לקראת הסליחות: בכותל פתחו במבצע לדילול הפתקים

פעמיים בשנה עומלים עובדי הכותל המערבי, בראשות רב הכותל שמואל רבינוביץ', על ניקיון הפתקים שנערמו בסדקים של קיר הסליחות שמקשר בין האדם לבין האלוהים. המטרה: לדלל את הפתקים כך שהקיר לא יתמלא ויאפשר לכולם להעביר מסר ליושב במרומים. "שלמה המלך ביקש זאת מהקב"ה וחשוב לעשות זאת", אמר רב הכותל. צפו בתמונות

זמן לנקות ולסלוח: בכותל המערבי מתכוננים הבוקר לנהירת ההמונים למתחם הקדוש לעם היהודי וערכו את הטקס ומבצע הניקיון השנתי של הפתקים שהוטמנו בסדקים של הקיר, שעל פי האמונה מקשר בין המתפללים לבין אלוהים. כעת, כשהקיר נקי מתמיד, יוכלו ההמונים, שינהרו לכבוד ימי הסליחות לכותל המערבי, להטמין פתקים חדשים עם בקשות חדשות מאלוהים.

את המבצע, עליו מפקח רב הכותל שמואל רבינוביץ', מנהלים פעמיים בשנה, ומטרתו לדלל את כמות הפתקים בקיר, כך שיתאפשר גם לאחרים להטמין את בקשתם למחילה. את פעולות הניקוי מלווים ילדים שמנעימים את זמנם של העובדים במזמורים.

"שלמה המלך ביקש מהקב"ה שכל תפילה שתהיה לבני האדם תגיע ולכן חשוב להוציא את הפתקים פעמיים בשנה", הסביר רב הכותל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אנשים באים להתרפק על אבני הכותל", הוסיף הרב רבינוביץ'.

הרב מבטיח: לא מציצים לפתקים

לכל מי שתהה מה קורה לפתקים שמוצאים מהקיר, מרגיע הרב, הם לא נזרקים לפח. "הפתקים נסגרים בתוך שקיות אטומות ונקברים בהר הזיתים", הסביר הרב, והוסיף כי להערכתו הוטמנו השנה יותר פתקים מאשר זו שקדמה לה. "אנחנו אפילו שוקלים להרחיב את הטקס ולפנות פעם נוספת במהלך השנה", אמר.

למרות הפיתוי הרב בהצצה לפתקים, הרב רבינוביץ' מבטיח שאף אחד מהעוסקים במלאכה לא מציץ לסודות שבין האדם לבין האלוהים. "אני מתאר לעצמי שיש כל מיני בקשות", אמר רב הכותל, ומדגיש כי גם פתק שהוטמן לאחרונה וכבר הוצא מהסדקים, לא מאבד את משמעותו. "מספיק שהפתק יהיה למשך שנייה אחת בכותל, כי מה שחשוב הוא הכוונה שעומדת מאחוריו".

הטקס צפוי להימשך במשך יומיים לפחות, במהלכם אמורים המנקים להוציא את מרבית הפתקים גם מעזרת הגברים וגם מעזרת הנשים.