אושר: 8,000 בני פלשמורה יעלו לארץ

"פעם אחרונה ודי": הממשלה אישרה הבאתם של 8,000 בני העדה האתיופית משבט הפלשמורה לארץ ב-3 השנים הבאות. 600 יגיעו ארצה עד סוף השנה. לדברי הממשלה בתום המבצע לא תהיה עוד עלייה מאורגנת של בני פלשמורה לישראל ולא תאושר כניסת עולים נוספים שיטענו לשייכות לקהילה

19 שנים אחרי שהסתיים "מבצע שלמה" להעלאת יהודי אתיופיה לארץ, הממשלה אישרה מבצע נוסף במסגרתו יעלו כ-8,000 בני קהילת הפלשמורה במשך שלוש השנים הקרובות.

"מדובר בזרע ישראל - גברים, נשים וילדים - שנמצאים כעת בתנאים הומניים גרועים ביותר", אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה. "באמת שמדובר במשבר הומניטרי לא פשוט ועלינו למנוע היווצרות מחנות פליטים נוספים באתיופיה".

נתניהו הסביר כי 600 מתוך קבוצת העולים שמתוכננת להגיע לארץ יעלו כבר השנה, ובשלוש השנים הבאות יגיעו 200 נוספים מדי חודש. "זו מחויבותנו המוסרית כבני עם ישראל לתת לה פתרון", אמר ראש הממשלה.

מדובר בהחלטה היסטורית של הממשלה על מבצע עלייה המונית של בני העדה, שבסופו לא תהיה עוד עלייה מאורגנת של בני פלשמורה לישראל. עם סיום המבצע לא תאושר כניסת עולים נוספים על סמך שיייכותם לעדה וכניסתם לישראל תתבצע רק בהתאם לחוק השבות או על סמך סמכויות שר הפנים.

עליית יהודי אתיופיה לישראל החלה בסוף שנות ה-70. בין השנים 1977-1984 עלו 8,000 יהודים מאתיופיה לארץ. בשנים שלאחר מכן עלתה רוב הקהילה לארץ במספר שלבים, בעיקר ב"מבצע משה" ו"מבצע שלמה" - שהסתיים בשנת 1991, ובמהלכו עלו כ-14,400 יהודים מאתיופיה תוך כ-34 שעות בכ-30 מטוסים של חיל האוויר הישראלי וחברת אל על.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק