "נשבעת שהוא יקבל את העונש"

האב החשוד ברצח: "הילדים יהיו איתי עד הסוף"

צפו: משפחת האם נגד האב שרצח את ילדיו

איתי בן-דרור משחזר את רצח ילדיו

עד המוות: הורים שרצחו את ילדיהם