כל מה שרציתם לדעת על ט' באב

יום חורבן בית המקדש הראשון והשני הוא יום אבל רשמי בישראל. מהם האיסורים ביום זה? ומדוע אסור ללמוד תורה? כל מה שרציתם לדעת על ט' באב ולא העזתם לשאול

ט' באב הוא "רגע השיא" או "נקודת השפל" של שלושת שבועות האבלות בהם מציינים ביהדות את בין תקופת בין המצרים. בתאריך זה נחרב, על פי המסורת, בית המקדש הראשון והשני, ולכן ביום זה נהוג לצום ולהתאבל.

התענית של ט' באב היא החמורה מבין ארבעת התעניות. למעט שינה, אמירת קינות ולימוד תורה בנושאים הקשורים לאותו יום, אין לעשות דבר. לפי המסורת, בט' באב קרו עוד אסונות ומאורעות היסטוריים, אפילו בדורנו. על פי האמונה, בעת ביאת המשיח, יתבטל יום צום זה ויהפוך ליום חג ושמחה.

מנהגי הצום אוסרים תענוגות כמו אכילת בשר ושתיית יין. גם רחיצה לשם הנאה בים אסורה בהחלט. תתפלאו, אבל גם לימוד תורה אסור ביום זה. איסור זה נובע מהעובדה שלימוד תורה הוא דבר משמח ומלהיב. האבלים בבתי הכנסת יקראו פרקים בספרי איכה, איוב ומיכה, העוסקים בפורענות עם ישראל.

בכנסת חוקק חוק "איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב", הקובע כי רשות מקומית מוסמכת להתקין חוק עזר שיאסור קיום עינוגים ציבוריים או פתיחת בתי אוכל בליל הצום. בפועל, צביונו של המרחב הציבורי מושפע מאווירת האבל של היום, וכן גם משדרי הטלוויזיה.

הערב בשעה 20:30 יתקיים על גג גן העיר בתל אביב, כמו גם בערים נוספות ברחבי הארץ, האירוע "הלילה לא לומדים תורה" אליו מגיעים דתיים וחילונים רבים שיקראו יחד במגילת איכה. כמו כן ייערכו במקום פאנלים בהשתתפות אישי ציבור ואנשי רוח ותרבות. הכניסה לאירועים חופשית.

לאלו הצמים חשוב להזכיר כי עליהם לערוך ארוחה מפסקת טובה ומזינה לפני כניסת הצום. ולהלן זמני הצום: ירושלים: כניסת הצום: 19:49 יציאה: 20:13. תל אביב: כניסה: 19:46 יציאה: 20:15. חיפה: כניסה: 19:47 יציאה: 20:16. באר שבע: כניסה: 19:44 יציאה: 20:13. צום קל ומועיל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק