מיוחד: צפו בתנועת הענן אל ישראל

ענן האפר הוולקני שנוצר בהתפרצות הר הגעש באיסלנד צפוי להגיע לישראל הערב - כך מעריכים בשירות המטאורולוגי. שר התחבורה הורה לערוך דיון חירום עם גורמים ברשות שדות התעופה כדי לקבוע אם המרחב האווירי של ישראל ייסגר כליל. במפות המטאורולוגיות נראית תנועת הענן לעברנו בבירור: כך זה נראה

ברשות שדות התעופה ובמשרד התחבורה נערכים לקראת הגעתו של ענן האפר הוולקני, שצפוי לחלוף בשעות הלילה בשמי ישראל. אתרים שונים ברשת עוקבים בדאגה אחר התקדמות הענן שמאיים להשבית את הטיסות גם באזור הים התיכון.

תמונת מצב עדכנית על התקדמות הענן ניתן לראות היטב כאן. צפייה במפת תנועת הענן מגלה שספיחים של הענן נמצאים מעל קפריסין ומתקדמים לכיוון ישראל. על פי ההערכות של המטאורולוגים, הענן צפוי להגיע אל שמי ישראל סביב השעה חצות, הלילה.

אתר נוסף שמציג גם הוא את קצב ההתקדמות של הענן הוולקני מצייר תמונה דומה. על פי המפה הנוספת, הענן זז במקביל מערבה מאיסלנד לכיוון האוקיינוס, ומזרחה מאיסלנד לכיוון דרום אירופה, הים התיכון, קפריסין וישראל.

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי על פי הנתונים המטאורולוגים החזויים, צפוי ענן אפר וולקני שמקורו בהתפרצות הר הגעש באיסלנד לחלוף במהלך הלילה ומחר מעל מזרח הים התיכון, וגם מעל ישראל.

ענן חלקיקים זה נע בגובה שבין חמישה לשישה קילומטרים מעל פני הקרקע. המשמעות היא שהענן מסכן את הטיסות שמתקיימות בגובה רב מעל פני הקרקע, אך לא ישפיע על איכות האוויר באזורינו.

המרחב האווירי של ישראל עלול להיסגר

"על פי הערכות השירות המטאורולוגי הישראלי, צפוי הענן הוולקני לחלוף מעל קפריסין היום אחר הצהריים ובשעות הלילה המאוחרות הוא צפוי להגיע לישראל", נמסר בהודעת משרד התחבורה. "הענן הוולקני נע לכיוון ישראל בגובה של 20 אלף רגל מהקרקע, מוסע על ידי רוחות צפון מערביות לכיוון דרום מזרח".

ההערכה מבוססת על תחזית של השירות המטאורולוגי שנמסרה למשרד התחבורה. אם התחזית אכן תממש, המרחב האווירי של ישראל צפוי להיסגר לכניסת ויציאת מטוסים.בעקבות ההודעה החריגה תיערך ישיבת חירום ברשות שדות התעופה וברשות התעופה האזרחית שתדווח ישירות על כך לשר התחבורה ישראל כץ. 

במשרד התחבורה לא מקלים ראש בתחזית והחליטו להקדים את הישיבה המיוחדת בעקבות הדיווחים. בהתאם להנחיית השר כץ יכנס מנהל רשות התעופה האזרחית גיורא רום, הערכת מצב בהשתתפות רשות התעופה האזרחית, השרות המטאורולוגי, וחברות התעופה הישראליות והזרות.

בשלב זה: הטיסות מישראל מתקיימות כרגיל

הנוסעים שאמורים לטוס בשעות הקרובות צריכים להקשיב לחדשות ולהתעדכן במצב הטיסה עם הנציגים בחברות התעופה. עד כה, עדיין לא בוטלה אף טיסה שאמורה הייתה להגיע לארץ, או לצאת מנמל התעופה. ברגע שתתקבל החלטה, משרד ההודעה יוציא הודעה מסודרת והנוסעים יוכלו להתעדכן בהתאם.

"במדיה שהענן יכסה את שמי ישראל, תינתן הנחייה לסגור את המרחב האווירי האזרחי", ציין השר כץ בשיחה עם חדשות 2. "כמובן שגם לגבי המרחב האווירי הצבאי, צה"ל מבצע הערכות בהתאם".

באירופה: מאות טיסות בוטלו

על פי ההערכות, יותר מ-700 טיסות התבטלו במהלך היומיים האחרונים. חלק גדול מהטיסות שהיו אמורות לצאת מנמלי התעופה באירלנד, סקוטלנד, פורטוגל, ספרד, לונדון, גרמניה, אוסטריה, יוון, דרום איטליה, ושוויץ - בוטלו.

התחדשות הפעילות של ענן האפר הוולקני באיסלנד גרמה כבר אתמול לביטול טיסות רבות ברחבי אירופה - וכך גם בישראל. חברות התעופה הישראליות אל-על וישראייר הודיעו אתמול על מספר טיסות שבוטלו או נדחו, עקב החשש מענן האפר ומסגירת נמלי תעופה באירופה.

ענן האפר הוולקני, שנגרם כתוצאה מהתפרצות הר געש באיסלנד בחודש שעבר והשבית את הטיסות בצפון-מערב אירופה, שוב משבש את המרחב האווירי באירופה וגורם לסגירת נמלי תעופה בספרד, צרפת, פורטוגל ואיטליה, וכעת גם בישראל.

מאות טיסות באירופה בוטלו או נדחו, כולל שלוש טיסות שאמורות היו לצאת מנמל התעופה אתמול בבוקר. ספרד סגרה אתמול 19 נמלי תעופה בגלל ענן האפר הוולקני, כולל בברצלונה. לפי דיווחים בסוכנויות הידיעות, כ-900 טיסות באירופה בוטלו אתמול. כאמור, גם בצרפת ופורטוגל נסגרו נמלי תעופה ובוטלו טיסות.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

משבר אווירי - סיקור מיוחד:

תיעוד מיוחד: ענן האפר - מלמעלה

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה