הרב ישראל לאו: אני מוכן להתחלף עם גלעד

כשבעת אלפים צועדים למען שחרור גלעד שליט שטפו את כיכר רבין. "נישאר כמה זמן שצריך, נחזור רק עם גלעד", אמר נועם שליט. הרב לאו אמר כי הוא מוכן להתחלף עם גלעד וגילה אלמגור קראה: "שחררו כבר את הילד!"

יומה התשיעי של צעדת שליט הגיע לשיאו היום בעצרת רבת משתתפים בכיכר רבין, כשנועם שליט, אביו של החייל החטוף, נואם וקורא לצועדים הרבים להמשיך ולתמוך בקריאה לשחרורו של גלעד. בתום העצרת נקראו המפגינים להתייצב מחר בשעה 7:30 בקניון עזריאלי בתל אביב כדי להמשיך במסע.

בין הנואמים בעצרת היו גם גם הרב ישראל מאיר לאו, רבה של העיר תל אביב, וגילה אלמגור. "שחררו כבר את הילד!", קראה אלמגור מעל הבמה. "בשביל צבי, נועם ואביבה גם אני הייתי מוכן להתחלף גם גלעד, כדי שיחזור בשלום הביתה". "אינני מצוי בפרטי המשא ומתן, אבל אני לא מבין מדוע במשך ארבע שנים רק נער אחד נושא על כתפיו את כל ביטחון המדינה", אמר הרב לאו לקול תשואות המשתתפים.

"יצאנו ביום ראשון שעבר מביתנו במצפה הילה שבגליל המערבי והגענו היום לאחר מסע ארוך, כשמאחורינו צעדו עשרות אלפי אזרחים - צעירים, מבוגרים וילדים - שדחפו אותנו מאחור בשיא החום ועודדו אותנו להמשיך ולא ולוותר", פתח נועם שליט את נאומו.

בהמשך פנה שליט אל ראש הממשלה ושר הביטחון ואמר: "נתנו בכם אמון. הבענו את אמוננו בכם במשך 15 חודשים, לאחר שלוש שנים של דיבורים גבוהים ושרשרת כשלים של הממשלה הקודמת. מה שקובע הוא דיבורים ולא הסברים ולא מסיבות עיתונאים ולא תירוצים מדוע אי אפשר ומדוע מסוכן". שליט הוסיף כי מה שקובע הוא מבחן התוצאה בלבד ולא שום דבר אחר.

"הביטו בנחשול הזה של האזרחים שהולך אחרינו בעשרות אלפיו. הביטו והפנימו. זהו רצון העם", אמר שליט. "שחרורו של גלעד והשבתו לביתו היא לא תביעה רק של משפחתי, אלא תביעה של הציבור הרחב. אל תתעלמו מקולות הציבור".

שליט סיים את נאומו בתודה גדולה לאלו שצעדו עם המשפחה לאורך הימים האחרונים והפציר בהם כי ימשיכו עד ירושלים. "תמשיכו איתנו עד שנשיג את מטרתנו", קרא שליט לצועדים ולאלו שעדיין לא הצטרפו ומתכוונים להצטרף בהמשך.

נתקעו בפקקים ומחאו לצועדים כפיים

צעדת שליט נכנסה הבוקר ליומה התשיעי ועם ההגעה לתל אביב התחילו גם עומסי התנועה. במשטרה מעריכים את מספר הצועדים בכ-7,000 אנשים.

בשעה 07:30 החל המסע בצומת גלילות ומשם עושים הצועדים את דרכם לכיוון עיריית תל אביב. על פי לוח הזמנים המתוכנן עברו המשתתפים בין השעות 08:30-09:00 ברחוב פנקס, בצפון העיר. ב-10:30 נערכה הפסקה ברחוב קפלן ולאחר מכן המשיכו בני משפחת שליט ותומכיהם לצעוד ברחוב אבן גבירול עד שהגיעו סמוך לשעה 10:45 לכיכר רבין, שם נערך טקס קצר.

ניב ידיד ממרחב ירקון של המשטרה מסר לחדשות 2, כי נרשמו עומסי תנועה בצומת גלילות וכי העומסים צפויים להתגבר במהלך היום. אנו נעביר עדכונים מהצעדה ודיווחים על חסימות הכבישים והפקקים לאורך כל היום בשידור חי בערוץ החדשות. המשטרה מזהירה כי שיבושים צפויים גם בתנועת התחבורה הציבורית ומבקשת מהנהגים שלא להגיע לעיר ברכבם.

נועם שליט: "לא נחזור בלי גלעד"

"אנחנו לא יכולים לקבל את העמדה של 'יש הצעה לחמאס ואנחנו מחכים לתשובה'", אמר יואל שליט, אחיו של גלעד, לחדשות 2 באינטרנט. "זו לא עמדה מקובלת. האחריות היא של ראש הממשלה לקדם את המשא ומתן ולהפעיל מנופי לחץ. אנחנו גם צריכים לקדם את העניין בצורה אקטיבית", הוסיף שליט.

שליט ביקש להזכיר כי כשאחיו נחטף הוא רק התחיל את התואר הראשון שלו בטכניון ומאז הוא כבר הספיק לסיים את הלימודים, אבל גלעד עדיין בשבי. "אנחנו צועדים את הצעדה של העם", טען שליט. "בכל מקום שהלכנו ועד היום העם הצטרף אלינו והביע רצון לראות את גלעד בבית. אני מקווה שהצעקה הזאת תגיע גם למקבלי ההחלטות".

עוד הדגיש שליט כי המחאה אינה נגד ראש הממשלה נתניהו. "אנחנו רוצים לחזק אותו ולהזכיר לו שגלעד זו אחריות שלו", אמר שליט שהזכיר את משבר האמון הקשה שהיה לבני המשפחה לקראת סוף כהונתו של אולמרט והתייחס לזמן אותו מתכוונת המשפחה לבלות מול ביתו של נתניהו כשאמר: "לפי ההרגשה שלי זו תהיה תקופה יותר ארוכה מאשר אצל אולמרט".

"המטרה שלנו בצעדה הייתה להביא את הדברים למבחן הציבורי ואני חושב שבזה לפחות אנחנו מצליחים", אמר נועם שליט, אביו של גלעד, בראיון לכתב חדשות 2 באינטרנט. בהתייחס לדבריו של בנו יואל שטען כי ככל הנראה תבלה המשפחה זמן רב מול ביתו של ראש הממשלה, אמר: "אנחנו לא יכולים לנבא. אנחנו נשאר כמה שצריך ונחזור רק עם גלעד".

אילו כבישים ייחסמו ומתי?

דרך נמיר מכיוון צפון לדרום: עם התקדמות הצעדה נסגרו קטעי הכביש החוצים את רחובות קק"ל, איינשטיין, חיים לבנון, רוקח, יהודה מכבי, פנקס, ז'בוטינסקי, ארלוזרוב, שאול המלך וקפלן.
בין 7:30 ל -10:00 נסגרו העליות מנתיבי איילון מכיוון מזרח למערב מהמחלפים קק"ל, ההלכה והשלום. רחוב קפלן נסגר לתנועה בין 9:30 ל- 10:00. וברמת גן נחסמה התנועה בין דרך פרשת דרכים לדרך מנחם בגין.

מהשעה 10:30 רחוב אבן גבירול לכיוון צפון ייסגר לתנועה בין רחוב קרליבך ועד ככר רבין. בסמוך לשעה 11:30 הרחוב ייחסם לתנועה לשני הכיוונים בקטע שבין רחוב ארלוזרוב לרחוב שאול המלך.

שלוש שעות לאחר מכן תגיע קבוצה מצומצמת בלבד לכרם שלום, לנקודה בה נחטף גלעד. ב-17:30 יתקיים בפארק הלאומי אשכול קונצרט הזעקה בניצוחו של זובין מהטה ובהשתתפות שלמה ארצי. את הקונצרט נעביר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

במסגרת האירוע לא תותר כניסה לרכבים פרטיים, אלא רק להסעות מאורגנות. לקונצרט צפויים להגיע בין היתר  השר מיכאל איתן, סגן השר דני אילון, השחקנית גילה אלמגור והשגריר הגרמני.

בהכנת הכתבה עזר נדב כץ

רוצים לקבל עדכונים על כבישים חסומים לאורך כל הצעדה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

אביבה שליט: "לא דרשנו שחרור בכל מחיר"

שליט: "נתניהו, הקשב לקולות העם"

נתניהו: "חושב גם על אלה שעוד יירצחו"

משפחות אסירי חמאס בעד אביבה שליט

חאלד משעל: נחטוף עוד חיילים

אביבה שליט: "הדרך שלנו לירושלים היא הנכונה"

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט