תחקיר: הג'ובים הכפולים של בכירי ההסתדרות

תופעה מטרידה: בכירים בהסתדרות מכהנים במקביל - גם בדירקטוריונים של חברות גדולות, חברות שנמצאות בשליטת בעלי ההון הגדולים במשק. האם אין כאן ניגוד אינטרסים? באיזה צד הם יהיו ביום שבו החברה תבקש להתייעל ולפטר? חיים ריבלין מביא את התחקיר

ההסתדרות אמורה ללחום את מלחמתם של העובדים בישראל, לשמור על זכויות העובדים, לייצג אותם במאבקי שכר מול בעלי ההון, המעסיקים הגדולים במשק. אך האם יכולים בכירי ההסתדרות לשמור על האינטרסים של העובדים, שעה שהם עצמם דירקטורים בחברות בשליטת אותם בעלי הון, וגם מקבלים מהם שכר על כך?

כך למשל, חבר הכנסת לשעבר אבי יחזקאל, הוא היום ראש אגף המרחבים בהסתדרות - אך גם דירקטור בחברת "בניית חדרה", שבבעלות נוחי דנקנר. בהסתדרות אחראי יחזקאל על כל הסניפים ברחבי הארץ, וככזה נחשב לאחד מחמשת בעלי התפקידים הבכירים ביותר בארגון.

ב"נייר חדרה" משמש יחזקאל נציג הבעלים בדירקטוריון החברה. הבעלים הוא נוחי דנקנר, ששולט בעשרות חברות - ונחשב לאחד המעסיקים הגדולים ביותר במשק. גם יחזקאל, אגב, מועסק על ידו בשכר לא רע בכלל: שכרו של דירקטור בחברה הוא 59,100 כגמול שנתי, נוסף על 2,200 שקלים על כל ישיבה.

טליה לבני, יו"ר ארגון נעמ"ת, היא חברת הנהגת ההסתדרות ודירקטורית בחברה שאחד מבעליה הוא סמי עופר. נעמ"ת, ארגון הנשים של ההסתדרות, אחראי על זכויות הנשים העובדות. מתוקף תפקידה, לבני היא גם חברה בהנהגת ההסתדרות, הגוף העליון הקובע את מהלכי ארגון העובדים.

עופר עיני יצטרך להסביר

בכובעה השני לבני משמשת דירקטורית בחברת "לומינס" לציוד רפואי, שאחד מבעליה, כאמור, הוא סמי עופר, אחד מעשירי הארץ שבבעלותו חברות רבות עם עשרות אלפי עובדים, חלקם מאוגדים בהסתדרות וחלקם לא.

ישראל אפרת, גזבר ההסתדרות, ומשתתף קבוע בדיוני הנהגת ההסתדרות הוא בעל מניות בחברת "פילת טכנלולג'יס", שמחזיקה בחברות כוח אדם. בחודש הבא יחבוש גזבר ההסתדרות כובע נוסף וימונה גם לדירקטור בחברה הבורסאית.

אחרון הבכירים הוא יגאל דן, מנכ"ל חברת העובדים של ההסתדרות, ובמקביל משמש גם כדירקטור בחברת "אספן גרופ" בע"מ, חברת נדל"ן בורסאית.

מבקריו של עופר עיני, יושב ראש ההסתדרות, טוענים כי שיתוף הפעולה שלו עם המעסיקים הדוק מדי.
כעת הוא יצטרך להסביר האם ידע על הקשרים האלה בין נציגי העובדים למעסיקים, והאם לא קיים בכך
ניגוד עניינים.

ההסתדרות מגיבה: "נורה לאנשינו להתפטר"

מההסתדרות נמסר הערב בתגובה: "אם ניתקל בניגוד עניינים בין ייצוג עובדים לחברות בדירקטוריון, נורה לאנשינו להתפטר מהדירקטוריון".

תגובתו של אבי יחזקאל, יו"ר אגף ארגון ומרחבים בהסתדרות, לכתבה: "בתפקידי בהסתדרות אינני מטפל בעובדי 'נייר חדרה' או בעובדים אחרים הקשורים לבעלי החברה. לא נתקלתי בתקופת כהונתי בדירקטוריון בעניין מהותי הנוגע לפגיעה בעובדים. אם אתקל בכך אתפטר מיד".

תגובתו של יגאל דן, מנכ"ל חברת העובדים, וישראל אפרת, גזבר ההסתדרות: "אנחנו משמשים בתפקידים כלכליים-מנהליים ואיננו עוסקים בייצוג עובדים ובזכויותיהם. לכן לא קיים ניגוד עניינים".

תגובתה של טליה לבני, יו"ר נעמ"ת: "אני נציגת ציבור בדירקטוריון. איני משרתת את אינטרס הבעלים, ולכן אין ניגוד עניינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק