ח"כ חנין נפצעה במהומות מגז מדמיע

עימותים אלימים באום אל פחם בשל תהלוכת הימין הקיצוני בעיר: המפגינים יידו אבנים והשוטרים השיבו ברימוני הלם וגז מדמיע. ח"כ חנין זועבי טוענת כי נפצעה קל מגז מדמיע שרוסס לעברה. גם ח"כ אגברייה נפצע. חמאס קורא להגביר העימותים. 9 נעצרו בסה"כ ו-4 שוטרים נפצעו

כמאה מפגינים מהימין הקיצוני עתידים לצעוד הבוקר באום אל פחם, כשהם מלווים באוטובוסים ממוגנים ואלפי שוטרים ואנשי מג"ב חוצצים ביניהם לבין התושבים הזועמים. אנו מעבירים את התהלוכה בשידור חי בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהצעדה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אולם כשעה לפני תחילת התהלוכה החלו עימותים בין תושבי המקום לבין שוטרים, כשהאחרונים החלו בחסימות צירים כדי למנוע עימותים קשים יותר בהמשך היום. מעט אחרי השעה 10:00 התפתחו במקום עימותים אלימים. במשטרה מדווחים על ארבעה שוטרים פצועים ותשעה עצורים בקרב המפגינים, ביניהם ארבעה קטינים.

תושבי אום אל פחם המתינו לצועדים והחלו ליידות עליהם אבנים. כדי לפזר את המפגינים החלו השוטרים לירות עליהם גז מדמיע ורימוני הלם.

ח"כ זועבי: השוטרים קראו מוות לערבים

"האווירה הייתה שקטה, עמדנו במרחק שלושה מטרים מאנשי המשטרה", סיפרה ח"כ זועבי בשיחה עם ערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

"פתאום אנשי המשטרה התחילו לזרוק קודם כל גז מדמיע ואז יריות כדורי גומי, נפצעתי בגב", סיפרה והוסיפה: "הם לא באו לפזר אלא באו לאיים, המשטרה שיתפה פעולה עם אנשי הימין".

לדבריה של ח"כ זועבי, "במקום שבו אנשי המשטרה נכחו, במקום בו נכחתי, לא היו שום מעשים מצד האזרחים המפגינים. עמדנו בשקט, דיברנו אחד עם השני. פתאום אנשי המשטרה התחילו. אני נפצעתי אחרי דקה מרימון גז מדמיע, התחלתי לרוץ. אחד מאנשי המשטרה אמר מוות לערבים".

המשטרה: המפגינים יידו אבנים באופן מסיבי

דובר מחוז צפון של המשטרה, סנ"צ יהודה ממן, הגיב להאשמותיה של ח"כ זועבי ואמר כי המפגינים יידו אבנים באופן מסיבי לעבר כוחות הביטחון מיד עם תחילת המחאה.

"הבוקר היה שקט עד לזמן הגעת אנשי הימין. כל שעות הבוקר היה שקט. אנחנו כאן משעות הבוקר המוקדמות. עם הגעת המפגינים, החל יידוי אבנים מסיבי לעבר כוחות המשטרה", אמר והוסיף, כי "מיידי האבנים היו רחוקים מהמפגינים. המשטרה הגיבה ברימוני הלם וגז מדמיע. לא היו כדורי גומי, ישנה הוראה שלא להשתמש בכאלה.

ח"כ אגברייה טופל בבית החולים בעפולה

גם ח"כ עפו אגברייה בין הפצועים, הוא שוחח בערוץ החדשות מחדר המיון של בית החולים העמק בעפולה: "לא ייאמן, באו עם כל הנשק. פתאום היה מבול של גז מדמיע ורימוני הלם".

הוא שולל את טענות המשטרה על ידויי אבנים מסיבי: "אמרתי שזה מה שהמשטרה תגיד אבל מי שיידה אבנים היו שני מסתערבים שהחלו את יידוי האבנים. ברגע שהם יידו, החלו כולם לידות אבנים", אמר.

"בעיניי המחאה לא לגיטימית", אמר על צעדת אנשי הימין והוסיף: "אנשי הימין האלה הם מחוץ לחוק במדינת ישראל, למקרה ששכחתם".

חמאס: להגביר העימותים

גם חמאס לא טומן ידו בצלחת, ואנשי הארגון דואגים ללבות את האש. באתר הארגון פורסמה קריאה לתושבי אום אל פחם להגביר את העימותים עם "כוחות הכיבוש", והמהומות אף מכונות שם "אינתיפאדת אום אל פחם. 

מחאה נגד התנועה האיסלמית

הצועדים יצאו סמוך לשעה 7:00 מאזור ירושלים ונסעו לכיוון אום אל פאחם, שם הם צפויים לעבור קטע בן קילומטר אחד בשולי העיר ולאחר מכן לערוך הפגנה שתמשך חצי שעה ואז להתפזר. בראש המפגינים יצעדו פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר.

מטרת הצעדה לדברי הפעילים היא להביע מחאה נגד התנועה האיסלמית, תוך כדי קריאות להוצאתה מחוץ לחוק, ולעמוד על ריבונותה של מדינת ישראל בכל השטחים. עם זאת, במשטרה הודיעו למפגינים כי לא יאפשרו להם להתקרב למשרדי התנועה האיסלמית במרכז העיר.

בשנה שעברה: 16 פצועים, ביניהם ח"כ וניצב במשטרה

כ-2,500 שוטרים אבטחו בשנה שעברה את הצעדה של כ-100 פעילי ימין שהגיעו לפאתי אום אל פאחם. בראש הצעדה עמדו גם אז מרזל ובן-גביר, ואת פניהם קיבלו מאות מתושבי העיר. עם זאת, גם אחרי שהצועדים עזבו את המקום, נמשכו העימותים בין השוטרים לתושבים ערבים, עימותים שכללו בעיקר השלכת אבנים וידויי רימוני גז.

מאות מפגינים ערביים התעמתו במשך שעה ארוכה עם המשטרה והשליכו אבנים. המשטרה הגיבה באמצעי לפיזור הפגנות, בעיקר בגז מדמיע. מד"א טיפלו ב-16 פצועים קל, בהם שלושה שוטרים, כולל סגן המפכ"ל דאז ומפקד מחוז ת"א במשטרה כיום, ניצב שחר איילון.

פעילי הימין צעדו כשהם מנופפים בדגלי מדינת ישראל. לצידם צעדו מאות שוטרים ונסעו ניידות משטרה. תושבים ערביים באזור צפו בצעדה וזעקו סיסמאות בגנות המפגינים וחלקם זרקו אבנים. המשטרה פיזרה אותם בגז מדמיע.

במהלך הפגנת פעילי מרצ נגד הצעדה נפגע ח"כ אילן גילאון מגז מדמיע שפיזרה המשטרה לעבר המפגינים. הוא טופל קלות במקום ושוחרר לאחר מכן.