"מחפשים כוחות להנציח את תאיר"

שמואל ואילנה ראדה שמעו היום את גזר הדין במשפטו של רומן זדורוב, ששם סוף למשפט ארוך ומורכב שהתנהל מאז נרצחה בתם באכזריות. הערב הם אמרו: זה לא יום קל, בנוסף היינו רוצים שבתיה"ס בארץ יהיו מוגנים"

כמעט ארבע שנים שבני משפחת ראדה עקבו אחר הדיונים במשפטו של רומן זדורוב שנאשם ברצח בתם תאיר ראדה ז"ל בשירותי בית הספר. היום קבע היום בית המשפט המחוזי בנצרת כי זדורוב הוא שרצח את תאיר הקטנה, וגזר עליו מאסר עולם. בני משפחתה קיבלו את ההחלטה ברגשות מעורבים והערב הם מגיבים לעונש מביתם שבקצרין. כאן בחדשות 2 אנו העברנו בשידור חי את תגובתם של שמואל ואילנה ראדה לגזר הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

"בדצמבר 2006 נרצחה ביתנו היחידה האהובה תאיר. בת 14 הייתה במותה. מאז חרב עלינו עולמנו", במילים אלו פתחה אילנה ראדה את דבריה. "פנינו למשטרה ובהמשך התנהלו הדיונים בבית המשפט. מיותר לציין שכל הליך משפטי מלווה בסבל רב עבור בני המשפחה. במקרה זה התמודדנו מול אדם שכתב ההגנה שלו היה ניסיון לעורר ספק בלב הציבור, ובבית המשפט, אשר היקשו על פעולותינו היומיומיות".

"היום הוגשה הכרעת הדין. טרם קראנו אותה ולמדנו אותה אך נאמר בה שיש כוונה לערער לבית המשפט העליון", הוסיפה אמה של תאיר. "מיותר לציין שהיום היה יום לא קל עבור משפחתנו. כל שאנו מבקשים הוא למצוא בתוכנו כוחות להנציח את תאיר ואת כישרונה בריקוד, בדיוק כפי שעשתה בחייה".

לסיום הביעה אילנה ראדה שאיפה שטרגדיה כמו שקרתה למשפחתה לא תחזור. "היינו רוצים שבבתי הספר בארץ ובכלל בקצרין, שאמורים להיות מקום מוגן ומגן אכן יהיו כאלה. אנו מבקשים בהזדמנות זו להודות לכל מי שתמך בנו בדרך הקשה בקצרין, בארץ ובכלל".

הבוקר הגיעו בני המשפחה לבית המשפט, שם שמעה את הכרעת הדין בהתפרצות רגשות. אמה של תאיר, אילנה, פרצה בבכי והתקשתה לעצור אותו דקות ארוכות. בעלה שמואל תמך בה, כשבידו השנייה הוא מחזיק את תמונתה של תאיר ומציג אותה לנוכחים באולם.

"לא היה ספק באשמתו של הנאשם" 

שופטי המחוזי הטילו על זדורוב עונש מאסר עולם בגין עבירת הרצח וכן עונש שנתיים מאסר בפועל בחופף למאסר העולם. בנוסף, נגזרה על זדורוב שנת מאסר אחת על תנאי למשך שנתיים.

"נקבע כי מדובר במארג ראייתי, איכותי, צפוף, אשר לא הותיר ספק בדבר אשמתו של הנאשם רומן זדורוב ברצח", כתבו סגן נשיא בית המשפט השופט יצחק כהן והשופטים חיים גלפז ואסתר הלמן בהכרעת הדין, מוקדם יותר הבוקר. "אין לנו כיושבים בדין לא חרבות ולא כידונים, לא מטוסים ולא תותחים, בפנינו הראיות כפי שהונחו על שולחננו, ההלכות הקובעות, מצוות המחוקק ושורת ההגיון".

"הנאשם שיקר במצח נחושה בביהמ"ש, נהג במניפולטיביות, הלך ביום הרצח בעקבות המנוחה, הסתיר את אוזניות הנגן מתחת לחולצתו על מנת שלא תתלכלכנה ואז, בקור רוח, שיסף את גרון המנוחה, השליך את המכנסים שלבש ביום הרצח, שבר והעלים את להב הסכין היפנית בה ביצע את הרצח הנתעב וניקה את נעליו ואת טבעת הנישואין שענד מדם המנוחה".

התביעה: "נפל דבר"; ההגנה: "החלטה שיש עמה קלון"

בצאתה מאולם הדיון בו ניתנה הכרעת הדין, אמרה אולגה, אשתו של המורשע, בשיחה מיוחדת עם חדשות 2: "אני מאוד מאוכזבת, נערער לבית המשפט העליון איבדתי את האמון במערכת בתי המשפט". לדבריה, הכרעת הדין נפלה רק בגלל שהשופטים האמינו לגרסת המומחים בזירת האירוע שהובאו מטעם התביעה, ולא מטעם ההגנה. "אני לא מבינה למה הסתמכו רק עליהם", אמרה.

"אני המום ומופתע כרבים נוספים. תם - ולא נשלם", אמר בתום הדיון עו"ד דוד שפיגל, המייצג את זדורוב. "נערער לעליון, בלי שום ספק. אני מכבד את בית המשפט, אך לעניות דעתי נעשתה כאן טעות איומה של התייחסות לפרשנות, התעלמות מסימני השאלה בחומר הראיות, ואני מרשה לעצמי לומר משפט קשה: להחלטה הזו יש קלון".

ממשטרת מרחב הגליל נמסר הבוקר בתגובה להכרעת הדין: "משטרת ישראל ובהם חוקרי מרחב גליל פעלו במקצועיות וברגישות על מנת לפענח את אחד ממקרי הרצח הקשים שזעזעו את כל תושבי המדינה. בחקירה זו הושקעו מאמצים ומשאבים רבים על מנת להגיע לחקר האמת. ועל מנת לספק הסבר לכל כיוון חקירה שעלה. היום בית המפשט אמר את דברו, וסמך את ידיו על איכות החקירה ועבודת הפרקליטות".

"אפשר לומר שהיום נפל דבר", אמרו היום התובעות מטעם פרקליטות מחוז הצפון, עו"ד מירית שטרן ושילה ענבר, בהודעה מיוחדת לאחר הכרעת הדין.

"בית המשפט בהרכב של שלושה שופטים אמר את דברו בקול רם וצלול באופן שאנחנו תקווה שישים קץ לחרושת השמועות והספקולציות חסרות האחריות, שפוזרו בתקשורת במטרה לזרות חול בעיני הציבור", לדברי הפרקליטות. "העדפנו לנהל את המערכה לא בתקשורת אלא בבית המשפט".

הרצח שהסעיר את המדינה

ב-6 בדצמבר 2006 נמצאה גופתה של ראדה, בת 13 מקצרין שברמת הגולן, בחדר השירותים בבית ספרה "נופי גולן". על גופתה נמצאו סימני דקירה רבים וניכר כי היא נרצחה באכזריות רבה. במהלך החקירה נבדקו כיווני חקירה רבים, אולם בסופם נעצר חשוד אחד בפרשה: רומן זדורוב, פועל בניין בן 32 שעבד ביום הרצח בשטח בית הספר.

כת השטן, סמים ורצח של בני נוער - אלו רק חלק מההשערות שהעלו חבריה של תאיר לבית הספר ותושבי קצרין. כשבועיים לאחר הרצח הודיעו במשטרה כי הוא פוענח. זדורוב, פועל בנייה שעבד בבית הספר, על פי הודעת המשטרה, הודה ושחזר את הרצח המזעזע.

פרשת רצח תאיר ראדה - סיקור מיוחד:

גזר הדין של זדורוב: מאסר עולם

אשתו של זדורוב: "אין פה צדק, נערער לעליון"

אביה של תאיר ראדה: "זדורוב בן בליעל, אין ולא ותהיה נחמה"