בקרוב: משט ישראלי לכיוון טורקיה למען הכורדים והארמנים

אחרי משטי ההצדעה לצה"ל - עכשיו משטי המחאה נגד הטורקים: התאחדות הסטודנטים והתארגנות יוצאי השייטת מארגנות משט מחאה שיעשה דרכו לכיוון דרום טורקיה עם סיוע הומניטרי. "אם אכפת לכם מהפלסטינים בעזה, צריך להיות אכפת לכם גם מהכורדים בדרום המדינה שלכם", פונה לטורקים יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית

תגובת נגד או משחק ילדותי? בעוד שמערכת היחסים בין ישראל לבין טורקיה עדיין בוערת, החליטו התאחדות הסטודנטים בישראל ועמותת יוצאי חיל הים לארגן משט תגובה שייצא בימים הקרובים לעבר טורקיה - ועליו סיוע הומניטרי לכורדים ולארמנים בדרום המדינה.

היוזמה הנוכחית עלתה לאור הגינוי העולמי לו זכתה ישראל לאחר שחיילי צה"ל השתלטו על הספינות הטורקיות והאירית שהיו בדרכן לישראל. בכוונת מארגני המשט, כך הם טוענים, להראות את המוסר הכפול בו העולם נוקט כאשר הוא שופט את פעולותיה הביטחוניות של ישראל לעומת אלו של מדינות אחרות.

"אנחנו גם רציניים, אבל גם רוצים להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי", מסביר בועז טופורובסקי, יושב ראש התאחדות הסטודנטים, לחדשות 2 באינטרנט. "אנחנו רוצים לבוא ולהגיד לממשלה הטורקית שאם הם כל כך דואגים לפלסטינים בעזה, אז שיוודאו שדואגים לכורדים בטורקיה", מוסיף טופורובסקי, שלפני שלוש שנים היה בין המארגנים של שביתת הסטודנטים הגדולה. "אנחנו רוצים להראות לעולם את הצביעות של טורקיה".

"לא ננהג באלימות. פנינו לשלום"

על אף שעדיין כלל לא ברור אם מדובר ביוזמה שאכן צפויה לצאת לפועל או בניסיון פופוליסטי להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי, מארגני המשט טוענים כי בכוונתם לצאת לכיוון דרום טורקיה, לפגוש בשתי ספינות שעושות את דרכן לישראל ולבקש מהן לחזור לטורקיה. לאחר מכן, כך לדברי המארגנים, ימשיכו הספינות הישראליות לדרום טורקיה ושם יפרקו את הסחורה ההומניטרית.

למרות ההתארגנויות המדוקדקות, לטופורובסקי עדיין לא ברור איזה ציוד הומניטרי ייקחו איתן האניות. "אנחנו נראה מה הגודל של הספינות. נחליט על הציוד בהתאם לגודל הספינה", מסביר טופורובסקי. שמבטיח להיות על הסיפון וללוות את המשט מחופי ישראל ועד דרום טורקיה.

הסטודנטים ויוצאי חיל הים, כך מבטיח טופורובסקי, לא ינהגו באלימות אם וכאשר יחליט חיל הים הטורקי להשתלט על הספינות. "היוזמה היא בחיתוליה, אבל אנחנו בטוחים בדבר אחד - לא ננהג באלימות כלפי אף אחד. פנינו לשלום", חוזר טופורובסקי אחר מנטרות מוכרות.

האם המהלך צפוי לפגוע עוד ביחסי ישראל-טורקיה הרעועים גם כך? את טופורובסקי הדבר לא מטריד. "אנחנו לא עושים את זה בשם מדינת ישראל", הוא מדגיש, "אלא בשם אזרחים מודאגים שרוצים להגיד לטורקים בקול ברור - אם אכפת לכם מהפלסטינים בעזה, צריך להיות אכפת לכם גם מהכורדים בדרום המדינה שלכם, ואנחנו נעזור בכך".

ממשרד החוץ נמסר כי הם מעדיפים שלא להתייחס לנושא.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

לבני: "טורקיה צריכה לבחור צד"

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון