רה"מ נתניהו: רבין קרא לשמור על אחדות ירושלים

ישראל כולה מתייחדת וזוכרת את ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. בכנסת נערך דיון מיוחד לזכרו של ראש הממשלה רבין, בהשתתפות חברי הכנסת, השרים וראש הממשלה. הנואמים לא חסכו במסרים פוליטים לצד דברים שנשאו לזכרו

זוכרים, חבר: מדינת ישראל מציינת היום 15 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. עשרות אלפי בני אדם משתתפו בטקסי הזיכרון המתקיימים ברחבי הארץ, המועברים בשידורים חיים במהלך היום בערוץ החדשות.

בשעה 16:45 החל במשכן הכנסת דיון מיוחד לזכרו של ראש הממשלה רבין, בהשתתפות חברי הכנסת, השרים וראש הממשלה. בין הנוכחים, גם בני משפחתו של רבין, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי ונשיא המדינה שמעון פרס.

את הטקס פתח יו"ר הכנסת בנאום שעורר מחלוקת בקרב חברי הכנסת. ריבלין ציין את מורשתו של רבין שקרא לשמור על איחוד ירושלים כבירת ישראל. מיד עם סיומו נשמעו קריאות מצד חבר הכנסת אחמד טיבי שאמר: "לא בגלל זה הוא נרצח".

מיד אחריו עלה לדוכן ראש הממשלה בנימין נתניהו שבחר לקרוא קטעים מנאומו האחרון של רבין בכנסת. "בנאומו האחרון של יצחק רבין ישנם דברים רבים שמהדהדים לאורך השנים ואינם מאבדים מחיניותם ומעוצמתם. 'אלפים רבים משני הצדדים נהרגו בקרב על אותה פיסת מדינה על אותה ארץ ואנו יכולים להמשיך להילחם ולהרוג, אבל אנחנו יכולים גם לנסות להפסיק את מעגל הדמים הזה'", ציטט נתניהו מתוך נאומו של ראש הממשלה המנוח והוסיף "ירושלים תהיה מאוחדת בריבונות ישראל ותכלול גם את מעלה אדומים....והתחייבנו שלא לעקור אף יישוב במסגרת הסדר הביניים ולא נקפיא בנייה".

"כבר אמרתי שהקפאת בנייה זמנית היתה מחווה שלא נעשתה על ידי שום ממשלה קודם ולכן ואני חושב שדברי רבין בעניין זה הם אישור נוסף להבחנה הזאת", אמר נתניהו. "בנייה בישובים קיימים ביו"ש אינה עומדת בסתירה לחתירה לשלום ולהסדר".

לבני: גם לקיפאון יש מחיר

יו"ר מפלגת קדימה נשאה דברים לזכרו של רבין, אך לא חסכה ביקורת כלפי הממשלה הנוכחית. "אני רוצה לומר היום בבירור גם להימנעות מהחלטה, לקיפאון יש מחיר, ובעיני מכל הסיבות הלאומיות מחיר הקפאתן יהיה גבוה יותר וכשיתברר מחירו, תגבר המחלוקת ולכן צריך להלחם היום כדי שתתקבל ההחלטה באותה אדיקות ואמונה של מי שינסה למנוע אותה".

רה"מ: "צריך לחתור להסדר שלום"

מוקדם יותר פתח נשיא המדינה שמעון פרס את הטקס הממלכתי לזכרו של רבין בהר הרצל. "נרצחת והורשת", אמר בפתח דבריו. "נרצחת על ידי בן בליעל שהתכוון לרצוח רוחו של עם. הורשת רוח חדשה לעם. תרומתך הייתה תרומה של איש נדיר בעמו - לעמו, בשפל המצוקה ובפסגת התקווה".

"יצחק האמין שמצב הביטחון הוא כמצב האומה: אי אפשר להכריע צבאית ללא בדיקת הסך-הכול הלאומי", המשיך הנשיא ופנה לרבין: "ידעת לא להרפות במאמצי השלום גם במצבים קשים. במלחמה - להיות קשוח כברזל. בשלום - להיות יצירתי כראוי. לפעול כדי שניצחון צבאי יהיה להישג מדיני. בשעת משא ומתן, גם אם היריב אינו מקבל דעתך, אין לומר נואש".

"אני פונה לכולנו להתמודד עם חילוקי הדעות בדרך דמוקרטית כדי ליצור אפשרות למען שלום", ביקש פרס. "אין הכרח שהשלום יפלג. ישנה אפשרות שהשלום יאחד את העם. מעולם לא נתפסתי לייאוש או למרה שחורה. גם היום, אינני מזלזל בקשיים הניצבים בפני כולנו, אך אין זו סיבה להרפות מאמץ. אני משוכנע שהעם כולו רוצה שלום. אני משוכנע שההכרעה למען השלום אפשרית.
לא נשכח שנרצחת ולא נשכח את אשר הורשת".

נתניהו: "אני שותף לגישתך שצריך לנסות להגיע להסדר"

לאחר מכן עלה לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו. "15 שנים חלפו מאז אותו יום ונורא, הרבה השתנה והעולם והארץ במהלך השנים הללו השתנו לטובה ולרעה", פתח נתניהו את דבריו. "אל השלום הנכסף עדיין לא הגענו, ולא בטוח שהיית, יצחק, לגמרי מופתע מזה".

"היית ספקן וזהיר, מכבד וחושב, מחשב את הסיכויים וגם את הסיכונים - ועם כל זאת היית נחוש לצעוד בדרך שמובילה לפיוס", המשיך נתניהו. "על אף שהאירועים לאורך השנים לא פעם חלוקות, אני שותף לגישתך שצריך לנסות, להמשיך לחתור להסדר, כי לדעתי עלינו לדעת אם הסדר שלום הוא בר השגה - ואם הוא בר השגה עלינו לעשותו".

"ב-15 השנים שחלפו האסלאם הפונדמנטליסטי, זה שקראת לו 'אויב השלום'", אמר ראש הממשלה. "האסלאם הזה הרים את ראשו והתחזק לעין שיעור. הוא הכה בארצות הברית, הוא מאיים על אירופה, הוא ניצח בעזה, הוא משתלט על לבנון, הוא מחמש את אויבי ישראל מצפון ומדרום. נצטרך לשלב ידיים עם העולם החופשי ולמצוא כוחות של אחדות בתוכנו, כדי לעמוד כתף אל כתף בהגנה על העם היהודי, החירות והדמוקרטיה".

"רוב אזרחי ישראל מבינים היום טוב יותר, שגם לכשיושג הסכם שלום, תצטרך ישראל להמשיך לשמור מכל משמר על נכסי הביטחון שלה", אמר נתניהו. "זאת משום שהביטחון מקיים את השלום, וערעור הביטחון מפורר אותו".

"אני מאמין שהחזון שלך, שמדינת ישראל - שממלאת את ייעודה היהודי והדמוקרטי, וחיה בשלום וביטחון עם כל שכניה ובראשם הפלסטינים, היא שאיפה שמאחדת היום את רוב רובו של העם, ונוכל לממשה", סיים בהמשך ראש הממשלה.

שר החינוך: "לא לשקוע בשאננות" 

מוקדם יותר העברנו בשידור חי את עצרת הנוער הממלכתית לציון יום הזיכרון מהיכל התרבות בכפר-סבא. בטקס השתתפו שר החינוך גדעון סער, שר החינוך לשעבר, אהרון ידלין ובני-נוער רבים מרחבי הארץ.

שר החינוך אמר במהלך נאומו: "אחרי רצח רבין איננו רשאים לשקוע שוב בשאננות ובאשליה לפיה לנו זה לא יקרה. המערכה להבנת הדמוקרטיה חייבת להיות רצופה, דרוכה ותקיפה כלפי גילויים של עבריינות אידיאולוגית ואלימות פוליטית כמו גם כלפי ניסיונות לנצל את החירויות של המשטר הדמוקרטי למטרות אנטי דמוקרטיות".

עוד הוסיף סער: "יש רבים המאמינים כי יצחק רבין, לולא נרצח, היה מצליח להשלים את המסע עד לפסגת השלום הכולל והמיוחל. אני מכבד את אמונתם, אבל מותר להטיל בכך ספק. אסור לנו לוותר על החתירה לשלום, אך השנים האחרונות סיפקו אין ספור הזדמנויות מהן ניתן להטיל ספק למחויבות ההנהגה הפלסטינית להגיע לשלום ולסיום הסכסוך".

אמש: 6,000 בני נוער בכיכר

אמש קיימה תנועת הצופים עצרת זיכרון לזכרו של רבין. בטקס, שנערך בכיכר רבין בתל אביב, השתתפו חניכים וחניכי השכבה הבוגרת של התנועה מכל רחבי הארץ. כ-6,000 מחניכי התנועה הגיעו לעצרת, ששודרה בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

לטקס הזיכרון קדמה, בשעות אחר הצהריים, פעילות חינוכית ערכית בנושא סובלנות וכיבוד האחר בהשתתפות חניכי צופים מקבוצות שונות המרכיבות את הפסיפס הישראלי החברתי .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק