עשור למהומות אוקטובר: "נרדוף את הרוצחים ואת שולחיהם"

אלפים מערביי ישראל יפגינו היום לזכר 13 הרוגי מהומות אוקטובר 2000 בשלושה מוקדים ברחבי הארץ: נצרת, סכנין ועראבה. במשטרה העלו את רמת הכוננות, אך לא צופים אירועים מיוחדים. "לא נסלח על האירועים", אמר היום חבר הכנסת טלב א-סאנע (בל"ד). בשעה 15:00 תיערך ההפגנה המרכזית

ההפגנה המרכזית תערך בשעה 15:00 (חדשות 2)

ערביי ישראל מציינים היום עשור לאירועי אוקטובר 2000, בהם נהרגו 13 תושבים ערבים ישראלים על ידי כוחות הביטחון. החל משעות הבוקר נערכות כמה הפגנות במספר מוקדים בנצרת, בעראבה ובסכנין, בהם משתתפים אלפי תושבי המגזר וקוראים קריאות לזכר ההרוגים. בשעה 15:00 תיערך ההפגנה המרכזית בכפר כנא, בה צפויים לנאום גם חברי הכנסת הערבים ונציגי ההורים.

"הציבור הערבי מחדש היום את המחויבות כלפי חללי אירועי אוקטובר. הוא לא ישכח ולא יסלח וירדוף את הרוצחים ואת שולחיהם, עד שישלמו את מחיר פשיעתם", אמר הבוקר חבר הכנסת טלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל). א-סאנע הזהיר בנוסף מפני פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה השנייה וטען כי המשטרה עוינת את הציבור הערבי בישראל.

כחלק מלקחי העבר, הורו היום מארגני ההפגנות למשתתפים שלא לשאת דגל של אף מפלגה ערבית, אלא רק את הדגל הפלסטיני. לכן, נעים הצועדים כשהנם מניפים את תמונות ההרוגים וסרטים שחורים לציון האבל.

התהלוכות באזור הצפון עוברות בכמה אזורים, ביניהם גם בתי העלמין בהם קבורים 13 הרוגי המהומות. הצועדים עורכים בבתי העלמין גם טקסי זיכרון קצרים והתייחדות.

"מסקנות ועדת אור לא יושמו"

יום העשור למהומות הוכרז על ידי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל כיום שביתה כללית במסחר ובבתי הספר. החל משעות הבוקר סגרו התושבים הערביים את חנויותיהם והן צפויות להישאר סגורות לאורך כל היום.

"גם לאחר ועדת אור המסקנות לא יושמו ואנחנו עדיין שומעים קריאות מתלהמות לטרנספר ולגירוש ערביי ישראל", הזהיר היום השיח' ראמז ג'רייסי, ממלא מקום ראש ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל וראש עיריית נצרת.

"היחס העוין כלפי ערביי ישראל חוזר על עצמו בתקופה האחרונה, בעיקר כשאנחנו שומעים מדי שבוע על הריסות בתי הערבים, ובפרט אדמות הבדויים בנגב", אמר ג'רייסי. ראש הוועדה אף הוסיף וקרא לישראל "להתעשת" ולבצע שינוי מהיר במדיניות.

בינתיים, נערכת המשטרה בכוחות מוגברים סמוך למוקדי ההפגנות. עם זאת, מהמשטרה נמסר לחדשות 2 באינטרנט כי לא צפויות מהומות וכי הסדר צפוי להישאר על כנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק