סיכום כל חדשות החג שפספסתם

אובמה נאם באו"ם ופרש את חזון השלום בפני מנהיגי העולם, מועצת הזכויות של האו"ם תוקפת (שוב) את ישראל - והפעם על רקע אירועי המשט, התפרעויות אלימות במזרח ירושלים ובחמאס מצהירים על חשיפתה של רשת ריגול ישראלית. אלו החדשות שעשו לנו את חג הסוכות

60 אלף ישראלים בחרו להעביר את יום החג בפארקים ובגנים הלאומיים, לצד אלפים רבים נוספים שיצאו מבתיהם אל הסוכה והחלו לבלות את חופשת החג. רגע לפני תחילת חול המועד, זה הזמן לסכם את אירועי החג.

אובמה באו"ם: "בשנה הבאה תהיה חברה חדשה באו"ם - פלסטין"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאם אחר הצהריים בעצרת הכללית של האו"ם וניסה להפיח תקווה בשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים. אובמה קרא למדינות ערב השכנות לנרמל את יחסיהן עם ישראל והזהיר מפני התוצאות הצפויות באזור מכישלון השיחות. בנאומו, אותו העברנו בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2, התייחס נשיא ארצות הברית גם לגרעין האירני.

"אחרי 60 שנים בקהילת האומות, אסור שקיום ישראל יהיה נושא לויכוח. ישראל היא מדינה ריבונית, והבית ההיסטורי של העם היהודי", אמר אובמה. "מי שינסה לפגוע בלגיטימיות של ישראל, ייתקל בהתנגדות חזקה ובלתי מעורערת של ארה"ב".

"אלה הכמהים לכינון מדינה פלסטינית צריכים להפסיק לנסות להרוס את ישראל", הוסיף הנשיא האמריקני. "המאמצים לאיים או להרוג ישראלים לא יסייעו כלל לעם הפלסטיני. טבח ישראלים חפים מפשע אינו התנגדות, זה חוסר צדק".

מהומות במזרח י-ם: מאבטח הרג פלסטיני, ישראלי נדקר

לאורך יום אתמול נרשמו הפרות סדר קשות בירושלים, על רקע מותו של פלסטיני תושב מזרח ירושלים, שנורה בידי מאבטח ישראלי שחשש לחייו. עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון בהר הבית, וכאלף בני אדם השתתפו בהלוויתו של ההרוג הפלסטיני.

כמה שעות לאחר מכן נדקר ישראלי בן 35, סמוך לבית החולים אוגוסטה ויקטוריה. הוא פונה לבית החולים הדסה הר הצופים, ובמשטרה עדיין מחפשים אחר הדוקר. במהלך היום (רביעי) אירעו מספר יידויי אבנים נקודתיים בשכונות עיסאוויה וסילוואן, ללא נפגעים עד כה.

דוח המשט: "ישראל הפעילה כוח לא סביר"

מועצת זכויות האדם של האו"ם פרסמה הלילה את הדוח המיוחד אירועי המשט לעזה, בו הטיחה בישראל האשמות חמורות ביותר: תגובה אלימה חסרת פרופורציות ובלתי סבירה מצד החיילים כלפי נוסעי הספינה, הפרת החוק הבינלאומי, ירי בראשי הפעילים מטווח קצר ושימוש בכוח מתוך מטרה אחת בלבד - למנוע מהאנשים על הסיפון ניצחון מורלי ויחסי ציבור ברחבי העולם.

בטורקיה ובחמאס מיהרו לברך: "ממצאי הדוח תואמים את הציפיות שלנו. הבדיקה הייתה הוגנת והתבססה על ראיות מוצקות. ישראל תצטרך לפעול כעת במסגרת החוק הבינ"ל", אמר שר החוץ הטורקי אחמט דאוטולו.

אך גם ח"כ חנין זועבי, שהייתה על ספינת ה"מרמרה" בזמן התקרית בלב ים, בירכה על הדוח. "זה הישג. ישראל החלה לפחד מדוחות בינלאומיים שכאלה", אמרה זועבי בראיון לאחד מאתרי האינטרנט של החמאס. "זה התחיל בדוח גולדסטון, המשיך בדוח אמנסטי ועכשיו דוח ועדת זכויות האדם של המשט לעזה". לדבריה, "הדוח הוכיח כי המצור על עזה אינו חוקי ואינו הומניטרי".

