את המצבה שלכם כבר תכננתם?

כל מי שהיה בשנים האחרונות בבית קברות ראה את זה: מצבות שיש גדולות ומפוארות, שפרוסה עליהן מדבקה שחורה ומסתורית. מתחת למדבקה מתברר, יש שם, למרות שהמנוח עדיין בחיים. אלה אנשים שהחליטו לא להשאיר למשפחתם עניין רציני כמו מותם וידעו בדיוק כיצד יראו החיים לאחר המוות

תאמינו או לא, מתברר שבנינו חיים לא מעט אנשים שיודעים בדיוק כיצד יראה יום מותם. רבים נעזרים בשירותיהם של חברות וארגונים שונים שמסייעים לקבוע מראש כיצד יקברו, איזו מצבה תונח לידם ואף יכולים לקבוע אם לשדר הלווייתם דרך האינטרנט.

כל כמה חודשים לוקח יצחק גדייב את אמו שרה לביקור בקבר. "כשבאנו מרוסיה, היא אמרה, אני רוצה לראות מקום. קודם כל תקנה מקום שלי, שאני אהיה רגועה", מספר יצחק. כעת שרה מושייב יכולה לנשום לרווחה עם חלקת קבר ומצבה מוכנה לגמרי.

ואם לא ידעתם, מדובר דווקא בעסק משתלם. ששרה רכשה לעצמה את חלקת הקבר לפני 15 שנים היא שילמה 5,000 שקלים. היום כבר אין מקום כאן, ומי שרוצה ישלם 25 אלף שקלים - פי חמישה. ושרה היא אינה היחידה, מתברר שאנשים רבים מחליטים לא להמתין, דואגים לעצמם מראש ורוכשים חלקת קבר וגם מצבה בחייהם.

חלק מאותם אנשים עושים זאת מתוך חשש או דאגה שהילדים לא ישקיעו אחרי מותם במצבה מכובדת מספיק. אחד מבעלי המקצוע שמסייעים להם הוא וינקלר, גדול בוני המצבות בישראל, שהתחביב שלו זה בקשות מיוחדות, ויש לא מעט כאלה. וינקלר כבר הספיק לבנות מצבות בצורה של כלי נגינה ענפי ספורט ואפילו בצורות של פירות.

בנוסף, התפתח בשנים האחרונות שירות ייחודי לקרובים שמתקשים להגיע לאזכרות - שידור באינטרנט מהקבר לסלון. קרוב המשפחה שבחו"ל ורוצה להשתתף באירוע, יכול לשמוע ולראות את הכול, אפילו לקרוא קדיש יחד עם כולם. אז אם אתם מרגישים מספיק בנוח, גם אתם יכולים להתחיל לתכנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק