צפו: הרב עובדיה יוסף מאחל למותו של אבו מאזן ועמו

המנהיג הרוחני של ש"ס התייחס אמש למגעים בין ישראל לפלסטינים בדרשתו השבועית. בשיעור שעסק בהלכות ראש השנה הזכיר הרב את הברכה "שייתמו אויבינו ומשנאינו" ופירש אותה באופן אקטואלי במיוחד: "אבו-מאזן וכל הרשעים האלה שיאבדו מהעולם. יכה בהם הקדוש ברוך הוא מכת דבר". כך זה נראה

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, שנחשב לא פעם לקיצוני בהתבטאויותיו, הקפיד עד כה לשמור על שתיקה בכל הנוגע למו"מ עם הפלסטינים. אתמול בלילה, שבר הרב את שתיקתו וייחל למותם של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ובני עמו על רקע פתיחת המגעים הישירים לשלום, ביום רביעי הקרוב.

הרב קבע שבסוף שנות ה-80 קבע כי יש לחתור לשלום גם במחיר ויתורים כואבים, במסגרת עקרון העל של ההלכה היהודית - פיקוח נפש. הלילה אמר בדרשתו השבועית את ברכת "שייתמו אויבינו ושונאינו" וייחס אותה ליו"ר הרשות הפלסטינית ועמו: "אבו-מאזן וכל הרשעים האלה, שיאבדו מן העולם. יכה בהם הקדוש ברוך הוא מכת דבר, בהם ובפלסטינים האלה, רשעים צוררי ישראל", אמר.

אבו-מאזן מותקף מכל הכיוונים

גם מהצד השני של המתרס אין לאבו-מאזן נחת, כאשר חליל חיה, אחד האישים החזקים באגף הפוליטי של חמאס בעזה, שיגר לעברו איום שמילותיו נבחרו בקפידה. "גדודי עז א-דין אל-קסאם מוכנים לדרוך על צווארו של מי שיקל ראש בירושלים, בפליטים ובאדמה הפלסטינית. השיחות האלה נועדו לחסל את פלסטין", הוסיף חיה בעצרת שלשום ברצועה.

חליל חיה אינו לבד - מאחוריו ניצבת תנועה שלמה שרוצה בכישלון השיחות האלה, שלא לומר מדינה שלמה. דיווחים בתקשורת הערבית לימדו כי הבית הלבן העביר מסרים לדמשק שמא תתערב להקשות על אבו מאזן. הממשל הסורי כמעט לא השמיע קולו מאז פתיחת השיחות בחודשים האחרונים, אבל אחרים עושים את העבודה בשליחותו.

תחילה התכנסו נציגי 13 ארגוני הסירוב הפלסטינים בדמשק, ובהודעה משותפת קראו לאבו מאזן לא ללכת לשיחות. אחר כך אמר איסמעיל הנייה, כי השיחות, מבחינתה של ישראל, הן המשך המלחמה באמצעים אחרים. "השיחות האלה בלתי לגיטימיות, וגם לא התוצאות שלהן, ולכן אינן מחייבות את העם הפלסטיני", קרא גם חאלד משעל בעצרת בדמשק.

הלחצים מכיוונן של סוריה וחמאס מצטרפים לאופוזיציה שצמחה לאבו מאזן ברמאללה, חלקה אפילו בתוך הוועד הפועל של אש"ף. הנה התשובה למי ששאל, מדוע הוא צריך אתו את חוסני מובארק ואת המלך עבדאללה. אם השיחות האלה ייכשלו, אבו מאזן לא רוצה להיות שם לבד.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק