דיפלומטיה במבחן הקושי

חניך בקורס הצוערים התלונן כי הוא וחבריו מקבלים יחס מחפיר מצד המדריכים והמרצים. "מנסים לעצב לנו מחדש את האופי תוך כדי צרחות ושיטה הרסנית". משרד החוץ בתגובה: "איננו מתדיינים עם התקשורת בנוגע להליך המיונים לשירות החוץ הישראלי"

מי מתעמר בצוערים? (חדשות 2)


מה באמת עובר על הצוערים בקורס להכשרה דיפלומטית של משרד החוץ? תלוי את מי שואלים. המשתתפים בקורס היוקרתי התלוננו כי המדריכים נוקשים ומתייחסים אליהם בצורה משפילה תוך כדי צרחות וניסיונות "לעצב להם את האופי מחדש".

אחד ממשתתפי קורס הצוערים סיפר כי מנהל הקורס היה נוהג לומר להם כי "הם יטשטשו להם את האני כך שלא יוכלו להבדיל בין האני הדיפלומטי לאני העצמי". ועוד הוסיף שאותו מנהל "פעל ברודנות ובשיטתיות כדי ליצור אנשים ממושמעים ופחדנים תוך כדי שהוא מתעלל בהם נפשית ומפחיד אותם על הקורבן שהם צריכים להקריב עבור המדינה".

החניך שהגיש את הקובלנה אמר כי "לדעתו גישה זו, הדוגלת בכך שהמדינה צריכה להיות קודמת למשפחה ולילדים, היא הרסנית ומצער שאותה גישה באה לידי ביטוי למעשה במה שמשרד החוץ מחפש אצל אנשיו".

אישים שעבדו בעבר במשרד החוץ לא זוכרים הכנה כזו לשירות המדינה בניכר וטוענים כי עניין זה דורש בדיקה מעמיקה. "אלה לא נערים טעוני קיפוח, או שנעשתה טעות בגיוס שלהם או שמישהו בהנהלת הקורס קצת נסחף בהבנת התפקיד שלו כמעצב הדור הבא של הדיפלומטים".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לתלונה כי "הוא אינו מתדיין עם התקשורת ביחס לתהליכי המיון אותו עוברים המשתתפים המבקשים להתקבל לשירות החוץ הישראלי".