"ישראל תמיד מנסה להתחמק ממסקנות הוועדות הללו ומהמלצותיהן", אמרה זועבי. "אנחנו מתייעצים כעת עם גופים המתמחים במשפט בינלאומי על מנת לשקול את צעדינו בהמשך. נרדוף את ישראל במישור המשפטי".

חמאס: חשפנו רשת ריגול ישראלית

חמאס: חשפנו חוליית ריגול (רויטרס)
חמאס הודיע היום כי הארגון חשף רשת גדולה של מרגלים ששיתפו פעולה והעבירו ידיעות מודיעיניות למודיעין הישראלי, כך מפרסמות היום סוכנויות הידיעות הערביות. שר הפנים של חמאס אמר בנוסף כי הרשויות עצרו לחקירה מספר חשודים ברשת הריגול שנחשפה.

בעזה דווח כי בית דין צבאי של החמאס הורה היום להוציא להורג תושב עזה שהורשע בריגול למען ישראל. עם זאת, ככל הנראה לא קשור אותו אזרח לרשת הריגול שנחשפה.

ומי פגע במכוניות החונות? רופא שיכור

לשוטרי משטרת התנועה שנערכו הלילה בכוחות מתוגברים בחיפה לקראת חג הסוכות ציפתה הפתעה בכביש - שני רופאים שיכורים כלוט שנוהגים ברכבם עם כמות אלכוהול גבוהה מהמותר, עד כדי כך שלא הצליחו לנסוע ישר ופגעו בכמה מכוניות חונות. השוטרים שללו במקום את רישיון הנהיגה של הרופאים ונתנו להם זימון לשימוע.

במקרה אחד נעצר רופא בשנות ה-40 לחייו כשהוא בגילופין, באזור חיפה. בבדיקה שערכו השוטרים לרופא עלה כי בדמו רמת אלכוהול שגבוהה פי ארבעה מהמותר. במקרה אחר, גם הוא בחיפה, הוזעקו שוטרים לשדרות הנשיא בעיר, לאחר ש עוברי אורח למשטרה ודיווחו על נהג שפוגע במכוניות חונות. השוטרים, שכבר סיימו לטפל ברופא הראשון, הגיעו לאזור וגילו להפתעתם שגם הפעם עבריין הנהיגה הנוכחי הוא רופא.

סכנה: חרקים התגלו במיכלי תוסף המזון "סימילאק" בארה"ב

חברת התרופות "אבוט", היצרנית של פורמולת התינוקות "סימילאק", הורתה היום על החזרת חמישה מיליון מיכלים ממדפי החנויות, וזאת בעקבות החשש שזוהמו על ידי חרקים. לעת עתה, נותרה ההחלטה בגבולות ארצות הברית בלבד ואין חשש למיכלים מזוהמים בישראל.

ענקית מזון התינוקות ביקשה מבעלי החנויות להסיר מהמדפים שלהן כלי מתכת ופלסטיק שנמכרו בארצות הברית, בפורטו ריקו, באי גואם ובאיים הקריביים, וזאת בגלל החרקים שהצליחו לחדור למפעל בו מיוצרת אבקת המזון. "מדובר בחיפושיות וחלקים של מיני חרקים שהשתרבבו לתוך הקופסאות", הבהירו מנהלי המפעל.

כך חוגגים את סוכות ברחבי העולם

לא רק בישראל מציינים היהודים את החג, אלא גם ברחבי העולם. הקהילה היהודית בפילדלפיה שבארצות הברית בחרה השנה להעניק משמעות חדשה לחג ולחגוג אותו במתכונת אקולוגית ותוך כדי "חזרה לאהבת כדור הארץ", כך לפי הגדרת המקומיים.

השנה בחרו אנשים רבים בקהילה לנהל גם שיח ביניהם על המשמעות של החג, תוך כדי שהם מקפידים להכניס לסוכה רק חפצים אקולוגיים, שלא פוגעים בטבע. בבית הלבן, למרות הכל, לא מתכוונים לציין את חג הסוכות, בדומה למה שנהוג שם בראש השנה ובפסח. ברק אובמה לא מתכוון להקים סוכה ויטפל בבעיות העולם כמו המשבר האירני והשיחות הישירות במזרח התיכון היישר ממשרדו הממוזג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק