עדי ברקן: "בר רפאלי 'שמנה מדי'?"

ועדת השרים לענייני חקיקה דנה היום בהצעת "חוק הפוטושופ", האוסרת להעסיק דוגמניות שסובלות מבעיות משקל. עדי ברקן, צלם אופנה וסוכן דוגמניות, לוחם למען החוק ותומך בהחזרת ה"נשים האמיתיות" לאור הזרקורים. "הדוגמניות איבדו שתי מידות בעשורים האחרונים", אומר ברקן. "אחר כך מתפלאים שילדות נוטלות כדורים משלשלים?"

הסוף להעדפה של דוגמניות רזות במיוחד בישראל? וועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לתמוך בהצעת החוק החדשה הדורשת למנוע מסוכנויות להעסיק דוגמנים ודוגמניות המצויים בתת-משקל. כמו כן, אם תעבור הצעת החוק - ייאסר גם לעבד את תמונותיהם ב"פוטושופ" ולגרום להם "לרזות" באופן כפוי.

רוצים לקבל את כל החדשות על בר רפאלי? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין התומכים בהצעת החוק של חברי הכנסת ד"ר רחל אדטו מקדימה ודני דנון מהליכוד, נמנה גם עדי ברקן - צלם דוגמנות בעברו - שפועל כבר שנים כדי לשנות את הנורמה בתעשיית האופנה. "דרושה מהפכה בעניין", אומר ברקן בראיון לערוץ החדשות. "אם תשאל את קהל הלקוחות שמשועבד למדיה הזו שמציגה נשים רזות - הם דווקא מעדיפים נשים אמיתיות".

לדברי ברקן, "בשני העשורים האחרונים איבדנו שתי מידות אצל הדוגמניות - וזה ההבדל בין דוגמנית יפה ורזה לדוגמנית רזה מדי. כל זה בלי לדבר בכלל על הפוטושופ".

"אל תתפלאו שילדות נוטלות כדורים משלשלים"

"יש נשים שהודות לגנטיקה שלה היא במידה 24, אבל כמה כאלה יש באמת? אולי 8%", טוען ברקן. "כשלוקחים מישהי כזו ומציגים אותה רזה יותר בזכות הפוטושופ - אז איך אפשר להתפלא אחר כך שיש דוגמניות שסובלות מבעיות אכילה שנוטלות כדורים משלשלים?".

"הצעת החוק הזו היא הזדמנות אדירה. מעבר לכך שהיא שמה גבולות לתעשייה, האפקט שלה הוא לחימה בתופעה", מצהיר ברקן. "יש לנו אפשרות ליישם את החוק הזה, כי אנחנו תעשייה קטנה וזה המזל שלנו. דוגמניות שיירצו לעבוד גם בחו"ל יעשו את השיקולים שלהן".

"הכסף הגדול נמצא אצל נשים אמיתיות"

אותם שיקולים, לדברי ברקן, הם הבחירה של מעצבים בחו"ל להעסיק אותן בתצוגות אופנה - שם נדרשות מידות מינימליות. "בר רפאלי לדוגמא לא תעשה תצוגות אופנה, כי היא 'שמנה מדי'", מסביר ברקן את הבעייתיות במצב היום.

"אבל לעומת זאת היא תעשה קמפיין קוסמטיקה של שלושה מיליון יורו באירופה. בסך הכל אותה דוגמנית שרוצה לעבוד גם בחו"ל, מוותרת על התענוג של עבודה בתצוגות, אבל הכסף הגדול והזוהר", מסכם ברקן, "נמצא צל נשים אמיתיות".