צפו: חרדים תכננו לפרוץ לביה"ח ברזילי דרך הים

קבוצה של מספר חרדים תכננו לשבור את ה"מצור" על בית החולים ברזילי באשקלון - דרך הים. המשטרה מנעה זאת מהם. לאחר מכן הודיעה רשות העתיקות כי הקברים בבית החולים אינם יהודיים

"המשטרה לא נותנת לכם לצאת מפה לכיוון אשקלון בשום פנים ואופן", כך הזהירו היום שוטרים קומץ חרדים שתכנן לשבור את ה"מצור" על בית החולים ברזילי באשקלון – דרך הים.

לאחר מכן הודיעה רשות העתיקות כי הקברים הסמוכים לבית החולים אינם קברים יהודיים. בהודעה שהעבירה הרשות נמסר, כי הממצאים באתר מחזקים את הקביעה שמדובר בקברים פגאניים. עוד הודיעה הרשות כי היא עומדת לסיים את החפירות הארכיאולוגיות באתר.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האם תוטל קללה על נתניהו?

בד"צ העדה החרדית בראשו גאב"ד העדה הרב טוביה וייס יתכנס הלילה ברחוב שטראוס בירושלים על מנת להטיל קללה על ראשם של ראש הממשלה ומנכ"ל משרדו במחאה על העתקת הקברים באשקלון וביפו היום.

לא מדובר בקללת הפולסא דנורא, אך היא נחשבת לקללה רבת עוצמה בציבור החרדי, במיוחד לאור כך שלעיתים נדירות ומכריזים עליה דמויות בכירות בלבד כמו הגאב"ד (גאון אב בית הדין).

מחאת החרדים נגד פינוי הקברים ממתחם בית החולים ברזילי באשקלון מתפשטת גם ברחבי אשקלון: כוחות כיבוי הוזעקו בשעות הצהריים לשדה קוצים ליד בית הכלא שקמה בעיר, בעקבות שריפה שפרצה בו.

משטרת אשקלון הגיעה למקום ועצרה 15 חרדים בחשד להצתה, וההערכה היא שמדובר בניסיון להסית את עבודת השוטרים מאבטחת מתחם הקברים הסמוך לבית החולים. מבצע חסר תקדים של המשטרה מנע ממפגינים נוספים להגיע לסביבת בית החולים, וזו כנראה הסיבה לבחירת מוקד השריפה בחלק זה של העיר.

מעגלי האבטחה עצרו במהלך היום מספר אוטובוסים שעשו דרכם לבית החולים ברזילי מתוך כוונה להפגין במקום, ומנעו את הגישה אליו. למרות זאת, מספר חרדים ניסו להסתנן לתוך מתחם בית החולים.

ביפו: עימותים אלימים עם שוטרים

באותה שעה, החלו הפגנות גם ביפו, שם ניסו מספר חרדים למנוע את החפירות בגבעת אנדרומדה. המפגש עם השוטרים גלש לפסים אלימים, אולם לא דווח על נפגעים באירוע. "רשות העתיקות שודדת פה עצמות של סבא שלי ושל סבא שלך" אמר אחד המפגינים לחדשות 2 באינטרנט. "אחרי אשקלון הם פתחו גם פה במבצע, בתקווה שמה שקורה באשקלון יסיח את דעת הציבור ממה שקורה כאן ביפו. אני מצפה מהממשלה שלפני שנלחמים על שלום עם הפלסטיניים, שיילחמו על שלום עם העם החרדי".

מבצע פינוי הקברים יצא לפנות בוקר לדרך תחת אבטחה, במטרה להקים חדר מיון חדש בשטח שיפונה. סמוך לחצות הגיעו למקום דחפורים וטרקטורים על מנת להכשיר את הקרקע לעבודתם של עשרות ארכיאולוגים, שהחלו עם שחר את מלאכת פינוי הקברים.

מסביב למתחם התפרסו עשרות אנשי ביטחון, יס"מ ומג"ב על מנת למנוע כל התפרעויות או הפרות סדר מצד החרדים. מחסומים משטרתיים וגדרות תיל הוקמו בכניסה לאשקלון, אולם עשרות מתנגדים לפינוי הקברים הגיעו לעיר כבר בסוף השבוע. העבודות עצמן צפויות להימשך כשלושה ימים, ואמורות להסתיים עד כניסת חג השבועות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה להתחלת העבודות בבית החולים ברזילי באשקלון, למרות מחאות החרדים, ואמר כי "טובת הכלל מכריעה".

החרדים קוראים: להגיע בהמוניהם "למנוע המזימה"

"יש ציבור חרדי חשוב שרואה עצמו נפגע מההחלטה אבל אחרי בדיקה הגענו להחלטה כי יש לבצעה", אמר נתניהו לשרים. "טובת הכלל מכריעה, זה הקו המנחה שלנו - במידת האפשר מתייעצים ומנסים להגיע למסקנות, אבל בסוף החלטת הממשלה היא לטובת הכלל, כך פעלנו וכך נפעל".

במהלך הלילה לא נרשמו אירועים אלימים באזור העבודות באשקלון, אולם בשעות הבוקר המוקדמות ניסו כמה עשרות חרדים לפרוץ את מתחם העבודות. שוטרי יס"מ מנעו מהם, ועיכבו כ-15 מהם לחקירה. מאז שעות הלילה נעצרו באזור העבודות כ-30 מפגינים.

בירושלים הפגינו עשרות חרדים נגד פינוי הקברים והבעירו פחי אשפה ברחובות בר אילן ויחזקאל. אדם אחד נעצר במהלך ההתפרעויות.

"הרמקולים מתעדכנים ואומרים לצאת מאזור רחוב יואל מאזור בית המדרש של סאטמר, משם לצאת לרחובות לכל מקום שאפשר ללכת להפגין", כך נשמעת הקלטה בה קוראים החרדים לצאת ולמנוע בכל דרך את הזזת הקברים.

"אנחנו יודעים שאיתרא קדישא מעדכן גם רמקולים בשאר העדות החרדיות, גם בבית שמש וגם בבני ברק, שאמורים לצאת בדקות הקרובות ולבקש מכל הציבור לצאת ולהפגין נגד המזימה ללכת ולחפור בבית החולים ברזילי באשקלון".

ליצמן מתעקש: "ראש הממשלה טעה"

ואילו סגן שר הבריאות ומי שהוביל את המאבק נגד פינוי הקברים, ח"כ יעקב ליצמן, ממשיך להתנגד לפינוי הקברים. "ראש הממשלה טעה כשהחליט כך. זה לא משנה אם אלה קברי יהודים או לא, מה הציבור בחו"ל יגיד אם יפנו קברים יהודים?", אמר ליצמן בראיון הבוקר לקול ישראל. "מה יקרה אם ממשלת פולין תעביר קברים בגלל נדל"ן? היינו זועקים "אנטישמים" ומערבים את כל העולם. מה לא היינו עושים? וכאן – שקט".

"אני עומד על כך שההחלטה שלי היתה מוצדקת", הוסיף ליצמן. "את אותה החלטה החליטו אולמרט ומנכ"ל משרדו דאז רענן דינור וגם שר הבריאות הקודם, ואף אחד לא זעק. איש לא אמר שזה מסכן חיים. אבל כשליצמן בא והחליט מה שהחליט – כולם זועקים".

לדברי סגן שר הבריאות. "אם הרבנים יגידו להפגין, אז נצא להפגין. אני לא יודע כרגע על קריאה כזו. נתייעץ השבוע עם הרבנים מה לעשות, אך לא על כל דבר עושים משבר. התנגדתי מהרגע הראשון להזזת הקברים", התעקש ליצמן. "זו החלטה שבטעות ביסודה. צדקתי במאה אחוז".

הצטרפו לערוץ החדשות: כל יום החל מ-9 בבוקר בשידור חי

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק