פצועה בתאונה הקטלנית: "לא הצלחנו לשבור את החלונות, עד שהגיע חייל וירה בהם עם הנשק שלו"

הפצועים שנפגעו אמש בתאונה הקטלנית בצפון התקשו להתאושש מרגעי הפחד והזוועה שעברו עליהם. "הצד הימני של האוטובוס נראה כמו הטיטניק", סיפרה אחת הפצועות. "המראות היו קשים מאוד. אנשים שכבו על הרצפה, פצועים ומדממים, וזעקו לעזרה", אמרה פצועה נוספת

"ישבתי על הספסל האחורי שהיה קצת גבוה והסתכלתי על הנהג. ראיתי שהוא מסתכל לכל הצדדים וחשבתי לעצמי - יש לי הרגשה שתהיה תאונה, אבל באוטובוסים לא קורות תאונות אמרתי - וזה קרה", כך שחזרה אחת הפצועות בתאונה הקטלנית אתמול בצפון את הרגעים שלפני הטרגדיה שהביאה למותם של חמישה בני אדם - ביניהם קצין צה"ל, חיילת וסוהר בשירות בתי הסוהר - ולפציעתם של עשרות.

"הצד הימני של האוטובוס נראה כמו הטיטניק", סיפרה הפצועה, "ממש כמו שהקרחון חתך את הצד של האנייה". לדבריה, עשרות האנשים שהיו באוטובוס, עשרה מהם לפחות בעמידה, נכנסו להיסטריה לאחר התאונה. "אנשים התחילו לנסות לשבור את החלונות, אבל זה לא הלך", היא נזכרה, "עד שהגיע חייל עם הנשק שלו וירה בחלונות. ככה יצאנו".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"המשאית חנתה בשולי הכביש ולפתע החלה בנסיעה למרכז וחסמה את נתיב הנסיעה שלי", כך אמר אמש נהג האוטובוס החשוד בגרימה לתאונה לבוחני התנועה של המשטרה. כעת מעריכים במשטרה כי הנהג הוא שלא שמר מרחק ביטחון מהמשאית שהייתה לפניו ולכן לא הצליח להגיב במהירות לעצירתה.

משחזור האירוע עולה כי דקות ספורות לפני התאונה הקטלנית אירעה תאונה נוספת, קלה יותר, בין רכב פרטי למשאית. נהג מכונית עצר בשולי הכביש לאחר שרכבו סבל מתקלה וכעבור זמן קצר נפגע על ידי משאית הסמיטריילר שעברה במקום.

בעקבות הפגיעה הקלה עצר נהג המשאית כדי להחליף פרטים עם נהג הרכב הפרטי. בגלל השוליים הצרים, ועקב כך שלא שמר מרחק, לא הצליח נהג האוטובוס לבלום בזמן והוא התנגש במשאית בעוצמה.

"כולם צעקו שהאוטובוס עומד להתפוצץ"

"פתאום ראינו עשן לבן ואנשים מתחילים לקפוץ מהאוטובוס", סיפרה חגית אסייג, שנסעה במונית סמוך לאוטובוס, לכתב "מעריב". "היינו בטוחים שמדובר בפיגוע. הייתה בהלה גדולה. אנשים עצרו את כלי הרכב והחלו לרוץ לכיוון האוטובוס. פשוט לא ידענו במה מדובר וזה היה קשה לצפייה".

"המראות היו קשים מאוד. אנשים שכבו על הרצפה, פצועים ומדממים, וזעקו לעזרה", סיפרה ל"ישראל היום" חיילת שנסעה באוטובוס מחיפה לצפת ונפצעה קל. "למזלי תפסתי מקום ישיבה בחלקו האחורי של האוטובוס", סיפרה לכתבי העיתון ריבי קסטן, סטודנטית בת 25 באקדמיה לאמנויות בויצו בחיפה ותושבת כרמיאל.

"פתאום הרגשתי זעזוע ומצאתי את עצמי מוטלת על הרצפה. הבנתי שקרתה תאונה. האוטובוס היה מוטל על צידו הימני, שרובו היה מעוך מההתנגשות. רבים מהנוסעים נפצעו, וכולם נלחצו וצעקו שהאוטובוס עומד להתפוצץ כי היה ריח חזק של דלק באוויר, הוסיפה קסטן.

גם כוחות הביטחון ויחידות החילוץ, שרגילים לסיטואציות קשות כדוגמת פיגועים, לא הצליחו לעכל את המראות הקשים. "הרבה זמן לא נתקלנו במראות כל כך קשים. להגיע לזירה כזו זה ממש לא פשוט", אמר למעריב ישראל ליכטנשטיין, ראש משרד זק"א בכרמיאל.

עוד מדווח "מעריב" הבוקר כי בתוך ההיסטריה וזעקות ההלם והכאב הייתה גם חיילת אחת מגבעתי שהתרוצצה בין הפצועים וטיפלה בנפגעים הבאים תוך כדי הפגנת קור רוח - עד שהתקשתה לעמוד במראות הזוועה והתמוטטה תוך כדי שהיא ממררת בבכי.

חמישה הרוגים, חמש משפחות שבורות

בין ההרוגים אתמול היה גם סרן אביב אלדן, בן 25, קצין חיל האוויר בדרום הארץ שהיה בדרכו לחופשת השבת. הוא היה רחוק רבע שעה נסיעה מבית הוריו, לשם נסע, אך לא בשל התאונה הקשה לא הספיק להגיע לשם. אביב הותיר אחריו שני הורים, ביניהם אביו ערן שעובד באגד, ושלושה אחים.

בשעת לילה מאוחרת הותרו לפרסום שמותיהם של ארבעת ההרוגים הנוספים בתאונה - בהם חיילת ואיש שב"ס: סמל אינה סברדלוב (21) מצפת, רב-כלאי סלאח עבדאללה (42) מהכפר כיסרא שבגליל, שר נידם (62) מצפת וזהר זהבי יצחק (56) מחיפה.

אמש פורסם לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי נהג האוטובוס, צעיר בן 25 הנוהג רק שנה אחת על הכביש, הוזמן השבוע לשיחת נזיפה ואזהרה על ידי מפקחיו, לאחר שלא שמר מרחק מרכב אחר. חלפו רק כמה ימים - ואותו הנהג היה אשם, כך נראה, בתאונה המחרידה בה נהרגו לפחות 5 בני אדם ונפצעו עשרות.

"חשבתי שהוא רוצה לעמוד מאחוריי - ואז הרגשתי מכה"

נהג המשאית כאמל טאהה, תושב הכפר כאבול שבגליל, שיחזר אתמול את שאירע: "ראיתי במראה את האוטובוס מתקרב, והרגשתי שהוא עומד להיכנס בי", אמר לחוקרים שהגיעו לגבות ממנו עדות ממיטתו בבית החולים בנהריה - שם הוא מאושפז במצב קל. "עצמתי את העיניים והחזקתי חזק את ההגה. לא ידעתי מה לעשות. אחרי שהוא נכנס בי מאחורה קפצתי מהמשאית וביקשתי עזרה".

"האוטובוס כנראה סטה מהמסלול שלו", שיחזר טהה. "חשבתי בהתחלה שהוא רוצה לעמוד מאחוריי, ואז הרגשתי את החבטה הקשה. כל האנשים החלו לעזור וראיתי את מראות הזוועה". לדבריו, הוא כבר 19 שנה על הכביש - מבלי שנרשמה לו עבירת תנועה אחת.