סקר: 73% מהציבור תומכים בהמשך קיום עצרת הזיכרון

ב-15:00 יתקיים טקס הזיכרון הממלכתי לזכרם של לאה ויצחק רבין ז"ל ו-16:45 תערוך הכנסת דיון מיוחד במליאה. שני האירועים יועברו בשידור חי בחדשות 2. הבוקר פורסם בידיעות אחרונות סקר שקובע כי 73% מהציבור תומך בהמשך עריכת עצרת הזיכרון, וזאת למרות דבריה של חברת הכנסת עינת וילף מהעבודה

ממשיכים לכבד את זכרו: היום חל יום הזיכרון ה-15 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. אחרי שכ-6,000 בני נוער מתנועת הצופים לקחו חלק אמש בעצרת בכיכר רבין בתל אביב לזכרו של ראש הממשלה לשעבר, היום ייערך בשלוש בצהריים טקס האזכרה הממלכתי ללאה ויצחק רבין בהר הרצל וברבע לחמש יתקיים דיון מיוחד במליאת הכנסת. שני האירועים יועברו בשידור חי בחדשות 2.

אתמול פורסמו במעריב דבריה של חברת הכנסת עינת וילף מהעבודה שטענה כי אין להמשיך ולקיים את עצרת הזיכרון לרבין, אך הבוקר עולה מסקר שמפרסם ידיעות אחרונות כי 73% מהישראלים חושבים שיש להמשיך לקיים את עצרת הזיכרון מדי שנה.

המצב היה יותר טוב עם רבין

נתון נוסף שעולה מהסקר, שבוצע על ידי מכון "דחף" בפיקוח ד"ר מינה צמח, הוא כי למרות תיאוריות הקונספירציה השונות, 80% מהציבור חושב שעל יגאל עמיר לסיים את חייו בכלא ומתנגדים לקציבת עונשו. רק 18% השיבו כי יש לקצוב את עונשו בעוד ששני אחוזים לא השיבו על השאלה.

לעומת זאת, בנוגע לעניינה של מרגלית הר-שפי התוצאות פחות חותכות, כש-47% אמנם מתנגדים למשפט חוזר, אך 35% תומכים בכך. 18% מתנדנדים סירבו להשיב על השאלה או טענו שאין להם דעה מגובשת בעניין.

כמו כן, 15 שנה אחרי ונראה כי מורשת רבין לא נשכחת. על פי הסקר, 39% מהנשאלים חושבים שלו רבין לא היה נרצח, מצב המדינה היה טוב יותר מאשר בעבר. 29% חושבים שהמצב היה לא משתנה ורק 15% חושבים שהמצב היה יכול להיות גרוע יותר.

הפגנה בכיכר: 19,000 ש"ח

הבוקר פורסם בעיתון מעריב כי נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש יצאה נגד עיריית תל אביב, אשר על פי הפרסום גובה כסף על הפגנות בכיכר רבין. ההתבטאות של הנשיאה הייתה בעניין עתירה שלא נוגעת לעצרת הזיכרון של רבין, אלא דווקא לזו של התנועה לאיכות השלטון.

התנועה עתרה לבג"צ לאחר שהעירייה דרשה ממנה לשלם סכום של 19,000 שקלים עבור הפגנה שבה השתתפו עשרות אנשים בלבד. בית המשפט קבע אז כי אין לשלול את זכותה של העירייה לגבות הוצאות עבור עצם השימוש בכיכר, אך בדיון בערעור אמרה ביניש כי העניין אמנם חוקי, אך יש לבחון את הנושא באופן מידתי.

"זוהי התנייה בלתי חוקתית, בלתי מידתית ובלתי סבירה של זכות היסוד להפגין", נכתב בערעור של התנועה לאיכות השלטון. הנשיאה ביניש נתנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין 90 ימים להגיב לנושא.