המשטרה פתחה חלק מנתיבי איילון

בשעות אחר הצהריים נתקלו הנוסעים בנתיבי איילון בפקקים בעקבות צעדת שליט: כדי לשמור על שלומם של הצועדים למען החייל החטוף, משטרת התנועה סגרה את כביש החוף ונתיבי איילון לכיוון דרום באופן מוחלט, ממחלף הסירה ועד למחלף ההלכה. מאוחר יותר, נפתחו חלק מהנתיבים והתנועה החלה לזרום

הדרך אל תל אביב ומחוצה לה הייתה בשעות אחר הצהריים הסיוט הגדול של כל נהג בישראל. החל מהשעה 15:30 נסגר לתנועה עורק התנועה המרכזי ביותר בשעה הזו - כביש החוף ונתיבי איילון, החל ממחלף הסירה סמוך להרצליה ועד למחלף ההלכה.

במשטרה החליטו תחילה לסגור את קטע הכביש שבין מחלף גלילות להלכה, אולם בסופו של דבר הוחלט לסגור רק חלק מנתיבי הכביש ולאפשר לתנועה לזרום במספר נתיבים. בנוסף, המליצה המשטרה לבחור בדרכים חלופיות. "התנועה תנותב לכביש 4 ומי שירצה לנהוג בתוך תל אביב יוכל לנסוע בדרך נמיר", אמרו במשטרה.

בראיון לערוץ החדשות סיפר היום נצ"מ יצחק ג'יבלי, מפקד משטרת התנועה: "מהניסיון של השבוע האחרון, כלי רכב שנוסעים בכיוון הנגדי לצעדה מאטים את התנועה, מצלמים ומנופפים לשלום - מה שיוצר עומסים בכיוון הנגדי". על כן, ביקש נצ"מ ג'יבלי מציבור הנהגים שנוסעים היום צפונה בכביש איילון שלא להאט, לא לעצור ולנסוע כרגיל כדי לא לעכב את התנועה.

מחר תתחדש הצעדה בשעה 7:30 מצומת גלילות דרך נמיר. בין השעות 08:30-09:00 הצועדים יעברו ברחוב פנקס. בשעה 10:30 תיערך הפסקה בקפלן ומשם ימשיכו הצועדים דרך אבן גבירול לכיכר רבין, שם יתקיים טקס קצר בשעה 21:00.

במקביל לצועדים במרכז, תגיע קבוצה מצומצמת בשעה 15:00 לנקודת החטיפה בדרום הארץ. לאור בקשת גורמים ביטחוניים, המקום לא יהיה פתוח לציבור. בשעה 17:30 יתקיים קונצרט הזעקה למען גלעד בפארק הלאומי אשכול, בניצוחו של זובין מהטה ובהשתתפות שלמה ארצי. את הקונצרט נעביר בשידור חי באתר חדשות 2 באינטרנט.

רונה רמון: "גלעד עדיין חי"

בעצרת למען גלעד שליט שהתקיימה הבוקר במרכז הבינתחומי בהרצליה, נאמו יואל שליט, רונה רמון ופרופ' אוריאל רייכמן, מייסד המרכז. "במקום הזה המילים מתגמדות", אמרה רמון למשתתפי העצרת. "אני נושאת תפילה שיהיה לנו הכוח לשנות את מה שניתן לשנות - גלעד עדיין חי", הוסיפה רמון.

אחיו של גלעד קרא מעל הבמה לראש הממשלה נתניהו לשחרר את אחיו באופן מידי. "אני קורא לך להקשיב לעם ולעשות את הכל", קרא יואל לנתניהו. "מי שנכנס בכוח לעזה - במבצע עופרת יצוקה - אסור היה לו לצאת מעזה ללא גלעד שליט", הוסיף פרופ' רייכמן.

הצעדה - ללא חיילי צה"ל

הבוקר הצטרפו אלפי צועדים לצעדה למען שחרורו של גלעד שליט בדרכה לאזור תל אביב. עם זאת, התברר כי בין הצועדים לא נמצאים חיילים רבים, ובהם גם המשרתים בחיל השריון שבו שירת גלעד.

בימים האחרונים פנו חיילים רבים למפקדיהם בבקשה לקחת חלק בצעדה, אך נענו בשלילה. מדובר ביחידות שלמות כולל מפקדיהן ואפילו חיילים בחופשה - אך לגבי כולם התקבלה החלטה עקרונית לפיה חיילים לא ייקחו חלק במפגן שמטרתו להפעיל לחץ על הממשלה.

"הצעדה קוראת להחזיר את גלעד בכל מחיר, והצבא לא יכול להיות שותף לה", אמר גורם בכיר בצבא לעיתון "ידיעות אחרונות". "הלב והבטן של המפקדים והחיילים עם הצועדים, והרצון לראות את שליט בבית גבוה - גם בגלל שהוא אחד משלנו וגם בגלל המחויבות שלנו להחזיר אותו - אבל הראש מחייב אותנו לשמור על מקומו של הצבא בתוך המדינה, ולהימנע מהפעלת מנופי לחץ מצד קצינים וחיילים על מקבלי ההחלטות".

"הצעדה היא לא אקט פוליטי"

על פי עמדת צה"ל, ההשתתפות אסורה גם על חיילים בחופשה, וגם על חיילים בשירות למרות שאינם לובשים מדים. ""ההזדהות של צה"ל, מפקדיו וחייליו עם משפחת שליט היא גבוהה והציפייה לחזרתו גבוהה אף היא", נמסר בתגובה מדובר צה"ל. "יחד עם זאת, פקודות הצבא אינן מתירות ליטול חלק בכל הפגנה וכן בכל תהלוכה או מצעד, הנערכים על ידי רשות שאינה צבאית. מכאן שחיילי צה"ל אינם מורשים ליטול חלק בצעדה האמורה".

חברת כנסת שלא מסכימה עם הגישה הזו היא מירי רגב מהליכוד, שפנתה לשר הביטחון אהוד ברק בבקשה שיתערב בנושא. "אני מצפה שצה"ל, על מפקדיו וחייליו, יהיו הראשונים שיצעדו ויתמכו במשפחת שליט", אמרה ח"כ רגב. הצעדה היא לא אקט פוליטי - אלא מביעה את מחויבותנו המוסרית כחברה לחייליה".

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

אביבה שליט: "לא דרשנו שחרור בכל מחיר"

שליט: "נתניהו, הקשב לקולות העם"

נתניהו: "חושב גם על אלה שעוד יירצחו"

משפחות אסירי חמאס בעד אביבה שליט

חאלד משעל: נחטוף עוד חיילים

אביבה שליט: "הדרך שלנו לירושלים היא הנכונה"

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט