מתי מתחיל ומסתיים צום יום הכיפורים?

בירושלים יסיימו את הארוחה המפסקת כבר ב-17:07 ולא יכניסו דבר לפה עד ל-18:18 למחרת. התל אביבים יצטרכו להתמודד בלי אוכל 13 דקות פחות. המדריך ליום הכיפורים: זמני כניסת ויציאת הצום ואיך לעבור אותו בשלום

המדריך: איך לעבור את יום הכיפורים בשלום (רויטרס)

לקראת יום הכיפורים נערכים במד"א לכוננות שיא ומתגברים את התחנות בעשרות חובשים ואמבולנסים נוספים. על פי הנתונים, מדי שנה מטופלים במהלך היום יותר מ-1,500 נפגעים וחולים, כמו גם כ-200 ילדים בממוצע בשל תאונות הנגרמות תוך כדי רכיבה על אופניים והחלקה על גלגיליות.

הצום עצמו ייחל בירושלים בשעה 17:07, בחיפה ב-17:14, בתל אביב ב-17:22 ובבאר שבע ב-17:25. למחרת, מוצאי יום הכיפורים, יישבר הצום ב-18:18 בבירה ושתי דקות מאוחר יותר בתל אביב, בחיפה ובבאר שבע.

כל מי שמתכוון לצום בוודאי ישמח לשמוע שלפחות מזג האוויר יהיה נוח. בסוף השבוע צפויות הטמפרטורות לרדת ובשבת בבוקר אף ייתכנו טפטופים בצפון הארץ ובמרכזה.

אז איך נעבור את יום הכיפורים בשלום? במד"א מפרסמים מספר המלצות:

בטיחות ילדים ברכיבה על אופניים או גלגיליות

1. בכדי להימנע מפגיעות יש להקפיד על חבישת קסדה, מגיני בירכיים ומגיני מרפקים בכל רכיבה על אופניים, סקטבורד, רולר-בליידס וקורקינט.

2. יש להימנע מרכיבה בלילה. אם בכל זאת רוכבים בלילה, יש להקפיד להדליק פנסים, ללבוש בגד בהיר ולוודא שיש מחזירי אור על האופניים וכן על הבגדים.

3. בכל מקרה של נפילה וחבלה משמעותית יש להשאיר את הנפגע במנוחה מוחלטת ולהזעיק את מד"א בטלפון החירום 101.

ארוחה מפסקת

1. כדי להקל על הצום, במיוחד לילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות ליטר וחצי ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא.

2. על ילדים שאינם רגילים לצום, ואוהבים לטייל במהלך הצום, להקפיד עוד יותר על שתייה מספקת ולשהות באזורים מוצלים. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

3. חולי סכרת יקבלו הוראות מרופא המשפחה על מינוני אינסולין שיש להזריק אחרי הארוחה ובמהלך הצום.

הנחיות ליום הצום

במידה ומרגישים חולשה כללית, כאבים בחזה, הזעה מוגברת או קשיי נשימה, יש להזעיק באופן מיידי את מד"א בטלפון החירום - 101.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק