חשיפה: הניצב שחשף פרשת הולילנד - מסתבך

ניצב בדימוס אריה עמית הציג עצמו כאיש שבזכותו נחשפה פרשת הולילנד, אחרי ששכנע את עד המדינה להפליל את מקבלי ונותני השוחד בפרויקט. הערב אנו מגלים כי עוד לפני שפנה למשטרה, חתם עמית על הסכם כספי עם עד המדינה, שהבטיח לו מאות אלפי שקלים

לפני מספר חודשים פורסם, ובהבלטה, שניצב בדימוס אריה עמית הוא האיש ששכנע את עד המדינה בפרשת הולילנד ללכת למשטרה, שרק בזכותו פורסמה אחת מפרשיות השחיתות החמורות שהיו כאן, לטענת המשטרה והפרקליטות.

הערב אנו מגלים כי לפני שהלך עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה ומועמד מוביל למפכ"לות, לאגף החקירות במשטרה היה לו הסכם אטרקטיבי עם עד המדינה. אותו עד מדינה שטוען כי במשך שנים שיחד פוליטיקאים בכירים בעיריית ירושלים ובוועדת התכנון, צירף את ניצב עמית והשתמש בשמו כקצין מוערך במטרה לגבות שוחד.

13 שנה עבד עד המדינה בפרויקט הולילנד. הוא היה האיש המרכזי שפעל לאישור התכניות בפרויקט. לפני שנתיים פנה ליזם הלל צ'רני ודרש לקבל ממנו 15 מיליון שקלים - החזר תשלום עבור הכסף שבאמצעותו שיחד. הוא ניסח כתב תביעה ובו פירוט תשלומי השוחד ואיים לגשת לבית המשפט.

לחץ על צ'רני

במקביל פנה לעמית וסיכם איתו על תשלום יפה אם יצליח לשכנע את צ'רני לשלם, או אפילו אם לא. עמית טוען כי לא ידע שמדובר בכספי שוחד, צ'רני שמע שהניצב בדימוס חבר לעד המדינה - והבין את הרמז.

אביגדור קלנר, עוד חשוד בפרשה, ניסה לגשר בין הצדדים. הוא קיים במשרדו מספר פגישות בוררות. עד המדינה העלה על הכתב את דרישותיו הכספיות כדי שלא ילך למשטרה. העד הדגיש וכתב כי בכל מקרה יש לשלם 220,000 שקלים לעמית, אותם יש להדגיש, לא קיבל.