בדקתם שהילד לא לקח את המפתח לרכב?

מותם של תומר זיו ודודי בן עמי השבוע העלה לכותרות את התופעה, שאולי נחשבה לנורמה: ילדים לוקחים את המפתחות לרכב של ההורים ונוהגים ללא רישיון. על פי הסקרים 13% מהנערים עושים זאת, ומסכנים את חייהם מדי לילה. מה גורם להם לנהוג כך, ואיך ההורים צריכים להתמודד עם התופעה?

השבוע קיפחו את חייהם בכביש דודי בן-עמי מבת ים ותומר זיו מראשל"צ, נערים בני 16 שלקחו את המפתחות לרכב המשפחתי ונהגו, כאשר מעולם לא החזיקו ברישיון נהיגה.

רונן בן עמי, אביו של דודי סיפר כי בליל התאונה, הוא ניהל אותו שיחה אותה הוא מגדיר "שיחת פרידה". "האופנוע שלי מאחורי הבניין, תמכור אותו, אני ירדתי מהעניין - אחכה לגיל 17 ואנהג", כך אמר לאביו רק חמש שעות לפני התאונה. לפני שלקח את מפתחות השברולט, והתרסק איתה לתוך תחנת אוטובוס במחלף עין הקורא.

אין זמן - חבל על הזמן

שמואל אבוהב, מנכ"ל עמותת אור ירוק, מספר כי מדובר בתופעה חברתית, כמעט נורמה בקרב בני הנוער. "הם אומרים לעצמם 'אני יכול להסתדר, מניע ונוסע', אבל הם לא מבינים שהאויב הכי גדול שלהם זהו חוסר הניסיון".

הנתונים שמתקבלים הם חריגים בכל קנה מידה. בכל שנה תופסת המשטרה כאלף בני נוער שנוהגים מבלי רישיון נהיגה. 13% מבני הנוער מדווחים במחקר של עמותת אור ירוק שנהגו בלי רישיון, ו-40% מבני 12-15 מעידים שישבו לפחות פעם אחת על כיסא הנהג, כשהרכב מותנע.

"כולם אומרים שכל אחד בגיל הזה עובר את זה, וזה יוצר נורמה מסוימת", אומר אבוהב, "ופתאום כשרואים את המראות הקשים, הסיפורים האישיים והמשפחות המתפרקות, מבינים שזה לא עניין שולי".5