השריפה הגדולה: כך זה נראה מבפנים

רק בשעות הבוקר הצליחו הכבאים להשתלט סופית על הדליקה במפעל המתכות בעכו. השריפה הזכירה שוב את המרחק הקצר בין החומרים המסוכנים לבתי התושבים והעלתה שורת שאלות לגבי ההקפדה על נהלי הבטיחות במפעל. בסרטון אפשר לראות איך העובדים רואים את השריפה פורצת – אבל הם המשיכו בארוחה

יממה אחרי כיבוי השריפה נותרו מהמפעל רק שלדי מכוניות ודודים שרופים עם ריח כבד. בעלי המפעל לא מבין על מה המהומה ומזהיר: "אם יסגרו את המפעל – 400 איש ילכו הביתה".

אבל השריפה הזכירה גם את הזיהום במפעל "חוד מתכות", הערב אנו מביאים לכם תמונות שצולמו מתוך המפעל לאחר שהאש פרצה – העובדים לא רצים לכבות את האש, אפילו לא בורחים, פשוט ממשיכים לאכול את ארוחת הבוקר.

מחדל הבטיחות לא נגמר בזה: בתוך עמדת ההתכה של המפעל יש חומרים מסוכנים, גזים רעילים, אבל המיגון חסר, זגוגיות שבורות וחומר מסרטן נשפך שם ללא שום מיגון.

בנוסף מתלוננים העובדים על כך שהכנות לבדיקות פתע כוללות סגירת צינורות בעייתיים וכי תוצאות הבדיקה לא מתפרסמות. "זה מפעל שרוב הסיכוי אם תעבוד בו הוא שתיפצע", אמר לחדשות 2 בשיחת טלפון א', שעבד 30 שנה במפעל.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים בפייסבוק מחדשות 2?

ארדן הורה על חקירה פלילית

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הורה לסמנכ"ל אכיפה יצחק בן דוד ולמנכ"ל המשרד יוסי ענבר לפתוח עוד היום בחקירה פלילית על מנת לגלות מי אחראי לזיהום האוויר שנגרם היום בעכו כתוצאה מהשריפה במפעל חוד מתכות.

לפי ההערכות, השריפה פרצה בגלל אחסון לקוי של חומר דליק בתוך המפעל. במקום בערו צמיגים, חלקי פלסטיק, שמן ודלק.

האירוע הזה כלל לא הפתיע את תושבי האזור שהתבקשו להסתגר בבתים. לירון שפר, מזכיר קיבוץ כפר מסריק אמר לחדשות 2: "האירוע של היום אולי מצטלם יפה. אבל המציאות היום-יומית שלנו פה היא שאנחנו חיים תחת זיהום".

אתמול: התושבים מסתגרים בבתים ללא מזגן

לאחר שפרצה השריפה חלק מתושבי האזור התבקשו להסתגר בבתיהם מחשש לשאיפת העשן הסמיך שהתפזר באזור. שמונה צוותי כיבוי הועזקו לטפל בשריפה.

שירותי הכבאות מדוווחים שאין נפגעים בשריפה, אך עומסי תנועה כבדים נוצרו באזור לאחר שענן עשן גדול הפריע לראות בכבישי האזור. כוחות משטרה נמצאים באזור ומכוונים את הנהגים לדרכים חלופיות. תגבור משמעותי של כוחות כיבוי מהצפון הגיע לאזור בחלוף מספר שעות, בהן לא הצליחו כוחות הכיבוי המקומיים להשתלט על האש.

בשעות אחר הצהריים הודיעו כוחות כיבוי האש כי תושבי כפר מסריק ועין המפרץ יכולים לצאת מבתיהם, זאת לאחר שתחילה קרא המשרד להגנת הסביבה לתושבים להסתגר בביתם מחשש לפגיעה משאיפת עשן. במקביל פונו מבקרים משוק "רמלה לוד" וממרכז הקניות הסמוך לקיבוץ עין המפרץ ליתר ביטחון. תושבים רבים באזור עדיין לא מורשים לצאת מבתיהם, ואף לא להדליק מזגנים בביתם.

השריפה פרצה אתמול סמוך לשעה 11:00 בבוקר במחסן פלדה הצמוד למפעל "חוד פלדות" הממוקם בכניסה לעכו. תוך זמן קצר החל להתפשט ענן עשן סמיך שפגע בראות בכבישי האזור. כביש 4 בין צומת עין המפרץ וצומת אלובין נסגר תחילה לתנועה ואחר נפתח לסירוגין, כאשר בכל פעם נוסעות מכוניות באחד מכיווני התנועה.