איך הגיע גשם לצפון באמצע השרב?

בזמן שבמרכז ובדרום הזיעו, התושבים והמטיילים בצפון הופתעו מגשם ומסופת ברקים ורעמים. איך זה קרה? טמפרטורות גבוהות על הקרקע ונמוכות בשכבות הגבוהות של האטמוספירה הובילו לחוסר יציבות במזג האוויר. ומה במהלך השבוע? יהיה חם מאוד, ובהמשך חם יותר

בזמן שתושבי תל אביב קיללו את מזג האוויר שהביא עמו 70% לחות, תושבי הצפון נדהמו מסופת ברקים שהביאה איתה גם כמה מ"מ של גשם.

הגשם הפתיע לא רק את התושבים, אלא גם את המטיילים הרבים שהגיעו לעמק החולה, שם היה מוקד הסערה. גם בגליל העליון נאלצו מטיילים לנטוש את שולחנות הפיקניקים ולמצוא מחסה מהגשם.

איך דבר כזה קורה באמצע השרב? מעל אזור הצפון נוצר אפיק רום, כלומר אוויר קר ברמות הגבוהות של האטמוספירה. כשיש טמפרטורות גבוהות על הקרקע וטמפרטורות נמוכות למעלה נוצרת אי יציבות. הדבר איפשר לעננים להתפתח בשעות הצהריים, והם הורידו כמויות קטנות של גשם.

בגלל שהעננים היו מפותחים מאוד נוצרו גם סופות רעמים וברקים. הדבר אינו חריג במיוחד וקורה לפחות פעם בשנה. בשעות אחר הצהריים התפזרו העננים ואינם צפויים לחזור היום.

ומה קורה בשאר הארץ? חם, חם מאוד. באילת הטמפרטורות הגיעה היום ל-41 מעלות ויישאר כך גם בימים הקרובים ואף יתחמם. גם בתל אביב הטמפרטורות יעלו במשך השבוע ויגיעו ל-34 מעלות. בבאר שבע הטמפרטורות יגיעו ל-37 מעלות ובירושלים ל-34. הקלה בעומס החום צפויה רק ביום רביעי, אך עדיין יהיה חם.