כוחות הביטחון בכוננות שיא ליום הכיפורים

ישראל מציינת היום את יום כיפור בצום, תענית ותפילות. צה"ל והמשטרה העלו כוננות בעקבות חיסול המבוקש בגדה והטילו סגר מלא על השטחים. זמני הצום, התחזית, המלצות לצום קל וגם כללי זהירות לרכיבה באופניים: כל הפרטים לפניכם. גמר חתימה טובה!

עם ישראל מציין הערב ומחר את יום הכיפורים בצום, בתפילות, בעינוי נפשות - וגם ברכיבה על אופניים.

הצום יימשך כ-25 שעות ויסתיים במוצאי שבת. בתל אביב יתחיל הצום בשעה 17:22 ויסתיים ב-18:19. בירושלים כניסת הצום תהיה ב-17:07 ויציאתו ב-18:17. בחיפה יתחיל הצום ב-17:13 ויסתיים ב-18:19, ובבאר שבע ייכנס הצום ב-17:22 ויסתיים ב-18:19.

נוסף על אלפי בתי הכנסת הקבועים ברחבי הארץ, יתקיימו תפילות יום הכיפורים גם במניינים מיוחדים ב"בתי כנסת פתוחים" שמארגנים צעירי חב"ד, בהם ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב, בהיכל התרבות בראשון לציון, בית האמנים ברחובות, קניון אבן יהודה ועוד.

משרדי הממשלה יהיו סגורים עד יום ראשון. האוטובוסים פעלו עד שעות הצהריים, ובמוצאי החג תחודש התנועה החל מ-19:30. תנועת הרכבות הופסקה ב-12:00 בצהריים ולא תחודש עד ליום ראשון בבוקר.

כוננות ביטחונית ברחבי הארץ, סגר על השטחים

המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים בכמה מוקדי חיכוך ברחבי הארץ, בהם הערים עכו, יפו, אזור ואדי ערה והמשולש ואזור ירושלים. במקומות אלו הוצבו שוטרים רבים ובכמה אתרים המשטרה אף תציב חסימות שלא יאפשרו מעבר בין אזורים מעורבים. כתבנו לענייני משטרה, משה נוסבאום, מוסר שאחר הצהריים יצאו שוטרים ומתנדבים, חמושים בכלי נשק, לרחבות בתי הכנסת בכל רחבי הארץ. בכל בית כנסת נקבע לפחות מתפלל אחד שיישא נשק לכל אורך הצום.

צה"ל וכוחות הביטחון הטילו סגר מלא על יהודה ושומרון, שיוסר רק במוצאי שבת בחצות, גם בשל החשש מתגובת חמאס בעקבות חיסול בכיר החמאס במהלך מבצע מעצרים הלילה סמוך לטול כרם. במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטאריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור המנהל האזרחי.

במד"א נערכו בכוננות שיא ותיגברו את התחנות בעשרות חובשים ואמבולנסים נוספים. על פי הנתונים, מדי שנה מטופלים במהלך יום כיפור יותר מ-1,500 נפגעים וחולים, כמו גם כ-200 ילדים בממוצע בשל תאונות הנגרמות תוך כדי רכיבה על אופניים והחלקה על גלגיליות.

מזג האוויר ביום הכיפורים: קריר ונעים

לכל מי שחשש שיום הכיפורים צפוי להיות כמו הקיץ, חם ומעיק, מתברר שדווקא בסוף השבוע בו נשב ונכפר על מעשינו יהיה מזג אוויר קריר ונעים במיוחד.

אחרי שאתמול היה חם ברוב אזורי הארץ, תורגש היום ירידה ניכרת בטמפרטורות. הירידה החלה כבר בשעות הבוקר, כשבשעות אחר הצהריים, סמוך למועד כניסת הצום, יהיה אף סיכוי לטפטופים. הדבר צפוי להקל על הצמים שלא אוכלים את הארוחה המפסקת בביתם ויצטרכו לצעוד ברחובות במקום לשבת במזגן.

הירידה בטמפרטורות תימשך גם מחר, עם סיכוי לגשם בעיקר לצמים, באזור ההרים. מזג האוויר הנוח ילווה את יום הכיפורים עד סופו, כשהחל מיום ראשון, כשנסיים לכפר על כל החטאים, יחזרו הטמפרטורות לעלות. בראשון ושני צפוי להיות חם מהרגיל.

אז איך נעבור את יום הכיפורים בשלום? במד"א מפרסמים מספר המלצות:

בטיחות ילדים ברכיבה על אופניים או גלגיליות

1. בכדי להימנע מפגיעות יש להקפיד על חבישת קסדה, מגיני בירכיים ומגיני מרפקים בכל רכיבה על אופניים, סקטבורד, רולר-בליידס וקורקינט.

2. יש להימנע מרכיבה בלילה. אם בכל זאת רוכבים בלילה, יש להקפיד להדליק פנסים, ללבוש בגד בהיר ולוודא שיש מחזירי אור על האופניים וכן על הבגדים.

3. בכל מקרה של נפילה וחבלה משמעותית יש להשאיר את הנפגע במנוחה מוחלטת ולהזעיק את מד"א בטלפון החירום 101.

ארוחה מפסקת

1. כדי להקל על הצום, במיוחד לילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות ליטר וחצי ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא.

2. על ילדים שאינם רגילים לצום, ואוהבים לטייל במהלך הצום, להקפיד עוד יותר על שתייה מספקת ולשהות באזורים מוצלים. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

3. חולי סכרת יקבלו הוראות מרופא המשפחה על מינוני אינסולין שיש להזריק אחרי הארוחה ובמהלך הצום.

הנחיות ליום הצום

במידה ומרגישים חולשה כללית, כאבים בחזה, הזעה מוגברת או קשיי נשימה, יש להזעיק באופן מיידי את מד"א בטלפון החירום - 101.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

המדריך: כך תעברו את הצום בשלום

מתי מתחיל ומסתיים צום יום הכיפורים?

צפו: החדשות הטובות של שנת תש"ע

סיכום שנה: הרגעים הגדולים בתש"ע